Artykuł sponsorowany
Chociaż pandemia COVID-19 zdaje się wyciszać, zyskaliśmy dzięki niej większą świadomość na temat zagrożeń związanych z wirusami i innymi drobnoustrojami. Z tego powodu wiele osób wciąż chce zabezpieczać siebie i chronić innych przed zarażeniem, nosząc maseczki. Jest to szczególnie ważne w okresach zwiększonej aktywności wirusów odpowiedzialnych za przeziębienia i może znacząco zmniejszyć zachorowalność na grypę i inne chorob zakaźne.
Zazwyczaj, kiedy mówi się o sezonie na przeziębienia i grypę, chodzi o okres jesienno-zimowy. Postaramy się jednak nieco sprecyzować ten przedział. Za przeziębienie odpowiadają wirusy różnych typów. Należą do nich rinowirusy, które są najbardziej aktywne wiosną i wczesną jesienią, adenowirusy, koronawirusy, wykazujące aktywność zimą i wczesną wiosną, enterowirusy, któr są aktywne latem i wczesną jesienią, adenowirusy, aktywne przez cały rok, oraz ludzki metapneumowirus, który również wykazuj aktywność przez cały rok. Jak rozkłada się odpowiedzialność za wywoływane choroby? Rinowirusy odpowiadają za większość przeziębień (mówi się nawet to 55% przypadków). Na drugim miejscu plasują się koronawirusy, które przed pandemią odpowiadały za 10-15% infekcji. Pozostałe wirusy są odpowiedzialne za znacznie mniejszy odsetek zachorowań. Z tego powodu, chociaż zagrożenie zakażeniem jesteśmy przez cały rok, za okres najlepszy do noszenia maseczek uznaje się wiosnę i jesień. Warto jednak pamiętać, że niektóre zanieszczyszczenia, niezdolne do zakażania, również są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przykładem może być smog, którego ilość znacząco rośnie zimą. Z tego powodu inny rodzaj maseczek – ten chroniący przed większymi zanieczyszczeniami – może być przydatny zimą.
WIesz już, kiedy mamy największe ryzyko infekcji. Teraz czas na poznanie rodzajów maseczek i zdecydowanie, które najlepiej odpowiadają na Twoje potrzeby. Jeżeli szukasz miejsca, w którym możesz zakupić ochronne maseczki na nos i usta, sprawdź ofertę dostępną na stronie: https://rcmedical.pl/.
Zdecydowanie najpopularniejszym rodzaje maseczek są maseczki medyczne. Wykonuje się je z warstwy filtracyjnej oraz dwóch warstw tkaniny. Są to popularne maseczki jednorazowe, przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do jednokrotnego użytku. Stosuje je głównie personel medyczny, ale pandemia COVID-19 spopularyzowała ich obecność w przestrzeni publicznej.
Innym typem maseczek ochronnych są grubsze niż maseczki chirurgiczne maseczki FFP1, FFP2 i FFP3. Wykonane są one z warstwy filtracyjnej oraz kilku warstw tkaniny. Ich głównym przeznaczeniem jest ochrona przed zanieczyszczeniami większego rozmiaru, między innymi pyłami, mgłą, dymem czy smogiem. Skrót FFP oznacza „filtering face piece”, a numer za nim jest przypisany do trzech klas skuteczności filtrowania, przy czym im wyższy numer, tym lepsza ochrona.
Kolejnym rodzajem maseczek są maseczki ochronne N95, które charakteryzują się wykonaniem i przeznaczeniem podobnym do maseczek typu FFP. Zawierają warstwę filtracyjną i kilka warstw tkaniny, a stanowią ochronę przed pyłami, dymem, mgłą czy smogiem, ale również zakażeniami drogą kropelkową. One również podzielone są na klasy: N95, N99, N100. Podobnie jak w przypadku maseczek FFP, im wyższy numer, tym większa skuteczność maseczki (na przykład N95 chroni przed 95% cząstek).
Maseczki ochronne KN95 wykonane są z warstwy filtracyjnej i kilku warstw tkaniny. Służą do ochrony przed drobnymi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, które mogą wniknąć do układu oddechowego na różnego rodzaju nośnikach. Są wrażliwe nawet na 95% cząstek zanieczyszczeń i przydatne w przypadku pandemii. Zapobiegają przenoszeniu wirusów drogą kropelkową.
Fot. Anna Shvets/pexels.com