Jak dobrać buty do biegania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Znalezienie obuwia sportowego, które będzie dopasowane do wszystkich potrzeb, może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących biegaczy. Przeczytaj, jak wybrać dla siebie najlepsze buty biegowe.

Przede wszystkim obuwie do biegania powinno być wygodne i dopasowane do stopy, aby trening był zarówno bezpieczny dla zdrowia, jak i efektywny. Warto kupić buty o pół centymetra za duże, ponieważ noga przemieszcza się do przodu i puchnie podczas treningu. Wysokiej jakości obuwie ma za zadanie chronić przed przegrzaniem i otarciami. Latem model z przewiewną siateczką zapewni stopom odpowiednią wentylację.

Parametry techniczne i właściwości obuwia ponad estetykę

Obuwie do biegania powinno się przymierzyć przed zakupem, ponieważ rozmiary różnią się w zależności od kraju pochodzenia i marki. Żeby dokonać dobrego zakupu warto przymierzyć je w skarpetkach treningowych. Jednym z istotnych parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie, to aktualna masa ciała. Wiele modeli butów do biegania ma oznaczoną wagę, dla której są przeznaczone. Warto to sprawdzić przed zakupem, ponieważ odpowiednia ilość amortyzacji jest istotna dla ochrony kolan i mięśni podczas treningu. 

Buty nie mogą uwierać, dlatego należy sprawdzić też, jak cholewka zachowuje się podczas ruchu. Specjaliści rekomendują wybór cholewki bezszwowej i takiej, która zachowuje oddychające właściwości. Szeroki wybór profesjonalnego obuwia sportowego oferuje na polskim rynku ButoManiak.

Poziom zaawansowania 

Początkujący biegacze powinni wybrać obuwie o dobrej amortyzacji, która odpowiada za pochłanianie wstrząsów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, to na samym początku nie warto inwestować w zbyt drogie buty. Zwróć uwagę na wzmocnienia buta, dobrze utrzymujące i stabilizujące stopę, a także sprawdź, w jaki sposób stawiasz stopę.

Częstotliwość treningu 

Dobre obuwie powinno ułatwiać bieganie, minimalizować ryzyko kontuzji i być dopasowane do specyfiki Twoich treningów. Przy wyborze obuwia uwzględnij, czy szukasz modelu do codziennych treningów po konkretnej nawierzchni, czy butów do biegów długodystansowych, realizowanych w trudnych warunkach terenowych i zawodów sportowych, takich jak maraton czy triathlon.

Rodzaj nawierzchni 

Przy wyborze obuwia do biegania należy uwzględnić także ukształtowanie terenu, po jakim zamierzasz biegać. Buty dla biegaczy dzieli się na szosowe, przeznaczone do biegania po chodnikach, asfalcie, kostce oraz trailowe – do biegania po nieutwardzonym terenie naturalnym. Przy produkcji obuwia, przeznaczonego do biegania po terenach utwardzonych, kładzie się nacisk na amortyzację i stabilizację stopy, dlatego np. bieżnik na asfalt jest miękki i bez wypustek. W przypadku terenów leśnych, polnych ścieżek i grząskiego terenu ważna jest mocno wyprofilowana i przyczepna podeszwa.

Dopasowując buty do biegania, należy również uwzględnić rodzaj stopy. Obuwie dla biegaczy dzieli się ze względu na sposób jej stawiania na nawierzchni. Na ogół wyróżnia się trzy typy: pronacja, gdzie stopa obraca się do wnętrza, supinacja, przy której nadmiernie obciążana jest zewnętrzna część stopy oraz typ neutralny, kiedy można mówić o równomiernym przetaczaniu od pięty do palców. Pronacja staje się problemem w momencie, kiedy jest nadmierna, ponieważ może prowadzić do kontuzji. Możesz temu przeciwdziałać dzięki odpowiedniej technice biegania, a także wybierając obuwie sportowe z dodatkową stabilizacją.

Zdj. główne: SJ ./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sposoby na zwalczenie łupieżu – poznaj te tradycyjne i domowe
Sposoby na zwalczenie łupieżu – poznaj te tradycyjne i domowe
Dziś przedstawimy sposoby zwalczania łupieżu. Poznaj te tradycyjne i domowe.
Odkrywając sekrety pięknej skóry poprzez regularną aktywność fizyczną
Odkrywając sekrety pięknej skóry poprzez regularną aktywność fizyczną
Odkryj, jak regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić wygląd Twojej skóry, wpływając na jej zdrowie i piękno. Poznaj nieznane korzyści płynące z aktywności fizycznej!
Toksyczny związek – po czym go rozpoznać?
Toksyczny związek – po czym go rozpoznać?
Toksyczny związek jest bardzo niebezpieczny. Manipulant obniża poczucie wartości partnera i kontroluje każdy jego ruch. Dlatego warto wiedzieć, kiedy relacja jest niezdrowa i niebezpieczna, by móc ją jak najszybciej zakończyć.