Work-life balance. Garść praktycznych porad

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na co dzień wszyscy jesteśmy zabiegani. Jak więc odnaleźć równowagę w życiu? I co zrobić, aby nie utracić work-life balance?

Obecnie dla większości społeczeństwa życie kręci się wokół pracy. Gdy jesteśmy w pracy, naturalne jest, że myślimy o swoich obowiązkach. Gorzej, gdy nie rozstajemy się z myślami o pracy, kiedy jesteśmy już w domu i powinniśmy odpocząć. Wielu z nas chce połączyć życie prywatne z zawodowym, jak najlepiej potrafi. Stąd wyrosła koncepcja work-life balance, mówiąca o tym, jak utrzymać zdrową równowagę pomiędzy tymi dwiema sferami.

Work-life balance – sposób na równowagę w życiu

Teoria work-life balance ma na celu wprowadzenie równowagi do życia prywatnego, jak i zawodowego. Ciągły stres, nadgodziny i przenoszenie wszystkich swoich lęków związanych z pracą do domu i relacji prywatnych nie pozwala na cieszenie się z życia. Przeciwnie może doprowadzić do wypalenia zawodowego, a nawet chorób m.in. depresji. Dlatego koncepcja work-life balance ma pomóc ludziom, którzy nie umieją znaleźć złotego środka. Ta teoria ma sprawić, że będziemy czerpać przyjemność nie tylko z chwil odpoczynku, ale również z pracy.

Kilka zasad work-life balance

Aby dobrze funkcjonować w pracy i w domu należy wyznaczyć sobie kilka zasad, których należy się trzymać. Mają ułatwić organizację pracy, jak i poprawić nasze samopoczucie. Oto kilka z nich:

  1. Regularne godziny i konkretne miejsce pracy mają ułatwić i umilić jej wykonywanie. Gdy chodzisz do biura, sytuacja wygląda prościej, bo masz swoje stanowisko i zazwyczaj stałe godziny pracy. Czas na pracę to czas na wykonywanie swoich obowiązków w określonych godzinach. Jeśli pracujesz z domu – musisz wyznaczyć sobie miejsce na pracę biurową. To samo tyczy się godzin pracy. W tym czasie wszystkie inne czynności, jak zmywanie naczyń, czy wstawianie prania – muszą poczekać, aż skończy się Twój czas przeznaczony na obowiązki zawodowe. 
  2. Urządź sobie przyjemne biuro w kąciku domu. Odpowiednie udekorowane miejsce pracy dodatkowo będzie inspirować i wprawiać w dobre samopoczucie.
  3. Stwórz swój rytuał w ciągu dnia. Rano przed pracą zaparz sobie dobrą kawę czy herbatę lub poczytaj informacje ze świata. A po jej zakończeniu włącz podcast, film lub muzykę, którą uwielbiasz słuchać. Takie małe czynności przed i po zakończeniu pracy sprawią, że wypracujesz sobie swój początek i koniec dnia.
  4. Kolejną zasadą związaną z pracą jest nauka asertywności. Pracując w dużej firmie czy prowadząc własny biznes, nie uniknie się kontaktów z drugim człowiekiem. Musisz nauczyć się jasno komunikować swoje zdanie i potrzeby. Kumulowanie wszystkich niewypowiedzianych słów sprawi, że praca Cię przytłoczy. Kluczem jest rozmowa nie tylko z klientami, ale i z kolegami z pracy. 
  5. Rozwijaj się! Poza pracą trzeba mieć coś, co pozwoli na wydobycie naszej energii, poprawi samopoczucie oraz oderwie głowę od codziennych obowiązków. Ćwiczenia, hobby stwarzają szansę na rozwój, ale i zachowanie wewnętrznego spokoju ducha. 
  6. Każdy popełnia błędy. Uczymy się każdego dnia i tak samo będziemy popełniać w życiu błędy. Innym razem to sprawy osobiste przesłonią obowiązki biurowe, ale to także jest normalne. Im szybciej zrezygnujesz z ciągłego dążenia do perfekcjonizmu, tym wyjdzie Ci to na zdrowie. 
  7. Regeneracja to podstawa. Urlop ma być dla Ciebie odpoczynkiem. To czas, który należy wykorzystać na relaks. Będąc zmęczonym, zestresowanym, gorzej wykonasz swoje zadania. Pamiętaj, że urlop to także swego rodzaju obowiązek. Dni wolne od pracy, to moment na złapanie oddechu i równowagi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomysły na stylizacje na letnie wesela nie tylko z sukienką
Pomysły na stylizacje na letnie wesela nie tylko z sukienką
Jak wygląda typowa stylizacja weselna? Z sukienką w roli głównej. Przekonaj się, jakie masz alternatywy. Wybór jest naprawdę spory.
Na czym polega wybielanie zębów?
Na czym polega wybielanie zębów?
Marzysz o białych zębach? Zdradzamy, które sposoby na wybielanie są bezpieczne, a których lepiej unikać.
Kiedy warto wykonać pantomogram? Omawiamy wskazania
Kiedy warto wykonać pantomogram? Omawiamy wskazania
Radiologia stomatologiczna to podstawa współczesnej diagnostyki w dziedzinie dentystyki.