Czy zima, krótkie dni i trwająca już od prawie roku pandemia sprawiają, że czujesz się wypalona? Ten stan jest niestety powszechny u wielu osób. Objawia się to zmęczeniem, problemami z koncentracją, uczuciem senności i brakiem ochoty na pracę i aktywność. Jeśli od jakiegoś czasu tkwisz w takim stanie, warto przyjrzeć się sobie i poznać źródło problemu. Może okazać się, że wystarczy kilka drobnych zmian, które przywrócą Ci chęć do życia.
Uczucie wypalenia dopada wiele osób, zwłaszcza kiedy żyją w stresie i mają na głowie zbyt wiele obowiązków. Organizm w pewnym momencie mówi “stop”, dlatego tak ważny jest czas poświęcony na sen, odpoczynek oraz pasje i przyjemności. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby poczuć w ciele energię i znów być szczęśliwą i pełną życia osobą. Istnieje kilka sprawdzonych technik, które pomogą Ci przezwyciężyć uczucie wypalenia. Sprawdź, jak wdrożyć je do swojego rozkładu dnia.
Spadki energii oraz gorsze okresy w życiu są normalne i nie ma potrzeby czuć się winnym, kiedy potrzebujemy kilku dni resetu. Problem pojawia się wtedy, gdy objawy zmęczenia i wypalenia się nasilają, a my pomimo chęci nie jesteśmy w stanie zmotywować się do działania. Przedłużające się zaburzenia koncentracji, brak satysfakcji z życia oraz ogólne rozdrażnienie i rozbicie mogą utrudniać nam normalne funkcjonowanie i wykonywanie swoich obowiązków. Nie da się być efektywnym pracownikiem, kiedy jedyne, o czym marzymy w trakcie pracy to drzemka i ciepły kocyk. Przewlekłe zmęczenie i brak sił może być przytłaczające oraz demotywujące.
Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą na wypalenie i chandrę jest znalezienie czegoś, co chociaż na chwilę oderwie nas od codzienności. Odskocznią może być spotkanie z przyjaciółką, relaksująca joga czy zatopienie się w ulubionej lekturze. Te małe z pozoru rzeczy pobudzają nas do działania i sprawiają nam radość. Kiedy mamy dużo obowiązków, a nasza praca jest stresująca, musimy zadbać o odpowiedni balans, znajdując czas na przyjemności i odpoczynek. Weekendowe spanie do późna, a następnie oglądanie filmów i seriali może nie być wystarczającą formą relaksu. Warto zaplanować sobie w rozkładzie tygodnia, a nawet dnia czynności, które rzeczywiście wpływają pozytywnie na nasz poziom energii i zadowolenia z życia. Zbawienny wpływ mogą mieć na nas spacery, świadome oddychanie, medytacja, regeneracyjna kąpiel czy wartościowa rozmowa z kimś bliskim.
Ogromną pomocą w przezwyciężeniu uczucia wypalenia może być częstszy kontakt z naturą. Przechadzki po lesie, oglądanie ptaków czy uprawa ogródka, mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie oraz poprawę zdrowia. Spędzanie czasu na zewnątrz dotlenia organizm, a obserwacja przyrody sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Znakomitym sposobem na poprawę swojego stanu, jest połączenie obcowania ze środowiskiem naturalnym oraz uprawianie jakiegoś sportu. Ruch na świeżym powietrzu odpręża ciało, redukuje stres i niweluje uczucie zmęczenia. Mogą być to wycieczki rowerowe, jogging czy lekka gimnastyka na trawie.
Aby poradzić sobie z przygnębieniem, warto wprowadzić do swojego życia dostosowany do nas rytm dnia. Pobudki i chodzenie spać o stałej porze może mieć nie tylko wspaniały wpływ na nasze zdrowie, ale również poprawić nasz poziom zadowolenia i satysfakcji. Dobrą zmianą mogą być nowe nawyki żywieniowe. To, jakie produkty zjadamy w ciągu dnia, może determinować to, czy czujemy się ociężali, czy jesteśmy pełni sił i witalności. Planowanie dnia może okazać się cudownym narzędziem, które pozwoli nam realizować nawet małe cele. Warto każdego dnia znaleźć czas tylko dla siebie, który możemy poświęcić na medytację czy prowadzenie dziennika. Specjaliści zalecają ograniczyć również czas, który spędzamy, przeglądając media społecznościowe. Podczas scrollowania ekranu wyłączamy nasze myśli, jednak nie jest to efektowny i wartościowy odpoczynek dla naszego ciała i umysłu.
Zdjęcie główne: Mathilde Langevin/ unsplash.com