Female squeezes cellulite skin on her legs – close-up shot on white background
Female squeezes cellulite skin on her legs - close-up shot on white background

Cellulit objawia się nieestetycznymi, podskórnymi bruzdami, które występują najczęściej na kobiecych udach i pośladkach. Przyczyn jego powstawania jest wiele, a jedną z nich jest wiek.

Około 30. roku życia skóra osiąga już swoją maksymalną grubość i powoli wkracza w etap utraty struktury i elastyczności włókien kolagenowych. Cellulit nie działa wybiórczo, pojawia się u większości kobiet po 40. roku życia niezależnie od ich figury. 

Jak zwalczyć cellulit? 

Cellulit podskórny powstaje na skutek zaburzenia w organizmie proporcji między tkanką tłuszczową a tkanką łączną. U cierpiących na niego osób zauważa się nierównomierny rozkład tkanki tłuszczowej objawiający się różnej wielkości podskórnymi zgrubieniami, nadmierną produkcją metabolitów oraz odkładaniem wody w organizmie. Skóra dotknięta cellulitem wygląda jak skórka pomarańczy, często jest do niej porównywana. Należy pamiętać, że leczenie cellulitu musi być kompleksowe, co oznacza, że powinno objąć nie tylko tę przykrą przypadłość, ale i cały organizm. Do działań go zwalczających należy zdrowsze odżywianie i większa aktywność fizyczna. Ponadto jest to długi i żmudny proces wymagający od nas nie lada wytrwałości. Poniżej przedstawiono kilka sposobów, które pomogą każdej kobiecie po 40. roku życia w walce o piękniejsze ciało. 

Zimne prysznice

W walce z cellulitem skutecznie pomagają kąpiele w zimnej wodzie. Poleca się wykonywać prysznice naprzemienne – raz ciepłą, raz zimną wodą. Temperatura wpływa korzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Czynność należy powtarzać co najmniej pięć razy w ciągu jednej kąpieli. Prysznic zawsze powinien kończyć się strumieniem zimnej wody skierowanej na części ciała dotknięte cellulitem. Jeśli lubimy długie kąpiele, to warto dodawać do wanny co najmniej szklankę soli morskiej, która również korzystnie działa na stan tkanki podskórnej. 

Masaże szorstką rękawicą lub drewnianą szczotką

W walce z cellulitem dobrze sprawdzają się samodzielnie wykonywane masaże przy pomocy drewnianej szczotki lub szorstkiej rękawicy. Masaż wykonuje się kolistymi ruchami. Rozpoczyna się go zawsze od dolnej części ciała i idzie do góry, czyli najpierw kostki, potem łydki, kolana, uda i brzuch. W zależności od wybranego przyrządu masaże mogą być wykonywane na mokro przy użyciu olejku lub na sucho. Pobudzają krążenie oraz przyspieszają usuwanie szkodliwych metabolitów z organizmu. Zabieg powinien trwać co najmniej 20–30 minut. Olejki, które stosuje się w masażu manualnym, to najczęściej: olejek geraniowy, kminkowy, jałowcowy, grejpfrutowy, cyprysowy czy z drzewa różanego. 

Domowe peelingi

Raz, dwa razy w tygodniu warto zrobić peeling całego ciała. Zabieg można wykonać w domowych warunkach przy pomocy składników dostępnych w każdej kuchni. Podczas peelingu należy zwracać szczególną uwagę na miejsca objęte cellulitem. Zabieg usuwa martwe komórki naskórka, poprawia ukrwienie, a co za tym idzie, substancje odżywcze zawarte w kosmetykach są łatwiej przyswajalne. Składniki, które pozytywnie działają na skórę to: 

  • peeling z fusów kawy – zawarta w nich kofeina pośrednio stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej, ponadto pobudza krążenie. Jest całkowicie bezpieczny i nie podrażnia skóry, nie wolno go stosować na twarz; 
  • peeling cukrowy – polecany dla osób mających skórę wrażliwą. Dodatkowo łagodzi podrażnienia; 
  • peeling z soli morskiej – najbardziej drażniący, osoby ze skórą nadwrażliwą nie mogą go stosować. Działa pobudzająco, stymuluje krążenie oraz zwiększa prędkość przepływu limfy. 

Zabiegi kosmetyczne na cellulit

Jeśli wymienione sposoby nie są wystarczające, warto zwrócić się o pomoc do kliniki medycyny estetycznej. Pojawiło się w nich mnóstwo zabiegów, które służą zmniejszeniu cellulitu. Najczęściej stosowanymi są:

  • drenaż limfatyczny, który wspomaga prędkość przepływu limfy; 
  • body wrapping – niezwykle skuteczny w walce z dużym cellulitem; 
  • endermologia; 
  • elektrostymulacja mięśni; 
  • dermomasaż;
  • mezoterapia. 

Dobry styl jest dla niej bardzo ważny, dlatego jest na bieżąco w dynamicznie zmieniających się trendach. Copywritingiem zajmuje się od 2017 roku, specjalizując się w zakresie tworzenia treści z zakresu mody, urody i aranżacji wnętrz. Prowadzi również firmę OpiszSię, która produkuje treści na potrzeby sklepów internetowych.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *