Jak być bardziej asertywną przy stole?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od nowego roku przeszłaś na dietę, ale nie wiesz jak odmówić ciasta u babci? Chcesz zacząć jeść wegetariańsko lub wegańsko, ale nie wiesz jak powiedzieć o tym rodzinie? A może już od dawna cierpisz z powodu nietolerancji pewnych produktów, ale trudno jest ci powiedzieć „nie”?

Zaczyna się nowy rok, a ty masz listę postanowień: rezygnacja ze słodyczy, wprowadzenie zbilansowanej diety, wyeliminowanie mięsa lub unikanie potraw, które definitywnie ci nie służą, powodują wzdęcia i złe samopoczucie. Kluczem do sukcesu jest poinformowanie najbliższych o swoich planach, aby wspierali cię w twoich wysiłkach. Co jednak zrobić, kiedy przy stole rozpoczyna się niekończąca propozycja wszystkich dań, których nie masz ochoty jeść?

1. Wytłumacz najbliższym dlaczego od teraz chcesz się żywić inaczej

Jeżeli do tej pory jadłaś wszystko co zaproponowała twoja mama, babcia czy ciocia, to z dnia na dzień odmawianie wszystkiego może twoich najbliższych zaniepokoić. Co więcej, nie znając powodów twojej nagłej zmiany mogą w dobrej wierze namawiać cię do zjedzenia czegokolwiek czego aktualnie nie masz ochoty jeść lub z różnych względów nie możesz. Dlatego warto wytłumaczyć najbliższym, że od teraz nie chcesz jeść słodyczy, przechodzisz na dietę lub po prostu chcesz jeść wegeteriańsko. Warto również uargumentować swoją decyzję – możesz powiedzieć, że chcesz to zrobić dla zdrowia, poprawy samopoczucia czy zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów.

2. Powiedz, że jest to dla ciebie ważne

Twoich bliskich nie przekonało to, że chcesz zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, bo według nich wyglądasz dobrze? Uważają oni, że dieta wegeteriańska lub wegańska to fanaberia? A może zapewniają, że od jednego kawałeczka ciasta nic ci się nie stanie?

Pamiętaj, żeby nie reagować agresją na tego typu zaczepki, lecz starać się pokazać najbliższym jak jest to dla ciebie ważne. Powiedz, że dzięki zrzuceniu kilku kilogramów będziesz czuła się bardziej pewna siebie, będziesz sprawniejsza fizycznie lub poprawią się twoje wyniki badań. Warto wytłumaczyć na spokojnie rodzinie, dlaczego jest to dla ciebie ważne i że chciałabyś, żeby uszanowali twoją decyzję.

3.  Stanowczo odmawiaj

Jeżeli mimo wszystko poprzednie dwa punkty zawiodły, koniecznie staraj się grzecznie, lecz stanowczo odmawiać jedzenia rzeczy, których z różnych względów nie chcesz zjeść. To nie tylko pozwoli ci stać się pewną siebie osobą, która wie czego chce, ale i pokażesz rodzinie swoją determinację i niezależność. Pamiętaj, to twoje życie, masz prawo dokonywać własnych wyborów i czuć się szczęśliwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy można nie rozliczać się z podatku z pracy w Niemczech? Konsekwencje, jakie grożą za niedopełnienie formalności
Czy można nie rozliczać się z podatku z pracy w Niemczech? Konsekwencje, jakie grożą za niedopełnienie formalności
W tym artykule przyjrzymy się tym kwestiom, aby lepiej zrozumieć, jakie są prawa i obowiązki pracowników w Niemczech.
Jak nosić kamizelkę damską? Sprawdź 5 przykładowych stylizacji
Jak nosić kamizelkę damską? Sprawdź 5 przykładowych stylizacji
Kamizelka to idealna odzież wierzchnia w okresie przejściowym, gdy powoli trzeba żegnać się z letnimi okryciami, ale na grube kurtki jest jeszcze za wcześnie.
Jak walczyć o swoje w miejscu pracy zdominowanym przez mężczyzn?
Jak walczyć o swoje w miejscu pracy zdominowanym przez mężczyzn?
Seksizm w miejscu pracy to niestety temat wciąż aktualny. Nie wiesz, w jaki sposób zadbać o swoje prawa? Jak nie dać się mężczyznom? Skorzystaj z naszych porad i zawalcz o siebie!