Detoks sokowy – wszytko co musisz o nim wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Detoks sokowy zyskał w ostatnich latach ogromną popularność wśród zwolenników naturalnego oczyszczania organizmu. Co warto wiedzieć, zanim zastosujemy dietę sokową i o jakich zasadach pamiętać?

Na czym polega dieta sokowa?

Dieta sokowa zwana zamiennie detoksem sokowym polega na czasowej rezygnacji z produktów spożywczych o stałej konsystencji na rzecz soków (jak sama nazwa wskazuje). Napoje mogą być przygotowywane z owoców i warzyw w różnych kombinacjach. Uzupełnieniem diety sokowej są też inne płyny, takie jak woda, lemoniada, ziołowe i owocowe herbaty. 

Jaki jest cel wprowadzenia do menu płynnych posiłków? Większość osób, które przechodzi na dietę sokową, chce oczyścić swój organizm z substancji toksycznych. Jako że soki są zwykle bardzo niskokaloryczne – niektórzy decydują się na detoks sokowy, aby zrzucić zbędne kilogramy i poprawić wygląd swojej sylwetki. Jednak nie jest to dobry sposób na odchudzanie. Drastycznie ograniczając ilość przyjmowanych kalorii możemy doprowadzić do rozregulowania metabolizmu – nawet jeśli szybko schudniemy, prawdopodobnie dopadnie nas efekt jojo.

Dieta sokowa – zasady detoksu sokowego

Każdy dzień warto zaczynać od szklanki wody z cytryną. W trakcie diety sokowej nie należy pić:

  • kawy,
  • czarnej herbaty,
  • alkoholu,
  • napojów gazowanych.

Podczas detoksu sokowego powinny dominować soki warzywne (ze względu na większą zawartość cukru w owocach). Napoje powinny być przygotowywane ze świeżych produktów – najlepiej w wyciskarce wolnoobrotowej. Warto wzbogacić soki przyprawami i ziołami, takimi jak kurkuma, gałka muszkatołowa, mięta. 

Zalety diety sokowej

Detoks sokowy może wpłynąć pozytywnie na nasz układ trawienny i wspomóc organizm w oczyszczaniu z różnych szkodliwych substancji. Kilkudniowa dieta sokowa poprawia też samopoczucie, dodaje energii i znakomicie nawadnia. Soki warzywno-owocowe mogą również pozytywnie wpłynąć na różnorodność naszej flory bakteryjnej, poprawić kondycję włosów i paznokci. Jakie są minusy detoksu sokowego?

Wady diety sokowej

Nieumiejętnie przeprowadzona dieta sokowa lub jej zbyt długie stosowanie może doprowadzić do niedoborów żywieniowych w organizmie (dostarcza organizmowi maksymalnie 800 – 1000 kalorii). Poza tym soki są głównie źródłem węglowodanów, brakuje w nich białka oraz tłuszczu. Przy stosowaniu detoksu sokowego przez dłuższy czas może dojść do ubytku masy mięśniowej i zwolnienia przemiany materii. Ze względu na niewiele kalorii, po zakończeniu diety sokowej i powrocie do standardowej sposobu odżywiania, może nastąpić efekt jojo. Inne minusy detoksu sokowego to np.:

  • uczucie silnego głodu, 
  • spadek energii,
  • bóle głowy, 
  • bóle brzucha,
  • problemy trawienne (np. gazy, wzdęcia, płynny stolec).

Detoks sokowy – dla kogo jest zakazany?

Do podstawowych czynników wykluczających z możliwości zastosowania detoksu sokowego zaliczamy przewlekłe choroby takie jak np. cukrzyca. Dieta sokowa nie jest również wskazana dla kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią. Innym przeciwwskazaniem jest hipoglikemia i wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Picie jedynie soków nie będzie dobrym pomysłem w przypadku osób niedożywionych oraz seniorów.

Pamiętajmy, aby przed przejściem na dietę sokową skontaktować się dietetykiem. Bardzo prawdopodobne, że specjalista zleci nam wykonanie podstawowych badań. Może okazać się, że taki radykalizm żywieniowy wyrządzi w naszym organizmie więcej szkód niż pożytku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni kurs windsurfingu dla siebie?
Jak wybrać odpowiedni kurs windsurfingu dla siebie?
Rozważasz naukę windsurfingu, ale nie jesteś pewien, który kurs wybrać? Dowiedz się, co musisz wiedzieć, aby podjąć odpowiednią decyzję.
Jak dbać o zamszowe rzeczy?
Jak dbać o zamszowe rzeczy?
Dowiedz się, jak właściwie czyścić i pielęgnować zamsz.
Poradnik, jak przygotować się do pierwszego badania słuchu
Poradnik, jak przygotować się do pierwszego badania słuchu
Poznaj kluczowe informacje i przygotuj się odpowiednio do swojego pierwszego badania słuchu. Dowiedz się, czego się spodziewać i jak się do tego przygotować.