pexels-olya-kobruseva-4541587 (Copy)

W powszechnej świadomości osobowość psychopatyczna utożsamiana jest z fikcyjnym bohaterem z filmu „Milczenie owiec” – Hannibalem Lecterem. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej złożona, a osoby dotknięte tym zaburzeniem na pozór są zupełnie zwyczajne. Jak je rozpoznać?

Skąd się wziął termin „psychopatia”? To połączenie dwóch greckich słów – psyche i pathos, oznaczających cierpienie i uczucie.  Psychopatę cechuje impulsywność, ale także nadmierna kontrola własnych zachować. To zazwyczaj osoba inteligentna, a wiele jej wad zrzucanych jest na karb trudnego charakteru. Tymczasem przy długiej interakcji okazuje się, że jest skłonna do wyrafinowanych manipulacji, nałogowych kłamstw i oszustw (te bywają bardzo trudne do wykrycia). Cechuje ja także wyjątkowy, ale powierzchowny urok osobisty, brak nawiązywania głębokich relacji, a także brak empatii, określany jako tzw. uczuciowy daltonizm. Ponadto takie osoby ze względu na brak odczuwania strachu i lęku są postrzegane jako niezwykle odważne. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego podcastu.

Dziennikarka i redaktorka z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat związana z rynkiem custom publishing, gdzie była odpowiedzialna za content marketing dla marek działających w branży modowej i beauty. Absolwentka polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pasja to podróże, które są dla niej największym źródłem inspiracji. Szczególnie upodobała sobie Kubę i region Bałkanów.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *