Co zrobić, gdy pojawi się migrena?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na migrenę cierpi aż 15% populacji. Jest to schorzenie, które stanowczo ogranicza codzienne funkcjonowanie i potrafi nawet wyłączyć chorego z aktywnego, społecznego życia. Choć migrena kojarzy się głównie z pulsującym bólem głowy, towarzyszą jej inne, równie uporczywe dolegliwości. Jakie są objawy i fazy migreny? Co zrobić, kiedy się pojawi? Podpowiadamy!

Czym tak właściwie jest migrena i skąd się bierze?

Migrena jest bólem głowy, który następuje napadowo. Chociaż można wskazać konkretne czynniki wzmagające dany napad, sama etiologia schorzenia nie jest jeszcze rozpoznana. Napadowe bóle głowy najczęściej dotykają młode kobiety bądź osoby w średnim wieku, jednak może pojawić się u każdego niezależnie od tego, ile ma lat. Napad migreny potrafi trwać bardzo długo, bo nawet do trzech dni bezustannie. Istnieją tak zwane wyzwalacze bólów migrenowych. Niektóre z nich występują niezależnie od chorego. Do tego typu wyzwalaczy należą zmiany pogodowe lub drażniące zapachy. Inne, które można na różne sposoby eliminować, to światło, często drażniące i ostre, intensywny stres, spożywanie alkoholu, nieregularny sen oraz posiłki.

Objawy, fazy i rodzaje migreny

Istnieją różne rodzaje migreny. Głównie typuje się migrenę z aurą lub bez aury. Na ból migrenowy bez aury cierpi aż 85% chorych. Aby móc mówić o napadzie migrenowym, muszą występować takie objawy jak nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz pulsujący ból jednej części głowy. Są to również bardzo długie bóle, które mogą trwać nawet 72 godziny. Migrena z aurą wiąże się z tymczasową utratą widzenia, niedowładami jednej strony ciała, szumami usznymi lub uciskami w głowie. U kobiet może się pojawić także migrena menstruacyjna, powracająca często przed lub w trakcie miesiączki.

Migrenę można podzielić na kilka faz – prodromalną, aurę, bólu oraz postdromalną. Faza prodromalna jest momentem, w którym chory ma świadomość, że będzie go boleć głowa. Zwykle jest wtedy bardziej poirytowany lub zmęczony. W fazie aury zaczynają pojawiać się zaburzenia widzenia oraz mroczki przed oczami. W fazie bólu pojawia się bardzo silny, intensywny ból głowy. W tej fazie organizm jest bardzo oporny na większość leków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych. W fazie postdromalnej ustępuje większość objawów, jednak pozostaje zmęczenie oraz nadwrażliwość na niektóre bodźce, np. światłowstręt lub wrażliwość na dźwięki.

Co zrobić, gdy pojawi się migrena?

Migreny niestety nie da się całkowicie wyleczyć. Nie ma jednego, skutecznego leku, który całkowicie zagłuszyłby tę dolegliwość na stałe. Można jedynie osłabiać i minimalizować ból jeszcze przed napadem. Często jest to kwestia indywidualna, ponieważ organizm może być uodporniony na niektóre substancje w lekach przeciwbólowych.

Leczenie niefarmakologiczne wiąże się z wyciszaniem objawów poprzez zdrowy tryb życia. Regularny sen, unikanie stresu, dbanie o kondycję fizyczną oraz zdrową dietę może zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów, ale ich nie wyeliminuje. Pomaga również regularne picie melisy lub rumianku, które mają właściwości rozkurczowe.

W fazie prodromalnej powinno się doraźnie zażywać leki zalecone przez lekarza. Leki przeciwmigrenowe lub silne środki przeciwbólowe na receptę są najbardziej skuteczne przy silnych przypadkach. Na Receptomat.pl wystarczy wypełnić kwestionariusz lub wskazać potrzebny lek, a lekarz w krótkim czasie może wystawić receptę online na medykamenty tłumiące bóle migrenowe.

Fot.: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie właściwości ma kolagen?
Jakie właściwości ma kolagen?
Przeczytaj, jakie są właściwości i zastosowanie kolagenu.
Dlaczego błysk sprawdza się w zimowych stylizacjach?
Dlaczego błysk sprawdza się w zimowych stylizacjach?
Zimową porą postaw na stylizacje pełne blasku!
Manipulant w związku – znaki ostrzegawcze!
Manipulant w związku – znaki ostrzegawcze!
Manipulacja w związku jest uznawana za formę przemocy psychicznej. Dowiedz się, jakie sygnały powinny wzbudzić twoją czujność!