Jazda na rowerze – jakie daje korzyści?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na rowerze to doskonała forma aktywności fizycznej. Pozwala się odprężyć i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jakie jeszcze są zalety korzystania z jednośladu?

Jazda na rowerze to idealna aktywność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To nie tylko doskonała rozrywka, ale i świetny sposób na zadbanie o swoje zdrowie oraz sylwetkę. Warto wiedzieć, jakie korzyści płyną z jazdy jednośladem i sięgać po swoje dwa kółka jak najczęściej!

1. Ruch to samo zdrowie! 

Jazda na rowerze, jak każda aktywność fizyczna, pozwala nam dłużej cieszyć się zdrowiem. Poprawia się wydolność organizmu oraz stajemy się odporniejsi na wiele chorób i infekcji. Warto wiedzieć, że regularne korzystanie z jednośladu sprawia, że poprawia się praca serca. Intensywna praca podczas pedałowania przyczynia się do niższego tętna spoczynkowego.

Zmniejszamy także ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych. Jadąc rowerem, głęboko nabieramy powietrze, wdechy są częstsze i głębsze, a dzięki temu dotleniamy krew. 

2. Pozwalamy „odpocząć” swojej głowie

Myśląc o sporcie, często skupiamy się głównie na ciele. A przecież jazda na rowerze czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna korzystnie wpływa też na nasze zdrowie psychiczne. Możemy się zrelaksować, odprężyć i chociaż na chwilę zapomnieć o problemach w domu czy w pracy. Bardzo często po takim wysiłku okazuje się, że to, co nam ciążyło, nie jest wcale tak skomplikowane, jak się nam wcześniej wydawało! Nie bez powodu mówi się, że po wysiłku lepiej się myśli.

fot. Marianna Lutkova/unsplash.com

3. Dbamy o swoją sylwetkę 

Oczywiście regularna jazda jednośladem doskonale rzeźbi nasze mięśnie. Gdy kręcimy pedałami, pracuje wiele naszych mięśni nóg, pośladków, brzucha, przykręgosłupowych, a nawet kończyn górnych. Warto podkreślić, iż sport ten nie obciąża stawów, jak to ma miejsce np. w przypadku joggingu. Rower poprawia też naszą koordynację ruchową. 

Dla pań dużą zaletą tej aktywności jest to, że jazda jednośladem poprawia kształt pośladków i pozwala pozbyć się cellulitu.

4. Gubimy nadprogramowe kilogramy

Jeżdżąc na rowerze, możemy spodziewać się utraty nadprogramowych kilogramów. Szacuje się, że jadąc 10 km w ciągu godziny, a więc średnim tempem, możemy spalić około 230 kcal. Poza tym uprawianie sportu poprawia nasz metabolizm, więc nawet schodząc z jednośladu, będziemy chudnąć! 

5. Oszczędzamy czas i pieniądze

Oprócz walorów zdrowotnych rower jest doskonałym sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy. Jak to? Otóż nie musimy go tankować – napędzamy go przecież pracą naszych mięśni, więc jazda nie kosztuje nas nic poza naszym wysiłkiem. Jeśli codziennie będziemy dojeżdżać do pracy rowerem, w przeliczeniu miesięcznym może nam zostać całkiem spora kwota, którą normalnie zostawilibyśmy na stacji benzynowej.

Okazuje się, że jazda na rowerze pozwala zaoszczędzić czas. Wydaje się to niemożliwe, ponieważ pedałujemy dłużej, niż jedziemy samochodem. Oczywiście jest to prawda, ale rowerem możemy jechać krótszymi trasami, a poza tym nie musimy stać w korkach. Rower jest także tańszy, jeśli chodzi o zakup i utrzymanie niż samochód. 

6. Dbamy o środowisko

Naukowcy alarmują, że nasza planeta jest bardzo zanieczyszczona i może to doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Dlatego coraz więcej osób stara się żyć eko, a rower świetnie się do tego nadaje. Dzięki jeździe na rowerze nie emitujemy tyle spalin i przyczyniamy się również do redukcji dwutlenku węgla, który wykorzystywany jest do wydobycia paliw kopalnych. 

7. Lepiej poznajemy swoje otoczenie

Jadąc samochodem, często nie zwracamy uwagi na malownicze okolice. Gdy wybierzemy jednoślad, możemy poznać jej uroki, dostrzec piękne uliczki, usłyszeć śpiew ptaków czy szum drzew. A na to nie można liczyć, siedząc w zamkniętym aucie!

Zdj. główne: Nhi Dam/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kim jest Gabriela Hearst – dyrektor kreatywna Chloé?
Kim jest Gabriela Hearst – dyrektor kreatywna Chloé?
Gabriela Hearst zastąpiła Nataschę Ramsay-Levi na stanowisku dyrektora kreatywnego słynnego francuskiego domu mody Chloe.
Jak naturalne składniki wpływają na regenerację i elastyczność skóry
Jak naturalne składniki wpływają na regenerację i elastyczność skóry
Odkryj moc naturalnych składników w regeneracji i poprawie elastyczności skóry. Poznaj tajemnice natury odpowiedzialne za zdrowy i młodzieńczy wygląd.
Modny i ponadczasowy wzór, który doda ci klasy i elegancji!
Modny i ponadczasowy wzór, który doda ci klasy i elegancji!
Deseń, którego nie może zabraknąć w twojej szafie!