Street Style – Hamburg – June, 2021
HAMBURG, GERMANY - JUNE 23: Fashion designer Sue Giers wearing a white blouse by SoSUE, a black vegan leather mini skirt by SoSUE, a black bag with gold details by Chanel, black clogs with gold studs by Ancient Greek Sandals and sunglasses by Saint Laurent during a street style shooting on June 23, 2021 in Hamburg, Germany. (Photo by Streetstyleshooters/Getty Images)

Dobrze dopasowana spódnica sprawdzi się idealnie zarówno w codziennych stylizacjach, jak i tych bardziej eleganckich. By wyglądać zjawiskowo, należy wybrać taką spódnicę, która podkreśli atuty naszej figury, a przy okazji zasłoni mankamenty. Czym kierować się przy wyborze spódnicy idealnej? 

Od czego zacząć?

Wybór spódnicy idealnej rozpocznij od określenia typu swojej sylwetki. Potrzebna będzie Ci do tego jedynie miarka krawiecka. Zmierz obwód ramion, talii i bioder, a następnie sprawdź ich proporcje. To one tworzą ramę sylwetki i są najważniejszymi liniami stylizacyjnymi. Podstawowe typy to gruszka, klepsydra i jabłko. Pamiętaj, że niezależnie od typu figury i rozmiaru, każda sylwetka jest piękna i wyjątkowa! Należy ją tylko odpowiednio podkreślić. 

Sylwetka typu gruszka

Jeżeli posiadasz piękne, kobiece kształty, ale jednocześnie masz szerokie biodra, to najprawdopodobniej masz sylwetkę typu gruszka. Gruszki charakteryzują się wąską linią ramion i długą, lekko wciętą talią. Biodra są znacznie szersze niż górna część ciała, a dodatkowo najszerszy punkt ciała usytuowany jest w górnej części ud. Tym oto sposobem u gruszek można wyróżnić strefę biodrową, gdyż mimo tego, że biologiczne biodra są wyżej, to najszerszy punkt ciała znajduje się w okolicy ud. Z tego względu u gruszek dąży się do wysmuklenia tej okolicy. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku rozkloszowana spódnica o linii A. Jej rozkloszowany fason podkreśli wcięcie w talii, które można dodatkowo zaakcentować paskiem, a jednocześnie ukryje linię bioder. Do takiej spódnicy warto włożyć bluzkę lub koszulę z łódkowym dekoltem, by wyrównać linię ramion. Pamiętaj jednak, że rozkloszowane spódnice nieco skracają sylwetkę – jeżeli masz mniej niż 160 cm wzrostu, włóż buty na obcasie. Niezwykle korzystną dla figury typu gruszka opcją są również proste spódnice ołówkowe. Jednak nie mogą one ściśle przylegać do ciała, ani być za małe. Świetnie sprawdzą się modele w ciemnych kolorach, takich jak czerń, bordo, czy brąz. 

Sylwetka typu klepsydra

Jej nazwa mówi sama za siebie – linia bioder jest równa linii ramion, a talia ma mocne wcięcie, przez co figura kształtem przypomina klepsydrę. To do takiego układu proporcji dążymy w komponowaniu stylizacji dla innych sylwetek. Posiadaczki tego rodzaju sylwetki, wybierając stylizację, powinny podkreślać harmonijne proporcje i cały nacisk kłaść na wyeksponowanie pięknej talii. Z pomocą przychodzą dopasowane fasony ubrań, np. ołówkowa spódnica. Najlepiej, jeśli będzie ona z wysokim stanem, sięgającym talii. Jeśli jesteś niska, pamiętaj, by spódnica kończyła się przed kolanem, przez co unikniesz optycznego skrócenia sylwetki. By jeszcze bardziej przyciągnąć wzrok do idealnego wcięcia w talii, warto dodać do spódnicy pasek. 

Sylwetka typu jabłko

Sylwetki typu jabłko mają nieco bardziej rozbudowaną linię ramion, szerszą od linii bioder. Ich talia jest średnio lub bardzo delikatnie zarysowana, przez co ledwo widoczna. Biodra w porównaniu do ramion wydają się bardzo płaskie, a w połączeniu z małym wcięciem w talii sylwetka sprawia wrażenie kanciastej i pozbawionej kobiecych kształtów. Jabłka zazwyczaj są wysokie i mają długie, zgrabne nogi. W stylizacji należy dążyć do wyrównania proporcji ciała między górną a dolną częścią sylwetki, wysmuklenia ramion, podkreślenia bioder, wyeksponowania nóg i nadania figurze kobiecych kształtów. Idealnie sprawdzą się drapowane spódnice, które dzięki marszczeniom poszerzą optycznie biodra. Można też postawić na spódnicę w kolorowe wzory, która dodatkowo będzie przyciągać wzrok do długich nóg. Świetnym wyborem może okazać się także spódnica z falbanami. Wykonana z fruwającego i lekkiego materiału doda biodrom objętości, a sylwetce zwiewnej lekkości. Falbana w stylu baskinki idealnie zrównoważy rozbudowaną linię ramion.  

Na co dzień studentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją przyszłość wiąże z pracą w wydawnictwie wydającym książki dla dzieci. W wolnych chwilach zatapia się w lekturze polskich reportaży lub udaje się na przejażdżki rowerowe.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *