Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Na początku treningi służą przede wszystkim poprawie kondycji. Mają pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne i emocjonalne, ewentualnie na wygląd. Z czasem, gdy sport staje się ważną częścią naszego życia, a treningi są coraz bardziej regularne i przemyślane, wielu z nas dochodzi do wniosku, że pora przejść na wyższy poziom i sprawdzić się w rywalizacji z innymi zawodnikami. Pod względem imprez sportowych dla amatorów mamy naprawdę rozległe możliwości – różnego typu zawody są organizowane przez cały rok w większości polskich gmin. Którą rywalizację wybrać? Jak się do niej przygotować?
To dosyć oczywiste, że pierwszym kryterium wyboru zawodów będzie uprawiana dyscyplina. Nadal jednak pozostaje spore pole manewru. Jaki dystans wybrać? W jaki poziom trudności celować? Dobrym sposobem jest wybór na pierwsze zawody tych, które uchodzą za najłatwiejsze – trasa jest najkrótsza, najprostsza do pokonania, panują optymalne warunki atmosferyczne. Ale jeśli trenujesz już od dawna i masz czas na przygotowanie się do poważniejszej imprezy, możesz równie dobrze wystartować po raz pierwszy w trudniejszych zawodach.
Jeśli trenujesz różne dyscypliny, doskonałym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wielobój. Sporą popularnością cieszą się ostatnio triathlony, w których zawodnicy najpierw przepływają pewien dystans, następnie wskakują na rower, a na metę dobiegają. Ze względu na specyfikę, do triathlonu trzeba już świadomie się przygotować. Jak to zrobić? Przeczytaj tutaj: https://attiq.net/blog/post/triathlon-co-to.html.
Jeśli już zdecydowałeś się na udział w zawodach, konieczne jest wprowadzenie bardziej zaawansowanych treningów. Czy w tym zakresie lepiej przyjąć sztywny plan, czy może ćwiczyć wtedy, kiedy mamy czas?
Na pewno regularność jest naszym sprzymierzeńcem. Dotyczy to zresztą nie tylko przygotowania do zawodów, ale każdej aktywności. To właśnie regularność sprawia, że zwiększa się nasza wydolność, reguluje tętno, ciśnienie krwi, poziom cukru i endorfin. Jeśli zatem chcesz brać udział w imprezie sportowej, musisz poświęcić co najmniej kilka godzin w każdym tygodniu na trening. Od czasu do czasu spontaniczność też jest pożądana – czasami zamiast codziennej przebieżki, wybierz ściankę wspinaczkową albo squasha.
Profesjonalni sportowcy otaczają się całym sztabem ludzi, którzy dbają o ich wyniki, stan zdrowia i emocje. Wśród amatorów zdania na ten temat są podzielone – jedni chętnie korzystają ze wsparcia specjalistów, inni uważają to za zbędny wydatek i sami planują swoje treningi i inne aspekty przygotowania do zawodów.
W pewnych warunkach oba te rozwiązania są rozsądne. Jeśli chcesz wziąć udział w trudniejszych zawodach, pomoc fachowców jest potrzebna, abyś osiągnął maksimum swoich możliwości, jednocześnie nie robiąc sobie krzywdy. Jeżeli natomiast przygotowujesz się do łatwiejszej imprezy, a przy tym nie brak Ci motywacji, możesz zostać własnym trenerem i dietetykiem, a po części nawet fizjoterapeutą (przeprowadzając na sobie masaże rollerem czy piłeczkami). Porad i sugestii można szukać też w internecie,
Poważniejsza i trudniejsza impreza wymaga dłuższych, bardziej zaawansowanych przygotowań. Często oznacza to regularny plan treningowy niezależnie od warunków atmosferycznych. Każda pora roku przynosi inne wyzwania. Ćwiczenia w upale mogą skrajnie różnić się od tych przeprowadzanych na mrozie czy w deszczu.
W wysokich temperaturach i w słońcu trzeba szczególnie dbać o uzupełnianie elektrolitów i o ochronę głowy. W deszczu i na śniegu niezbędne są buty o wysokiej przyczepności oraz termoregulacyjna bielizna, zapobiegająca poceniu się. W okresie jesiennym i zimowym często mamy do czynienia z chłodem i deszczem, dlatego należy pamiętać o ochronie uszu – opaski na chłodniejsze i cieplejsze dni znajdziesz tutaj: https://attiq.net/20-opaski.
Pamiętaj także o tym, że przygotowanie do zawodów outdoorowych nie powinno odbywać się tylko pod dachem. Przy kiepskiej pogodzie można oczywiście zamienić stałą trasę w parku na bieżnię, a zimą – otwarty akwen na basen, ale również treningi w plenerze są niezbędne, aby zrozumieć specyfikę terenu. Jeśli do tej pory ćwiczyłeś tylko na siłowni, różnice mogą naprawdę Cię zaskoczyć!