Walka z inflacją – sposoby na tanie zakupy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budżety domowe Polaków są poddawane trudnej próbie w ostatnich latach. Pensje się nie zmieniły, natomiast ceny poszybowały w górę, podwajając nawet swoją wartość. Wielu producentów zdecydowało się też pomniejszyć opakowania, pozostając przy tej samej cenie. Podsumowując, jesteśmy narażeni na większe koszty, a nie zarabiamy wcale więcej. Przyczyną jest inflacja. Są jednak pewne sposoby, które można zastosować, żeby wydawać mniej.

Czym właściwie jest inflacja – podstawowe informacje

Inflacja to zjawisko, w którym ceny dóbr i usług w gospodarce stale rosną, a wartość pieniądza maleje wraz z upływem czasu. Powodów wzrostu cen może być dużo. Do takich bodźców zalicza się: zwiększenie podaży pieniądza, zmniejszenie podaży towarów i usług, a także rosnące koszty produkcji lub zwiększenie popytu na produkty. 

Trzeba wiedzieć, że wysoka inflacja jest niekorzystna dla gospodarki. Prowadzi do zmniejszenia siły nabywczej pieniądza, co z kolei wpływa na spadek inwestycji i wzrost kosztów życia dla konsumentów. Dlatego banki centralne w wielu krajach monitorują inflację i stosują różne narzędzia polityki monetarnej, aby utrzymać jej poziom na kontrolowanym poziomie. 

Sposoby na tanie zakupy. Wciąż możesz płacić mniej

Inflacja nie oznacza, że nie możesz redukować sumaryczną cenę za swoje zakupy. Zacznij od porównywania cen. Przed zakupem artykułu, warto porównać jego cenę w różnych sklepach lub na rozmaitych stronach internetowych. Można również skorzystać z aplikacji lub stron internetowych, które automatycznie wyszukują najniższą cenę dla danego produktu. 

Warto też szukać korzystnych promocji. Nie brakuje okazji do zakupu artykułu w znacznie korzystniejszej cenie. Jeśli chodzi o kupowanie ubrań, to warto rozważyć zakupy w second-handach. Znajdująca się tam odzież jest często znakomitej jakości, od znanych producentów, ale dostępna za znacznie mniejsze pieniądze.

Dobrze również zastanowić się nad tym, żeby rozpocząć korzystanie z programów lojalnościowych. Wiele sklepów oferuje je za zwykłe dokonywanie zakupów. W takim przypadku popularne obniżki dotyczą, chociażby wielo sztuk, czy limitowanych serii artykułów. Korzystnym rozwiązaniem będą również kody rabatowe, które pozwalają obniżyć cenę za zakupy.

Marki własne, produkty sezonowe i rozważne kupowanie

Kupujący powinni zwrócić również uwagę na marki własne. Są to artykuły produkowane dla dyskontów, ale mające niższą cenę, często bez żadnego uszczerbku na jakości, a nawet odwrotnie. Kupujący powinien też zwrócić uwagę na to, że wiele produktów jest tańszych w określonych porach roku. Na przykład owoce i warzywa sezonowe są tańsze niż te importowane.

Praktyczną wskazówką będzie też to, aby nie dokonywać zakupów impulsywnie. Można tutaj kierować się dwoma sposobami. Po pierwsze nie chodzić do sklepu głodnym, a po drugie przekraczać próg dyskontu z gotową i przemyślaną listą zakupów. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której koszyk zapełni się niepotrzebnymi produktami, będącymi efektem chwilowej słabości. 

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kurtki i płaszcze będziemy nosić tej jesieni?
Jakie kurtki i płaszcze będziemy nosić tej jesieni?
Szukasz inspiracji przed zakupami na jesień? Zobacz, jakie kurtki i płaszcze będą najmodniejsze w tym sezonie.
Zalety i zastosowania balsamu konopnego w codziennej pielęgnacji skóry
Zalety i zastosowania balsamu konopnego w codziennej pielęgnacji skóry
Odkryj niezwykłe zalety i różnorodność zastosowań balsamu konopnego. Dowiedz się, jak naturalne składniki mogą przyczynić się do zdrowia i urody Twojej skóry.
Jak optycznie wyszczuplić nogi?
Jak optycznie wyszczuplić nogi?
Wyszczuplenie nóg na cito? Podpowiadamy, jak osiągnąć doskonały efekt optyczny!