ashley-piszek-L1iTsUBZYDk-unsplash

Twoje usta będą wyglądać pięknie tylko wtedy, kiedy wybierzesz odpowiedni kolor szminki. Źle dobrany odcień potrafi wizualnie postarzać twarz lub uwydatniać niedoskonałości zębów. Znalezienie idealnej szminki to nie lada wyzwanie. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dopasować kolor szminki do karnacji.

Kolor szminki a karnacja

Przede wszystkim pamiętaj o prostej zasadzie: kolor skóry nie powinien kolidować z odcieniem szminki. Aby określić, jaki jest kolor Twojej cery, spójrz na wewnętrzną stronę swojego nadgarstka: zielonkawe żyły determinują ciepły odcień skóry, a niebieskawe – chłodny. U kobiet mających neutralny kolor skóry żyły są często typu mieszanego (są zarówno niebieskie, jak i zielone) lub ich barwa jest prawie niemożliwa do określenia. 

Chłodny odcień skóry

Wybierz szminki z dodatkiem niebieskiego – czyli kolory np. malinowy, różowy, jeżynowy, śliwkowy. Nie bój się jasnych barw. Zbyt blade, cieliste odcienie mogą sprawić, że Twoja twarz będzie wyglądać nijako, zwłaszcza jeśli masz jasną i suchą skórę. Powinnaś zdecydowanie unikać wszystkich odcieni pomarańczy i ciepłych czerwieni. 

Ciepły odcień skóry

Kobiety mające ciepłą barwę skóry powinny wybierać szminki w kolorach takich jak pomarańczowy, brzoskwiniowy, koralowy, czerwony. Wszystkie te odcienie są ciepłe. Jeśli lubisz błyszczące pomadki, wybierz te, które mają w swoim składzie złote mikrocząsteczki.

Neutralny odcień

Kobiety o neutralnym kolorze skóry mogą używać każdej szminki! W takim wypadku radzimy wybrać kosmetyk z uwzględnieniem innych cech wyglądu, na przykład koloru włosów.

Ważne jest, aby wybrać szminkę dopasowaną do odcienia skóry, a nie chwilowego wyglądu. Dlaczego? To proste: przez całe życie stale się opalasz, bledniesz i zmieniasz kolor włosów (np. farbując je). Często pozostają tylko wspomnienia o naturalnym kolorze, ale odcień skóry pozostanie z Tobą na zawsze.

Wskazówka: jeśli chcesz użyć czerwonej szminki, która jest zbliżona do Twojego naturalnego odcienia ust, nałóż ją opuszkami palców i lekko rozetrzyj. Dzięki temu kosmetyk będzie wyglądał bardzo naturalnie i lekko. W takim przypadku rzęsy powinny być tylko lekko pomalowane maskarą, ponieważ podkreślone usta będą odciągać uwagę od oczu.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej szminki

Podczas kupowania szminki bardzo trudno jest ocenić jej kolor, patrząc jedynie na opakowanie i jego zawartość. Dlatego też zaleca się narysowanie kreski wzdłuż grzbietu dłoni. Niestety, nawet taki test, który jest stosunkowo wiarygodny, może nie być do końca poprawny, a ton nie będzie Ci odpowiadał. Jednak jeśli tak się stanie, nie spiesz się z wyrzucaniem szminki. Wizażyści radzą w takich przypadkach wymieszać próbki kilku odcieni – być może uzyskasz kolor, który podkreśli linię Twoich ust i dobrze dopełni ich wygląd.

Należy pamiętać, że lampy w sklepach z reguły emitują zimne światło. Jednocześnie zaleca się ostrożne testowanie szkarłatnych szminek o niebieskawym odcieniu. Jeśli oświetlenie w sklepie jest miękkie i żółtawe, uważaj na próbki ceglastoczerwonych odcieni. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że szminki wyglądają na wyblakłe w każdym sztucznym świetle.

Kilka dodatkowych wskazówek

Zanim wybierzesz kolor szminki, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami: 

  • perłowa szminka najlepiej pasuje do makijażu wieczorowego, ponieważ pomaga stworzyć uwodzicielski błysk na ustach;
  • jednocześnie perłowa szminka podkreśli obecność zmarszczek wokół ust;
  • liliowe i karmazynowe odcienie sprawiają, że zęby są wizualnie ciemniejsze, podczas gdy brązowe optycznie je wybielają;
  • kobiety o długich twarzach powinny sięgać po jaśniejsze pomadki i nakładać je pod konturówkę;
  • panie o okrągłej twarzy powinny wybierać pomadki matowe i nakładać je bez konturu.

zdj. główne: Ashley Piszek/unsplash.com

Pozytywna autorka tekstów, a także osoba o wielu pasjach. Lubi gotować według pięciu przemian, przygotowywać domowe sole do kąpieli i studiować sposoby delikatnego makijażu.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *