Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie każdy człowiek potrafi zaakceptować wysokie ryzyko nawet wówczas, gdy potencjalnie czeka go duża nagroda. To samo dotyczy inwestorów, wśród których są osoby skłonne do podjęcia ryzyka i takie, które cenią sobie spokój nawet jeśli oznacza to mniejszy zysk.
Czy fundusze inwestycyjne są dla takich osób odpowiednim sposobem gromadzenia oszczędności? Odpowiedź jest pozytywna, ale obwarowana kilkoma zasadami.
Osoby chcące inwestować w fundusze inwestycyjne mają do wyboru zarówno bardziej ryzykowne strategie, jak i możliwość inwestowania w fundusze, które oferują większe bezpieczeństwo i większą stabilność. Przykładem tej pierwszej są, co do zasady, fundusze akcyjne, natomiast ich przeciwieństwem są fundusze dłużne, przede wszystkim te, które inwestują w obligacje skarbowe, czyli emitowane przez Skarb Państwa. Teoretycznie ten emitent, czyli państwo, też może zbankrutować, a wówczas ceny jego obligacji spadną do poziomu śmieciowego, ale jednak nie zdarza się to zbyt często, a można wręcz uznać, że są to wypadki sporadyczne.
Tak więc dla osób mających niską tolerancję na ryzyko inwestycja w fundusze obligacji skarbowych (lub obligacji przez Skarb Państwa gwarantowanych) są bardzo dobrym wyjściem.
Przecież jednak nawet najbardziej ostrożni inwestorzy nie muszą rezygnować z inwestycji na rynku akcji. Oczywiście powinni z daleka omijać fundusze inwestujące w ryzykowne aktywa – przykładem może być choćby fundusz biotechnologiczny – ale bogata oferta produktowa działających w Polsce Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych pozwala znaleźć takie rozwiązania, które charakteryzują się ograniczonym ryzykiem. Poszukujący takich rozwiązań powinni baczną uwagę skierować przede wszystkim na fundusze inwestujące na szerokim rynku, najlepiej globalnie, w różne aktywa i branże, dobrze zdywersyfikowane.
To oznacza, że przedmiotem zainteresowania osób tolerujących niewielkie ryzyko powinny stać się te fundusze, które mają bardzo rozproszone aktywa, a więc inwestują w wiele spółek, pochodzących z różnych branż i działające na różnych rynkach. Warte uwagi są też dobre fundusze mieszane, w skład portfela których wchodzą nie tylko akcje, ale również obligacje skarbowe.
Kalkulowanie ryzyka jest jedną z najważniejszych cech dobrego inwestora. Trzeba oczywiście pamiętać, że inwestycje bardziej ryzykowne potencjalnie dają możliwość osiągnięcia wyższej stopy zwrotu, ale każdy inwestor powinien zadać sobie pytanie czy jest gotowy podejmować ryzyko. Zwłaszcza jeśli oszczędności mają w przyszłości służyć ważnym celom – choćby sfinansowaniu studiów dzieci lub wspomaganiu emerytury wypłacanej przez ZUS.
Zastrzeżenia prawne
Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.
Zdjęcie: materiał Klienta.