Złe nawyki, mimo że niekiedy wydawać by się mogły niegroźne, często negatywnie wpływają na jakość naszego życia. W efekcie możemy stracić radość z życia, zdrowie, znajomych i popaść w problemy finansowe. Sprawdź, jakich nawyków warto się pozbyć!
Nawyki żywieniowe mają wpływ nie tylko na Twoją sylwetkę, ale też na samopoczucie i zdrowie. Warto mieć świadomość, jakie błędy żywieniowe wyeliminować ze swojego życia.
Zapominasz o śniadaniu, unikasz warzyw i owoców, pijesz małe ilości wody i jesz w pośpiechu? Tak, są to szkodliwe nawyki, które na dłuższą metę pogorszą Twoje zdrowie, sprawność umysłową i fizyczną. Zwróć też uwagę na ilość złych tłuszczów w Twojej diecie oraz czytaj etykiety produktów, które kupujesz.
Spóźnianie się należy do jednych z najbardziej drażniących nawyków. Gdy spóźniasz się na spotkania lub do pracy, dezorganizujesz dzień sobie i innym.
Zazwyczaj przyczyną spóźniania się jest brak organizacji. Warto więc wcześniej planować swoje zajęcia i realistycznie określać, ile czasu potrzebujesz na różne czynności. Możesz też przestawić swój zegarek o 5 minut do przodu. Kiedy wyrobisz sobie właściwy nawyk, przestawisz go z powrotem.
Osoby, które wolą leniuchowanie od aktywności fizycznej cierpią między innymi na bóle kręgosłupa, stawów i otyłość. Siedzący tryb życia jest też głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.
Zwiększając swoją aktywność fizyczną, poprawisz jakość swojego życia, kondycję i samopoczucie. Będziesz mógł też cieszyć się sprawną pracą serca, prawidłowym ciśnieniem krwi i zapobiegniesz otyłości.
Bezmyślne i automatyczne zgadzanie się na wszystkie zobowiązania to kolejny zły nawyk. Zdarza się, że sprawiając komuś małą przyjemność, musisz poświęcić coś ważnego. Jeżeli coś jest naprawdę nieistotne oraz zakłóca Twoje plany, warto odmówić stanowczo, zdecydowanie, ale też uprzejmie. Ludzie podziwiają i szanują tych, którzy potrafią mówić „nie”.
Wielozadaniowość nie zwiększa produktywności i jest wrogiem efektywności. Bardzo często zdarza się, że robiąc kilka rzeczy w jednym czasie, znacznie wydłuża się czas realizacji każdej z nich. Pojawia się również nadmierne zmęczenie, co ostatecznie wpływa na dużą ilość popełnianych błędów.
Martwienie się o wszystko pochłania dużo czasu i energii, nie przynosząc przy tym żadnych korzyści. Prowadzi do ciągłego życia w napięciu i stresie. Nie warto skupiać się na samym problemie, lepiej pomyśleć, oddzielić fakty od opinii, wyobrażeń i czarnych scenariuszy.
Jeżeli przy każdej możliwej okazji sięgasz po telefon, to znaczy, że masz problem. Przez bezcelowe przesuwanie palcem po ekranie telefonu lub oglądanie filmików tracisz cenny czas, który możesz przeznaczyć na rozwój osobisty lub poprawienie relacji z rodziną. Bardzo trudno jest się pozbyć takiego przyzwyczajenia, ale jest to możliwe.
Nawyk narzekania na wszystkich i wszystko ma prawdziwą moc zatruwania życia. Oczywiście w granicach normy jest wyrzucenie z siebie myśli oraz wyrażenie smutku, ale mówienie w kółko o tym, że jest nam źle, stanowczo wykracza poza nią.
Nawykowe narzekanie sprawia, że tracisz kontrolę nad życiem i zrażasz do siebie innych. Pozbywając się nawyku narzekania, osiągniesz wewnętrzny spokój i będziesz mógł dążyć do spełnienia marzeń.
Czasami każdemu zdarza się kupić coś, czego tak naprawdę nie potrzebuje. Jeżeli są to pojedyncze incydenty, to nic złego. Gorzej, jeżeli kupujesz, bo inaczej nie potrafisz.
Nadmierne kupowanie, dodatkowo bez zwracania uwagi na swoje finanse, może spowodować, że w Twoim życiu pojawi się stres, frustracja, dług finansowy i obawa o swoją przyszłość. Podczas zakupów warto zadać sobie podstawowe pytanie: „Czy na pewno tego potrzebuję?” Jeżeli masz chociaż jedną małą wątpliwość, lepiej odłóż towar na półkę.
Zwróć uwagę na własne nawyki, ustal, co złego wnoszą do Twojego życia, i popracuj nad nimi. Każdy zły nawyk możesz przezwyciężyć, potrzebujesz tylko determinacji i samodyscypliny. Pamiętaj jednak, że praca nad jednym nawykiem przynosi lepsze efekty niż nad wieloma równocześnie.