Top 7 filmów o niezwykłych kobietach, które inspirują!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Historie kobiet przedstawiane na dużym ekranie mogą być źródłem inspiracji.  Niestety kino wciąż jest zdominowane przez mężczyzn, którzy częściej otrzymują główne role w dużych produkcjach filmowych. Warto jednak w kinematografii szukać filmów, w których to panie wiodą prym. Przedstawiamy zestawienie 7 filmów o kobietach, które bawią i uczą.

Wszyscy uwielbiamy patrzeć na pewne siebie, przebojowe oraz walczące o swoje prawa kobiety. Może dlatego widok jest tak fascynujący, bo rzadko spotykamy się z taką postawą wśród naszych mam, przyjaciółek czy współpracowniczek. Przytaczamy historie kobiet, które nie zawsze miały łatwe życie, pozbawione trosk i problemów. Jednak z ekranu bije od nich siła, odwaga i mądrość. Kobieca charyzma i determinacja pozwala dokonywać w życiu rzeczy z pozoru niemożliwych. 

Top 7 filmów o kobietach 

Projektantka reż. Jocelyn Moorhouse

“Projektantka” to film inspirowany życiem Tilly Dunnage, która po latach spędzonych w paryskich domach mody wraca w rodzinne strony. Cel jest powrotu jest prosty – rozliczenie się z przeszłością. W główną rolę wciela się znakomita Kate Winslet. Film jest lekki i zabawny, ale porusza ważne wątki i tematy, dlatego skłania do myślenia oraz refleksji. Świetne kino z rewelacyjną obsadą. 

Księżna reż. Saul Dibb

Jest to idealna propozycja dla osób lubiących filmy kostiumowe oraz historyczne. Przedstawia historię Georgiany Cavendish, księżnej Devonshire, która kierując się względami praktycznymi, wybiera małżeństwo z rozsądku. Początkowo decyzja wydaje się być słuszna, jednak z każdym oziębłym spojrzeniem męża oraz informacją o kolejnym romansie księżna widzi, że jej życie nie będzie łatwe i szczęśliwe. Młoda kobieta odnajduje powołanie do polityki i działań na rzecz praw kobiet. Na ekranie możemy podziwiać subtelną, ale rewelacyjną Keirę Knightley.

Dzika droga reż. Jean-Marc Vallée

Fantastyczny film z Reese Witherspoon w roli głównej, który może być pomocny zwłaszcza dla tych, którzy chcą rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. To historia nowego początku. Piesza wędrówka z plecakiem przez Stany Zjednoczone ma pomóc głównej bohaterce uporać się ze śmiercią matki, rozpadem małżeństwa i pasmem swoich życiowych błędów. Jest to podróż w głąb siebie i próba zrozumienia swojego życia. 

Uśmiech Mony Lisy reż. Mike Newell 

To film dla fanek i fanów Julii Roberts, która wciela się w charyzmatyczną nauczycielkę historii sztuki. Swoje zajęcia prowadzi w konserwatywnej szkole dla dziewcząt w latach 60., z którymi czuje wyjątkową więź. Praca jest dla niej misją, dlatego nie przestaje pokazywać młodym kobietom, jak istotne jest podążanie za swoimi marzeniami. To obraz tego jak ważną rolę odgrywa feminizm w starciu z patriarchalnym obrazem kobiety w społeczeństwie. 

Brooklyn reż. John Crowley

To niezwykła opowieść o poszukiwaniu szczęścia, stawianiu wszystkiego na jedną kartę oraz o gorzkich konsekwencjach swoich wyborów. Na początku filmu poznajemy młodą, niepewną siebie Irlandkę, która emigruje do Nowego Jorku. Są to lata 50., więc podróż do Ameryki wymagała odpowiedniego przygotowania i nie było gwarancji, że otrzyma się pozwolenie na pobyt w kraju. Ten dramat pokazuje wiele emocji i doświadczeń, pierwszą miłość i gorzkie lekcje od życia. 

Frida reż. Julie Taymor

Życie i twórczość Fridy Kahlo stały się inspiracją dla wielu osób. Między innymi dlatego powstał film przedstawiający jej historię. Może nie wszyscy wiedzą, jak ważny był jej wkład w rozwój feminizmu oraz zerwanie z bierną postawą wobec łamania praw kobiet. Frida była prawdziwą aktywistką i dążyła do prawdziwej rewolucji na wielu płaszczyznach. W roli Fridy Kahlo wystąpiła niezastąpiona Salma Hayek.  

Roma reż. Alfonso Cuaróna

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to film wielokrotnie nagradzany. O jego wyjątkowości może świadczyć to, że otrzymał najwyższe uznanie w branży filmowej, czyli Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Nagrodę otrzymał również sam reżyser Alfonso Cuaróna. Roma to portret obrazujący wiele relacji międzyludzkich, zarówno tych trudnych, jak i pięknych oraz absolutnie wyjątkowych.

Rzecz dzieje się w Meksyku, a dokładnie w zamożnej dzielnicy Romie. Poznajemy nie tylko konflikty rodzinne, ale również podziały społeczne oraz skomplikowaną sytuację polityczną. Na pierwszym planie są kobiety – pani domu Sofia oraz jej podwładne wywodzące się z ludu Misteków. Powstaje między nimi coś szczególnego. To jedna z tych historii, która na długo po seansie pozostaje w pamięci.

Zdj. główne: Jon Tyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Cera naczynkowa — jak zadbać o jej pielęgnację?
Cera naczynkowa — jak zadbać o jej pielęgnację?
W poniższym artykule przedstawimy wiedzę potrzebną do zachowania właściwej kondycji skóry twarzy. 
Walka z inflacją – sposoby na tanie zakupy
Walka z inflacją – sposoby na tanie zakupy
Budżety domowe Polaków są poddawane trudnej próbie w ostatnich latach. Są jednak pewne sposoby, które można zastosować, żeby wydawać mniej. Sprawdź jakie!
Sukienki w rozmiarze 50 – jak dobrać idealny fason dla swojej figury?
Sukienki w rozmiarze 50 – jak dobrać idealny fason dla swojej figury?
Sukienki w rozmiarze 50 to idealne rozwiązanie dla kobiet o pełniejszych kształtach, które chcą poczuć się wyjątkowo i kobieco w każdej sytuacji. Niezależnie od okazji, odpowiednio dobrany fason sukienki pozwoli wyróżnić się w tłumie i podkreślić atuty kobiecej sylwetki. W tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak dobrać idealny fason sukienki w rozmiarze 50 dla swojej figury.