Szansę na zrobienie dobrego wrażenia mamy tylko jedną, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się do tego przygotować. Oto zestawienie praktycznych wskazówek, które sprawią, że zaprezentujemy się w dobrym świetle.
Tylko tyle i aż tyle. Uśmiechnięta osoba jest odbierana jako pozytywna i sympatyczna. Nie zapomnij o tym podczas uścisku dłoni czy jak tylko zobaczysz osobę, z którą masz się spotkać. Pozytywna postawa sprawi, że rozmówca będzie bardziej otwarty i przyjaźnie nastawiony. Pamiętaj, że uśmiech rodzi uśmiech.
Zależy Ci na dobrym pierwszym wrażeniu? Zwróć uwagę na swoją mowę ciała. Skup się na rozmówcy, nie uciekaj wzrokiem na boki, nie przyjmuj zamkniętej pozycji poprzez skrzyżowanie ramion, nie garb się. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się otwartość, naturalność, zwrócenie się w stronę drugiej osoby, nawet lekkie pochylenie się do niej oraz oczywiście nawiązanie kontaktu wzrokowego.
Mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce, a nasz wygląd nie może stanowić o naszej wartości. Niestety w przypadku pierwszego wrażenia odgrywa on naprawdę istotną rolę. Zawsze ubieraj się odpowiednio do danej sytuacji – towarzyskiego spotkania, randki, rozmowy o pracę, wizyty w urzędzie, zajęć na studiach, warsztatów, konferencji itp.
Bycie punktualnym jest ważne we wszystkich dziedzinach naszego życia, tym bardziej jeśli spotykamy się z kimś po raz pierwszy. Jeśli chcesz dobrze wypaść, musisz pilnować, by się nie spóźnić. Inaczej jeszcze zanim się pojawisz, będziesz na straconej pozycji. Może się zdarzyć, że spóźnienie będzie spowodowane naprawdę ważną sprawą, wtedy zadzwoń i uprzedź, że będziesz później.
Ten punkt może się wydawać nieco wyrwany z kontekstu, jednak nic bardziej mylnego. Przed każdym spotkaniem warto chwilę pomyśleć, do kogo właściwie idziemy, w jakie środowisko wkroczymy, gdzie będziemy. Nieco inaczej zachowamy się na rozmowie o pracę, inaczej podczas załatwiania spraw w banku, a jeszcze inaczej na pierwszych zajęciach wybranego kursu. Nasze zachowanie powinno być dopasowane do okoliczności.
Nie tylko kontakt wzrokowy i pozytywne nastawienie potrafią wiele zdziałać, ale również w dobrym tonie jest okazywanie zainteresowania drugiej stronie. Uważne słuchanie, ale i prowadzenie dialogu oraz zadawanie sensownych pytań – bez wątpienia będzie to na Twoją korzyść.
Ostatnią radą jest to, by być po prostu sobą. Owszem, postawa, ubiór i zachowanie ma być odpowiednie do okazji, ale jednak w tym wszystkim nie zapominaj o swojej osobowości i charakterze. Nikogo nie udawaj, nie wywyższaj się, nie oszukuj. Naturalność i szczerość zdecydowanie popłaca – zarówno w kontaktach prywatnych, jak i zawodowych, oficjalnych i każdych innych.
Zdj.główne: Amy Hirschi/unsplash.com