Czy wiesz, jak najlepiej dbać o skórę na wakacjach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak skutecznie ustrzec się przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych na  skórę podczas wakacyjnego wyjazdu? W tym celu zadbać należy o jej odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy, jak najlepiej to robić.

Odpowiedni filtr do opalania

Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV bazować powinna na stosowaniu kremów z odpowiednio wysokim faktorem. Jednocześnie należy pamiętać o rozsądnym korzystaniu ze słońca. Chodzi tutaj o unikanie intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i unikanie opalania w okolicy godziny 12:00. 

Jak dopasować odpowiedni filtr do opalania? W tym celu niezbędne będzie określenie posiadanego fototypu, czyli typu skóry w zależności od zawartego poziomu melaniny. Wyróżnia się ich 6. Podział ten bazuje na obserwacji reakcji skórnych po pierwszej ekspozycji na promienie słoneczne przez 0,5 godziny w południe.

Fototyp I to blada skóra, nierzadko z piegami, niebieskie, zielone lub piwne oczy i blond lub rude włosy. Jej posiadacze trudno się opalają i z łatwością ulegają oparzeniom. Fototyp II odnosi się do bladej skóry i zielonych lub niebieskich oczu. Taka osoba bardzo łatwo ulega poparzeniom i trudno się opala. 

Fototyp III to jasna skóra, jasne lub ciemne oczy i włosy brązowe lub w odcieniu ciemnego blondu. Skóra ulega tu opaleniu po wcześniejszym oparzeniu. Fototyp IV odnosi się do skóry normalnej i ciemnych oczu i włosów. Oparzenia są w tym przypadku minimalne, a skóra opala się z łatwością. Fototyp V to brązowa skóra, ciemne oczy i brązowe włosy. Skóra tego typu opala się mocno i łatwo oraz rzadko ulega oparzeniom.

Fototyp VI odnosi się natomiast to śniadej cery i ciemnych włosów oraz oczu. Mocno się opala i nie ulega oparzeniom. Osoba z fototypem I powinna stosować filtr z faktorem powyżej 35, z fototypem II – powyżej 30, z fototypem III – 20–25, fototypem IV – 20, fototypem V – 10–15, a fototypem VI – 6–10.

Kluczowe zasady letniej pielęgnacji skóry

O czym jeszcze warto pamiętać podczas letniej pielęgnacji skóry? Kluczowa kwestia to regularne, dokładne oczyszczanie cery. Związane jest to z tym, że w sezonie letnim nasze gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej. Na skutek tego może dochodzić do rozwoju trądziku, powstawania zaskórników i zapychania porów.

Do demakijażu najlepiej używać specjalnego płynu. Należy tu unikać naciągania i tarcia skóry. Kolejny etap to mycie twarzy. Najlepiej do tego celu nadają się preparaty wymagające użycia wody dopasowane do indywidualnych potrzeb cery. Skóra po ich zastosowaniu jest idealnie odświeżona. 

Letnią pielęgnację cery warto wzbogacić o stosowanie antyoksydantów. Wynika to z tego, że latem na skutek działania promieni słonecznych dochodzi do powstawania wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkadzania włókien kolagenowych. Efekt – utrata jędrności skóry i tworzenie się zmarszczek.

Najlepsze sposoby na neutralizowanie wolnych rodników to stosowanie antyoksydantów, takich jak witamina C oraz kwas ferulowy. Zawierające je serum najlepiej aplikować zarówno na twarz, jak i szyję oraz dłonie, które latem mają kontakt zarówno ze słońcem, jak i słoną wodą oraz piaskiem, które mogą mieć negatywny wpływ na ich kondycję.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

2 + jedenaście =

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Topowa 3 zapachów stylowej kobiety
Topowa 3 zapachów stylowej kobiety
W kosmetyczce każdej stylowej kobiety powinien się znaleźć co najmniej jeden flakonik ponadczasowych perfum. Sprawdź naszą topową 3 zapachów dla kobiet.
Te czapki to prawdziwy hit sezonu!
Te czapki to prawdziwy hit sezonu!
Szukasz ciepłej czapki na zimę i wczesną wiosnę? Te modele pokochasz!
Sposoby koloryzacji włosów
Sposoby koloryzacji włosów
Fryzjerzy oferują wiele sposobów na zmianę koloru włosów klientów. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.