Antyperspirant a bloker potu – czym się różni?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcąc ograniczyć wydzielanie potu i zniwelować jego zapach, sięgamy po antyperspiranty. Jeśli jednak wspomniane kosmetyki nie radzą sobie z nadmiernym poceniem, szukamy innych rozwiązań. Gdy antyperspirant nie spełnia naszych oczekiwań, decydujemy się na zakup blokera potu. Jak działa wspomniany produkt i jak go stosować? Jakie są podobieństwa i różnice między antyperspirantem a blokerem? Na który kosmetyk się zdecydować?

Blokery i antyperspiranty – podobieństwa

Bloker potu, tak jak antyperspirant, zawiera substancje, które pod wpływem wilgoci obecnej na skórze zamieniają się w żel blokujący ujścia gruczołów potowych. Oba kosmetyki hamują zatem wydzielanie potu i sięga się po nie w przypadku problemów z nadmierną potliwością czy nieprzyjemnym zapachem ciała.

Podstawowe różnice między antyperspirantem a blokerem

Antyperspiranty i blokery różnią się składem chemicznym. Pierwsze z produktów zawierają sole aluminium. Substancje mieszają się z potem i tworzą żelową substancję zatykającą gruczoły potowe na skórze i ograniczającą pocenie. Blokery tworzy się z użyciem silniej działających składników. Lokują się one głębiej w gruczołach potowych i powstrzymują pocenie na dłuższy czas. Podczas gdy antyperspirant działa na powierzchni skóry, bloker wnika głębiej. Skuteczniej i dokładniej zatyka kanał potowy i pozostaje w nim obecny na dłużej. 

Czym jeszcze różnią się omawiane kosmetyki? Antyperspirant można stosować codziennie. Należy aplikować go na czystą, zdrową skórę pod pachami. W przypadku stosowania blokerów trzeba przestrzegać większej liczby zasad. Pozwala to zapobiec powstawaniu stanów zapalnych związanych z niewłaściwym stosowaniem silnie działającego kosmetyku. Blokery stosuje się na noc, a nie tak, jak antyperspiranty, w ciągu dnia. Nakłada się je tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Produkty aplikuje się na czystą skórę. Naskórek nie może być podrażniony. Odradza się nakładanie blokerów potu po depilacji. Ponadto po jednorazowym albo kilkukrotnym użyciu mogą wystąpić podrażnienia, zaczerwienienie, przesuszenie i swędzenie skóry. 

Kiedy sięgnąć po bloker potu?

Pocenie się jest naturalnym procesem pozwalającym utrzymać optymalną temperaturę ciała i zachować właściwe pH skóry, działające bakteriostatycznie. Nadmierna potliwość może stanowić jednak problem, którym warto się zająć. Wzmożona aktywność gruczołów potowych i wydzielanie potu w ilości 4-5 razy większej niż u innych osób może obniżać komfort życia i samoocenę. W przypadku wystąpienia nadpotliwości warto zdecydować się na stosowanie blokerów, by ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przykrą dolegliwość. Antyperspirant może okazać się niewystarczający, dlatego że zawiera niższe stężenie chlorku glinu niż wcześniej wspomniane kosmetyki. 

Stosując blokery, należy zachować umiar. Jeżeli aplikuje się je na skórę częściej, niż zaleca to producent preparatu, można nadmiernie zablokować kanaliki potowe. W rezultacie zachodzi ryzyko powstania stanów zapalnych w okolicach gruczołów. Nie warto nadużywać blokerów – może przynieść to nieprzyjemne konsekwencje.

Ochrona przed potem i powstawaniem przykrego zapachu jest podstawą codziennej higieny. Aby przeprowadzane zabiegi były skuteczne, należy wybrać odpowiedni preparat dla siebie. Znając charakterystykę antyperspirantów i blokerów, można łatwiej dokonać zakupu. Warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby, tolerancję swojej skóry na intensywnie działające substancje oraz to, jak często chce się aplikować kosmetyk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Damski pasek do spodni – kilka sposobów, by go stylowo nosić
Damski pasek do spodni – kilka sposobów, by go stylowo nosić
Oto ciekawe propozycje z wykorzystaniem damskiego paska do spodni.
Jak skutecznie pozbyć się cieni i worków pod oczami?
Jak skutecznie pozbyć się cieni i worków pod oczami?
Masz ciągły problem z opuchniętymi oczami? Każdego dnia borykasz się z problemem cieni i worków pod oczami, które nie są zbyt atrakcyjne? Sprawdź, co należy robić, aby je zwalczać.
Modne biustonosze dla nastolatek – przegląd najciekawszych modeli
Modne biustonosze dla nastolatek – przegląd najciekawszych modeli
Sprawdź, jakie biustonosze się sprawdzą.