Psychopatyczne zaburzenie osobowości – fakty i mity

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

W powszechnej świadomości osobowość psychopatyczna utożsamiana jest z fikcyjnym bohaterem z filmu „Milczenie owiec” – Hannibalem Lecterem. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej złożona, a osoby dotknięte tym zaburzeniem na pozór są zupełnie zwyczajne. Jak je rozpoznać?

Skąd się wziął termin „psychopatia”? To połączenie dwóch greckich słów – psyche i pathos, oznaczających cierpienie i uczucie.  Psychopatę cechuje impulsywność, ale także nadmierna kontrola własnych zachować. To zazwyczaj osoba inteligentna, a wiele jej wad zrzucanych jest na karb trudnego charakteru. Tymczasem przy długiej interakcji okazuje się, że jest skłonna do wyrafinowanych manipulacji, nałogowych kłamstw i oszustw (te bywają bardzo trudne do wykrycia). Cechuje ja także wyjątkowy, ale powierzchowny urok osobisty, brak nawiązywania głębokich relacji, a także brak empatii, określany jako tzw. uczuciowy daltonizm. Ponadto takie osoby ze względu na brak odczuwania strachu i lęku są postrzegane jako niezwykle odważne. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego podcastu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy można ćwiczyć tabatę po ciąży?
Czy można ćwiczyć tabatę po ciąży?
Dowiedz się, jak bezpiecznie wrócić do formy po porodzie!
Topowa 3 zapachów stylowej kobiety
Topowa 3 zapachów stylowej kobiety
W kosmetyczce każdej stylowej kobiety powinien się znaleźć co najmniej jeden flakonik ponadczasowych perfum. Sprawdź naszą topową 3 zapachów dla kobiet.
Jak przemycić zwierzęce printy w stylizacjach do biura?
Jak przemycić zwierzęce printy w stylizacjach do biura?
Zeberka, panterka, a może wężowa skóra? Jak nosić zwierzęce wzory w stylizacjach do pracy? My już wiemy! Sprawdź nasze wskazówki.