Jak nabrać pewności siebie? Przyda Ci się nie tylko w pracy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czujesz, że brak Ci pewności siebie w codziennych sytuacjach? Dowiedz się, jak możesz nad tym pracować – będziesz sobie za to wdzięczna! Kilka prostych rad może zbliżyć Cię do pewniejszego życia.

Pewność siebie – to bardzo się przydaje

Na pewno znasz to uczucie, gdy żałujesz, że czegoś nie zrobiłaś. Nie porozmawiałaś otwarcie ze współpracownikiem, nie podeszłaś do jakiejś osoby na imprezie, nie odpowiedziałaś na egzaminie tak, jakbyś chciała… Chociaż te sytuacje nieco się od siebie różnią, to powód takiego postępowania, a raczej braku określonego postępowania, jest ten sam. Brak pewności siebie potrafi stać się prawdziwym utrapieniem na co dzień. 

Dodatkowo osoby niepewne często myślą o sobie niezbyt dobrze. Mają skłonność do zbytniej samokrytyki, są nastawione pesymistycznie, przez co nie udaje im się wiele rzeczy, z którymi nie miałyby większego problemu, gdyby myślały o sobie bardziej pozytywnie. Zdecydowanie pewność siebie bardzo się przydaje, ale co zrobić, gdy ktoś jest niepewny z natury? Wszystko da się wypracować – a przynajmniej sobie pomóc.

Brak pewności siebie – zrozum jej przyczyny, aby działać

Zanim zaczniesz budować pewność siebie, powinnaś zastanowić się nad tym, jakie są przyczyny tego, że tak bardzo Ci jej brakuje. Dopiero ich zrozumienie pozwoli Ci na ruszenie dalej. Do najczęstszych przyczyn braku pewności siebie należą:

  • negatywne doświadczenia z dzieciństwa,
  • długotrwały stres,
  • przemoc w rodzinie,
  • zbyt duże oczekiwania względem nas,
  • trudne relacje z rodzicami.

Jak widać, niektóre z przyczyn niskiej samooceny mają swoje źródło – jak większość rzeczy – w dzieciństwie. Czasami jednak zdarza się, że przykre wydarzenia z dorosłego życia sprawiają, że nagle lub stopniowo tracimy swoją naturalną pewność siebie.

Jak stać się pewną siebie?

Nie jest tak, że nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, staniesz się bardzo odważna i wszystko, co sprawiało Ci do tej pory problem, przestanie być trudne. Bez wątpienia jednak nad pewnością siebie można pracować. Sposobów na to jest całe mnóstwo. Zaczynając od niepozornych czynności, takich jak zadbanie o wyprostowaną postawę czy uśmiechanie się do rozmówców, po poważniejsze kroki.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że do stresujących sytuacji naprawdę można się przygotować. Będziesz bardziej pewna siebie, kiedy – na przykład przed rozmową o podwyżkę – solidnie się przygotujesz. Możesz ćwiczyć w domu przed lustrem, sporządzić listę argumentów, a na pewno pójdzie Ci nieco lepiej. W Twojej codzienności nie może zabraknąć także technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe. Doceniaj siebie, zapisując codziennie jedną rzecz, która Ci się udała.

O tym nie możesz zapomnieć

Pamiętaj, że budowanie pewności siebie odbywa się metodą prób i błędów. Pozwól sobie na te drugie i pamiętaj, że na drodze spotka Cię wiele przeszkód. Nie jest istotne, ile razy się potkniesz, ale ile razy wstaniesz. Praca nad pewnością siebie jest trudna, ale warto o to zawalczyć!

Zdj. główne: Brett Jordan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szukanie sukni ślubnej w Warszawie: porady praktyczne
Szukanie sukni ślubnej w Warszawie: porady praktyczne
W dzisiejszym artykule zdradzamy wszystkim przyszłym pannom młodym kilka ważnych szczegółów na temat tego w jaki sposób funkcjonują warszawskie salony sukien ślubnych, jak wyglądają przymiarki i kogo warto zabrać ze sobą.
Sylwester w domu – jak wybrać idealny outfit?
Sylwester w domu – jak wybrać idealny outfit?
Szukasz inspiracji na sylwestrową domówkę? Oto nasze propozycje stylizacji trafionych w 100 procentach!
Lakiery hybrydowe: Idealne rozwiązanie dla Twoich paznokci
Lakiery hybrydowe: Idealne rozwiązanie dla Twoich paznokci
Odkryj tajemnicę trwałego i pięknego manicure! Lakiery hybrydowe - Twoje nowe ulubione paznokcie na dłużej!