Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zastanawiasz się, czy kwas glikolowy można stosować codziennie? To wiele zależy od tolerancji Twojej skóry i jej wrażliwości, a także od stężenia składnika w kosmetyku. Skóra musi przyzwyczaić się do złuszczającego działania kwasów AHA. Niektóre cery, na przykład tłusta czy łojotokowa, bardzo dobrze reagują na kwas glikolowy. Jednak cera wrażliwa, naczyniowa czy sucha mogą być mocno podrażnione przy zbyt częstym stosowaniu produktów z kwasem glikolowym. Jak znaleźć złoty środek i umiejętnie stosować kosmetyki z AHA?
Wprowadzaj kwas glikolowy do rutyny pielęgnacyjnej stopniowo i ostrożnie. Na przykład zacznij od kremu lub serum na zmarszczki czy przebarwienia z niższym stężeniem składnika i obserwuj reakcje skóry. Jeśli pojawi się mocne podrażnienie, odstaw produkt na kilka dni, sięgnij po krem barierowy i stosuj go codziennie, aby po kilku dniach znów wypróbować serum z kwasem glikolowym. Warto wiedzieć, że składniki aktywne mogą działać z opóźnieniem i lekkie działanie złuszczające będzie obserwowalne po kilku dniach.
Jeśli nie ma mocnych podrażnień czy dyskomfortu, możesz po 2-3 dniach znów zastosować serum. Ile razy w tygodniu stosować kwas glikolowy? Gdy Twoja cera reaguje na nie dobrze, możesz stosować je 2-3 razy w tygodniu, pamiętając o codziennym nawilżeniu skóry, dostarczeniu jej składników lipidowych i ochronie przed promieniami UV. Zwłaszcza kwas glikolowy w kremach czy tonikach nie będzie działał drażniąco, o ile będziesz stosować go ostrożnie, bacznie obserwując stan swojej skóry.
Kwas glikolowy, jak każdy kwas złuszczający, może przesuszać skórę i naruszać jej barierę hydrolipidową, jeśli nie będziesz dbać o równoczesne nawilżenie i natłuszczanie cery. Stosuj produkty złuszczające głównie w sezonie jesiennym lub zimowym, gdy skóra nie jest wystawiona na działanie słońca w takim stopniu jak w miesiącach ciepłych. Podczas kuracji koniecznie używaj na dzień kremu z filtrem SPF 50 lub 50+ oraz unikaj ekspozycji na promieniowanie UV.
Rób sobie przerwy od stosowania kwasu glikolowego co kilka miesięcy, aby dać skórze czas na regenerację. Na przykład zużyj jedno opakowanie serum na przebarwienia, zrób 2-3 miesiące odstępu, mocno dbając w tym czasie o nawilżenie i odbudowę skóry. Kwasu glikolowego nie można łączyć z innymi kwasami AHA i BHA, a także z retinolem – przed sięgnięciem po jakikolwiek produkt do pielęgnacji skóry, sprawdź, czy nie działa na naskórek jak eksfoliator, aby nie nabawić się podrażnień i przebarwień.
Po zabiegach gabinetowych efekty złuszczania widoczne są już po 2-3 dniach. Jeśli stosujesz kwas glikolowy w domu, również możesz zauważyć efekty, ale nie tak szybko. Na przykład kwas glikolowy w produktach o stężeniu 5-15% ma minimalne działanie złuszczające. W stężeniu do 35% działa jak peeling powierzchniowy.
Warto pamiętać, że regularne i systematyczne stosowanie produktów o niższym stężeniu może przynieść lepsze efekty w dłuższej perspektywie – tak jest w przypadku pozbywania się przebarwień za pomocą serum z kwasem glikolowym. W produktach dermatologicznych do domowego użytku występuje on w towarzystwie innych substancji, które działają synergicznie, rozjaśniając plamy pigmentacyjne, pozbywając się zaskórników czy zmniejszając głębokość zmarszczek.
Zdjęcie: Adobe Stock.