Jak kolory ubrań wpływają na samopoczucie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kolory ubrań, które na siebie zakładamy, nie są bez znaczenia. Wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale też na nastrój oraz to, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi.

Każda barwa ma określone znaczenie i wywołuje pewne odczucia. To istotne zwłaszcza przy doborze stroju. Podczas ubierania się ludzie rzadko zastanawiają się nad kolorystyką garderoby. Z pośpiechu dokonują raczej przypadkowych wyborów. Szkoda, ponieważ odgrywa to dużą rolę – oddziałuje na emocje i to, jak odbierają nas inni. Określone barwy mogą na przykład działać uspokajająco albo wręcz przeciwnie – pobudzać. Dowiedz się, co kryje się pod różnymi kolorami ubrań.

Biały

Zacznijmy od najbardziej bazowej oraz najjaśniejszej barwy ubrań, czyli białego. Przede wszystkim jest symbolem czystości i niewinności. W odróżnieniu od przeciwstawnej mu czerni kojarzy się go z dobrem.

Białe ubrania mają działanie harmonizujące. Uspokajają, wyciszają oraz wpływają kojąco. W nadmiarze mogą jednak przytłaczać, a poprzez swój chłód i sterylność wywoływać poczucie wyobcowania. Co ważne, biały to neutralny, bardzo uniwersalny kolor, dlatego takie elementy garderoby świetnie pasują do innych rzeczy i z powodzeniem można je ze wszystkim łączyć.

Czarny

Czarny to oczywiście kolor kontrastowy do bieli. Z tego powodu wywołuje wprost przeciwne emocje – smutek, żal czy złość. Jest utożsamiany ze złem oraz przywołuje na myśl śmierć.

Jeśli chodzi o ubiór, czarny ma bardzo wiele zastosowań. Czarny strój zakłada się tradycyjnie na przykład w trakcie żałoby. To wyrazista barwa, dlatego ma też związek z pewnością siebie i poczuciem siły, ale też buntem. Za jej sprawą można podkreślić swój autorytet. Czarne ubrania są również synonimem elegancji, a jednocześnie mogą być kuszące, uwodzicielskie oraz dodawać tajemniczości. Z czernią należy jednak uważać, bo w zbyt dużych dawkach działa depresyjnie i przygnębiająco.

Czerwony

Czas na kolejny mocny kolor, czyli czerwony. Jego znaczenie skupia się wokół waleczności oraz energetyczności i w ten sposób wpływa na samopoczucie. Czerwony strój dobrze założyć wtedy, kiedy musimy być zmobilizowani i energiczni. Pozwala jednocześnie zapomnieć o zmęczeniu i zwątpieniu, a nawet podnosi ciśnienie. Osoby ubrane na czerwono są odbierane jako przebojowe, a także odważne i charakterne. W odpowiednich okolicznościach, za sprawą zaledwie kilku dodatków, czerwień pozwala poczuć się niezwykle zmysłowo. Z ubrań w tym kolorze powinny raczej zrezygnować osoby nerwowe i wybuchowe, ponieważ jeszcze bardziej podkreślą ich ognisty temperament.

Zielony

Zielony to kolor spokoju, optymizmu i równowagi. Ubrania w tym kolorze łagodzą napięcie, redukują stres i odprężają, a osoby, które je noszą postrzega się jako ciepłe, pogodne oraz godne zaufania. Odkryto również jego pozytywne oddziaływanie na zdrowie, ponieważ harmonizuje oraz działa regenerująco.

Niebieski

Podobnie do zielonego może działać kolor niebieski, to znaczy uspokajać i obniżać ciśnienie. Ubrania w tym kolorze są chętnie wybierane do pracy ze względu na ich stosowanie i delikatność. Dodają klasy i elegancji. Przywodzą na myśl również takie cechy jak solidność czy lojalność. Ponadto ma mieć dobroczynnie wpływać na efektywność i poprawiać koncentrację.

Żółty

Żółty to jeden z najbardziej optymistycznych kolorów. Osoby, które zakładają ubrania w tym kolorze, są charakteryzowane jako sympatyczne, pogodne i pełne życia, a także lubiące towarzystwo. Żółty podobno może też dobrze wpływać na proces myślenia, ułatwiać skupienie, a nawet polepszać pamięć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zalety ma serum?
Jakie zalety ma serum?
Chcesz uzupełnić swoją kosmetyczkę o serum? Zobacz, jakie ma ono zalety.
Antyperspirant a bloker potu – czym się różni?
Antyperspirant a bloker potu – czym się różni?
Chcąc ograniczyć wydzielanie potu i zniwelować jego zapach, sięgamy po antyperspiranty. Jeśli jednak wspomniane kosmetyki nie radzą sobie z nadmiernym […]
Frida Kahlo – symbol feminizmu w świecie sztuki i inspiracja dla mody
Frida Kahlo – symbol feminizmu w świecie sztuki i inspiracja dla mody
Słynna malarka Frida Kahlo to symbol feminizmu w świecie sztuki i mody. Dowiedz się o niej więcej!