Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna. Aby cieszyć się jej gładkością jak najdłużej, należy o nią odpowiednio dbać. Jakie kroki warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji? Podpowiadamy!
Usuwając makijaż z twarzy, oczu i ust, nie zapominaj o skórze pod oczami. Najlepiej do tego sprawdzą się naturalne produkty, bez SLS, SLES, alkoholu, barwników i konserwantów. W tym celu świetnie sprawdzą się naturalne płyny micelarne, mleczka, emulsje, olejki lub czyste oleje roślinne. Pamiętaj, że wrażliwa skóra pod oczami nie lubi pocierania, dlatego podczas demakijażu przyłóż płatek nasączony produktem, chwilę potrzymaj i delikatnie przesuń w kierunku nosa, do wewnętrznego kącika oka.
Masaż skóry wokół oczu to najszybszy sposób, by usprawnić krążenie krwi, dotlenić i odżywić ją. W ten sposób poprawisz koloryt cery oraz zmniejszysz opuchliznę i cienie pod oczami. Jędrna skóra będzie mniej podatna na tworzenie się zmarszczek. Już samo wklepanie kremu pod oczy może być formą masażu, ale od czasu do czasu warto użyć w tym celu np. kostki lodu lub specjalnego wałka.
Punkt obowiązkowy w pielęgnacji skóry wokół oczu. Jeżeli jeszcze nie wprowadziłaś tego kroku do swojej codziennej rutyny, koniecznie udaj się do drogerii po odpowiedni kosmetyk. Skóra pod oczami jest cieńsza i delikatniejsza, dlatego nie zawsze sprawdzi się w tej roli krem, którego używamy na całą twarz. Dobry krem pod oczy, to taki, który zawiera witaminy A, C i E oraz kwas hialuronowy i ceramidy – to one odpowiadają za przeciwzmarszczkowe działanie kremu. W okolice pod oczami możesz stosować także naturalne oleje i masła, np. masło kakaowe lub olej arganowy.
Ochrona przed promieniowaniem UV ważna jest dla skóry na całym ciele oraz na twarzy, dlatego nie można o niej zapominać przy pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu. Na rynku jest mnóstwo preparatów, które sprawdzą się do tego obszaru twarzy. Ochronę przeciwsłoneczną zapewnią także ciemne okulary (najlepiej te z salonu optycznego) oraz kapelusz – dzięki nim nie będziemy mrużyć oczu, co uchroni nas przed powstawaniem zmarszczek.
Regularne picie wody zapobiega powstawaniu obrzęków, zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień i cieni pod oczami oraz nawilża skórę. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, należy wypijać dziennie minimum 2 litry wody.
Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe. Można je stosować na wiele różnych sposobów, także jako element pielęgnacji skóry pod oczami. Najlepiej w tej roli sprawdzi się hydrolat z czystka i hydrolat z bławatka. Ten pierwszy rozjaśnia i likwiduje przebarwienia skóry, odświeża, nawilża oraz wycisza stany zapalne. Można stosować go w roli kompresu pod oczy – w ten sposób uporamy się z cieniami i workami pod oczami. Nasze spojrzenie stanie się świeże, a naskórek zregenerowany. Natomiast hydrolat z bławatka zmniejszy opuchliznę wokół oczu oraz ukoi delikatną skórę. Nasze spojrzenie odzyska świeży i promienny blask. Można go stosować w formie kompresów.
Okłady na powieki możesz też zrobić z zielonej herbaty lub plasterków zielonego ogórka. W drogeriach i perfumeriach znajdziesz mnóstwo gotowych propozycji w postaci płatków pod oczy, najczęściej żelowych lub kolagenowych. Sprawdzą się one idealnie w przypadku osób, które spędzają mnóstwo czasu przed komputerem lub przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Regularne stosowanie sprawi, że skóra będzie nawilżona.
Jeżeli używasz ciężkich korektorów i podkładów, Twoja skóra może być bardziej przesuszona i obciążona. Postaw na delikatne formuły wzbogacone witaminami, a wtedy unikniesz łzawienia, pieczenia i reakcji alergicznych. Pamiętaj także o regularnej wymianie tuszu do rzęs!
Żadne kosmetyki i zabiegi nie zastąpią Ci odpowiedniej ilości snu. Zarwana noc wiąże się nieuchronnie z podkrążonymi i opuchniętymi powiekami. Pamiętaj o odpoczynku.