Cellulit objawia się nieestetycznymi, podskórnymi bruzdami, które występują najczęściej na kobiecych udach i pośladkach. Przyczyn jego powstawania jest wiele, a jedną z nich jest wiek.
Około 30. roku życia skóra osiąga już swoją maksymalną grubość i powoli wkracza w etap utraty struktury i elastyczności włókien kolagenowych. Cellulit nie działa wybiórczo, pojawia się u większości kobiet po 40. roku życia niezależnie od ich figury.
Cellulit podskórny powstaje na skutek zaburzenia w organizmie proporcji między tkanką tłuszczową a tkanką łączną. U cierpiących na niego osób zauważa się nierównomierny rozkład tkanki tłuszczowej objawiający się różnej wielkości podskórnymi zgrubieniami, nadmierną produkcją metabolitów oraz odkładaniem wody w organizmie. Skóra dotknięta cellulitem wygląda jak skórka pomarańczy, często jest do niej porównywana. Należy pamiętać, że leczenie cellulitu musi być kompleksowe, co oznacza, że powinno objąć nie tylko tę przykrą przypadłość, ale i cały organizm. Do działań go zwalczających należy zdrowsze odżywianie i większa aktywność fizyczna. Ponadto jest to długi i żmudny proces wymagający od nas nie lada wytrwałości. Poniżej przedstawiono kilka sposobów, które pomogą każdej kobiecie po 40. roku życia w walce o piękniejsze ciało.
W walce z cellulitem skutecznie pomagają kąpiele w zimnej wodzie. Poleca się wykonywać prysznice naprzemienne – raz ciepłą, raz zimną wodą. Temperatura wpływa korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Czynność należy powtarzać co najmniej pięć razy w ciągu jednej kąpieli. Prysznic zawsze powinien kończyć się strumieniem zimnej wody skierowanej na części ciała dotknięte cellulitem. Jeśli lubimy długie kąpiele, to warto dodawać do wanny co najmniej szklankę soli morskiej, która również korzystnie działa na stan tkanki podskórnej.
W walce z cellulitem dobrze sprawdzają się samodzielnie wykonywane masaże przy pomocy drewnianej szczotki lub szorstkiej rękawicy. Masaż wykonuje się kolistymi ruchami. Rozpoczyna się go zawsze od dolnej części ciała i idzie do góry, czyli najpierw kostki, potem łydki, kolana, uda i brzuch. W zależności od wybranego przyrządu masaże mogą być wykonywane na mokro przy użyciu olejku lub na sucho. Pobudzają krążenie oraz przyspieszają usuwanie szkodliwych metabolitów z organizmu. Zabieg powinien trwać co najmniej 20–30 minut. Olejki, które stosuje się w masażu manualnym, to najczęściej: olejek geraniowy, kminkowy, jałowcowy, grejpfrutowy, cyprysowy czy z drzewa różanego.
Raz, dwa razy w tygodniu warto zrobić peeling całego ciała. Zabieg można wykonać w domowych warunkach przy pomocy składników dostępnych w każdej kuchni. Podczas peelingu należy zwracać szczególną uwagę na miejsca objęte cellulitem. Zabieg usuwa martwe komórki naskórka, poprawia ukrwienie, a co za tym idzie, substancje odżywcze zawarte w kosmetykach są łatwiej przyswajalne. Składniki, które pozytywnie działają na skórę to:
Jeśli wymienione sposoby nie są wystarczające, warto zwrócić się o pomoc do kliniki medycyny estetycznej. Pojawiło się w nich mnóstwo zabiegów, które służą zmniejszeniu cellulitu. Najczęściej stosowanymi są: