Okres połogu jest bardzo wymagający dla kobiecego ciała. Warto pamiętać, że każda młoda mama regeneruje się w swoim indywidualnym tempie i to ona najlepiej wie, na co może sobie pozwolić.
Młode mamy często obserwują celebrytki, które już kilka tygodni po urodzeniu dziecka wracają do regularnych treningów i zachowują swoją sylwetkę w niemal identycznym stanie, jak przed ciążą. Są przez to narażone na błędne wyobrażenia o połogu. To, że u niektórych kobiet proces gojenia jest krótszy i wszystko dzieje się szybciej, nie oznacza, że dla organizmu jest to zdrowe i bezpieczne rozwiązanie. Zbytnie przywiązywanie uwagi do naśladowania za szybkiego powrotu do ćwiczeń może prowadzić do depresji poporodowej, uczucia frustracji, niskiej samooceny i złego samopoczucia. Ciało kobiety jest wyjątkowym organizmem i należy je traktować z odpowiednią troską. Do ćwiczeń można powrócić dopiero po konsultacji lekarskiej, zdjęciu szwów oraz rozmowie z trenerem, który pomoże przygotować najbardziej odpowiedni plan aktywności fizycznej.
Kobiety, które przed zajściem w ciążę często w swoim planie treningowym miały tabatę, z pewnością szybko będą chciały wrócić do jej uprawiania. Jak przekonują eksperci, jest to jedna z aktywności fizycznych, która dla kobiet po porodzie jest niewskazana, nawet przez okres około 6 miesięcy. Czas ten oczywiście uzależniony jest od procesu gojenia ran oraz tkanki mięśniowej. Przyjmuje się, że do pełnego wygojenia po porodzie, zarówno naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, kobiece ciało może potrzebować nawet 12 miesięcy. Zbyt wczesny powrót do intensywnych ćwiczeń, takich jak tabata, może prowadzić do wielu niebezpiecznych efektów. Poród znacznie osłabia mięśnie dna miednicy, wiąże się z rozstępem mięśni prostych brzucha, obniża wysokość narządu rodnego, a także może prowadzić do kłopotów z nietrzymaniem moczu. Tabata jako regularny trening po ciąży może pogorszyć wszystkie te elementy rekonwalescencji, zaburzając proces gojenia, a nawet pogarszając stan zdrowia kobiety.
Młodym mamom, które chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży, pozostaje zatem poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Na tym etapie należy przede wszystkim pamiętać o wsłuchiwaniu się w sygnały, jakie wysyła organizm, a także zdać się na cenne porady lekarzy specjalistów. Pomocna może się również okazać wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże ćwiczenia wzmacniające nadwyrężone porodem mięśnie miednicy oraz brzucha. Wśród bezpiecznych dla większości kobiet po ciąży aktywności fizycznych wymienia się przede wszystkim te, które nie zwiększają ciśnienia w jamie brzusznej i nie prowadzą tym samym do obniżenia organów wewnętrznych w kierunku osłabionego dna miednicy. Eksperci zalecają zatem między innymi jogę dla mam, dłuższe spacery, trening prawidłowego oddychania czy pilates dla kobiet po porodzie. Jedną z najbardziej polecanych aktywności dla młodych matek jest pływanie, jednak kobiety w okresie połogu powinny koniecznie powstrzymać się od pływania popularną żabką, gdyż pozycja ta obciąża kręgosłup i odcinek szyjny.
Zdj. główne: Margarida CSilva/unsplash.com