Jakie są przyczyny suchej skóry na twarzy? To musisz wiedzieć!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Okresowo z suchą skórą na twarzy boryka się wiele osób i zazwyczaj nie jest to groźny stan. W większości przypadków spowodowany jest on przez nieodpowiednie nawilżenie, uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry, lub przez niewłaściwą pielęgnację czy wystawianie jej na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, mróz czy wiatr. Czasami jednak jest to pierwszy objaw poważniejszej dermatozy. Jakie są przyczyny suchej skóry? Podpowiadamy.

Sucha skóra twarzy a niewłaściwa pielęgnacja

W większości przypadków sucha skóra twarzy nie jest objawem żadnej poważnej dermatozy tylko jej niewłaściwej pielęgnacji. Zwłaszcza posiadaczki cery wrażliwej, suchej czy naczynkowej, ale również trądzikowej powinny szczególną uwagę zwracać na składy kosmetyków których używają. 

Substancje znajdujące się w popularnych preparatach kosmetycznych takie jak alkohol, detergenty, parabeny, barwniki, konserwanty czy aromaty, mogą powodować przesuszenie skóry poprzez naruszenie jej warstwy hydrolipidowej, która chroni głębsze struktury przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wilgoci. 

Sucha skóra twarzy a atopia

W niektórych sytuacjach to atopia powoduje przesuszenie skóry. Zazwyczaj jest to jeden z pierwszych objawów, które możemy obserwować. Później pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i szereg innych dolegliwości. Z tego powodu, jeżeli podejrzewamy u siebie jakąkolwiek dermatozę, nie tylko AZS ale również ŁZS czy wyprysk kontaktowy, powinniśmy udać się do dermatologa. 

Specjalista dokładnie obejrzy wszystkie zmiany i postawi diagnozę. Dopiero na jej podstawie zaproponuje nam kurację kosmetyczną lub leczenie miejscowe z wykorzystaniem maści, lub żeli antyseptycznych czy przeciwświądowych. Czasami jednak konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii lub leków antyhistaminowych. 

Sucha skóra twarzy a niewłaściwa dieta

Żeby nasz organizm właściwie funkcjonował, potrzebuje szeregu składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeżeli nie dostarczamy mu tych cennych makroelementów, wówczas często pierwsze objawy niewłaściwej diety obserwujemy na naszym ciele. Jednym z nich jest na przykład sucha skóra twarzy

Dlatego warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i wprowadzić do niego pełnoziarniste produkty, pełne błonnika i witamin z grupy B, a także pięć porcji owoców i warzyw. Nie możemy zapomnieć również o nawodnieniu — powinniśmy pić 2 litry wody dziennie. 

Sucha skóra twarzy a czynniki atmosferyczne

Bardzo często sucha skóra na twarzy pojawia się latem, kiedy oddziałuje na nią intensywne promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury, a także zimą, kiedy mróz, chłodny wiatr i niskie temperatury przesuszają i naruszają jej naturalną barierę hydrolipidową. 

Z tego powodu należy dbać o właściwą pielęgnację skóry. Latem powinna być ona nawilżana przy pomocy hipoalergicznych kremów o lekkiej formule. Zimą z kolei warto postawić na bardziej treściwe produkty o działaniu okluzyjnym, które tworzą warstwę ochronną. Przez cały rok powinniśmy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych, aby chronić się nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale również UVA. 

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

W pielęgnacji suchej skóry twarzy warto postawić na jej delikatne oczyszczenie, aby nie była ona podrażnia przez kurz, smog i inne zanieczyszczenia, które w ciągu dnia się na niej gromadzą. W tym celu można wykorzystać piankę lub żel. Dodatkowo na noc możemy stosować kosmetyki o bogatej formule o działaniu regenerującym. Na dzień z kolei na kremy nawilżające pozbawione parabenów i substancji zapachowych, a także hipoalergiczne filtry przeciwsłoneczne.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Top 5 kremów idealnych dla skóry atopowej
Top 5 kremów idealnych dla skóry atopowej
Jak poradzić sobie z nadmiernie przesuszoną i swędzącą skórą? Wypróbuj te kremy!
Emily Weiss: jak stworzyła urodowe imperium
Emily Weiss: jak stworzyła urodowe imperium
Glossier to nie tylko rewelacyjne kosmetyki, ale również silna społeczność. Dowiedz się, jak powstała marka 36-letniej Emily Weiss i czy zawsze było tak kolorowo.
Kompetencje miękkie. Czym są i jaka jest ich rola w życiu zawodowym?
Kompetencje miękkie. Czym są i jaka jest ich rola w życiu zawodowym?
Dowiedz się, czym są kompetencje miękkie i jak rozwijać je w pracy, aby osiągnąć sukces.