Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się nad złożeniem do sądu wniosku o upadłość konsumencką? Czy to najlepsze wyjście z trudnej sytuacji finansowej? Podajemy najważniejsze informacje na temat tego, czym dokładnie jej upadłość konsumencka, kto nie może jej ogłosić oraz w jaki sposób wygląda procedura składania wniosku. Sprawdź!

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe umożliwiające osobom fizycznym (nie przedsiębiorcom!), znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, rozwiązanie problemów z długami poprzez ustanowienie planu spłaty lub całkowite umorzenie długów. Postępowanie to ma na celu zapewnienie ochrony prawnej osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań finansowych. W Polsce procedurę tę uregulowano w ustawie z dnia 20 marca 2018 r.

Osoba chcąca ogłosić upadłość konsumencką, musi spełnić określone warunki, jak między innymi brak zdolności do spłaty swoich zobowiązań w terminie, udowodnienie stałego lub okresowego braku środków finansowych do życia czy udowodnienie, że długi nie są wynikiem celowego działania dłużnika (spekulacji na rynku finansowym lub unikania płacenia długów).

Ważne jest również, że osoby, które skorzystały z upadłości konsumenckiej, mają prawo do otrzymania tzw. świeżego startu finansowego, czyli szansy na rozpoczęcie od nowa bez obciążenia długami, co może pomóc im w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej.

Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Nie każda osoba może ogłosić upadłość konsumencką. Istnieją pewne wyjątki i ograniczenia wynikające z przepisów prawa. Skorzystać z tego nie mogą między innymi osoby prowadzące działalność gospodarczą, działalność finansową, osoby posiadające zobowiązania alimentacyjne lub takie, które dopuściły się przestępstw związanych z nierzetelnym prowadzeniem działalności gospodarczej lub niespłacaniem zobowiązań.

Warto również pamiętać, że procedura upadłości konsumenckiej nie jest rozwiązaniem dla każdej sytuacji finansowej. Należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację i skonsultować się z ekspertami. Znajdziesz ich na przykład tutaj: https://prawnicyoddlugu.pl/.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu. Wcześniej jednak przygotuj wszelkie dokumenty dotyczące długów i ich spłaty oraz wypełnij formularz wniosku o upadłość konsumencką (dostępny na stronie sądu i w biurach pomocy prawnej). 

Następnie złóż go w sądzie rejonowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania lub pobytu. Możesz to zrobić osobiście w sekretariacie sądu, za pośrednictwem poczty lub przez Internet. Pamiętaj o opłacie sądowej w wysokości 30 złotych, do uiszczenia w kasie lub przelewem.

Po przyjęciu wniosku sąd dokonuje jego wstępnej oceny. Jeśli wszystko się zgadza, wyznacza termin pierwszego posiedzenia. Na rozprawie zostanie propozycja planu spłaty długów oraz opinie wierzycieli. Na tym etapie dłużnik musi również złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, sąd powołuje syndyka, który sporządza plan spłaty długów, uwzględniający Twoją sytuację majątkową oraz interesy wierzycieli. Plan spłaty musi zostać zatwierdzony przez sąd. Od tego czasu musisz przestrzegać ustalonego planu spłaty długów. W przypadku nieterminowych spłat, wierzyciele mają prawo wnieść sprzeciw i domagać się zmian w planie spłaty.

Postępowanie upadłościowe jest skomplikowaną sprawą, dlatego przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku, skonsultuj się z ekspertami. Powodzenia!

Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Masz suchą skórę? Sprawdź czy używasz właściwych kosmetyków!
Masz suchą skórę? Sprawdź czy używasz właściwych kosmetyków!
Czy warto kupować kosmetyki z emolientami?
Chcesz hucznie zorganizować swoją 18-tkę? Zacznij od zaproszeń na urodziny!
Chcesz hucznie zorganizować swoją 18-tkę? Zacznij od zaproszeń na urodziny!
Osiemnaste urodziny stanowią ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Nie tylko otwierają drogę do działów alkoholowych, ale przede wszystkim są krokiem w dorosłość. Nic zatem dziwnego, że tak wielu młodych ludzi pragnie hucznie je obchodzić.
Które buty wybrać na daną okazję?
Które buty wybrać na daną okazję?
Wybór odpowiednich butów na daną okazję zależy od charakteru wydarzenia i Twojego indywidualnego stylu. Pamiętaj, aby uwzględnić zarówno wygodę, jak i estetykę. Warto mieć w swojej kolekcji kilka różnych modelów, aby móc dopasować je do różnych okazji.