Jak walczyć o swoje w miejscu pracy zdominowanym przez mężczyzn?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mogłoby się wydawać, że czasy walki o równouprawnienie kobiet mamy już za sobą. Niestety w wielu miejscach pracy dalej spotykają się one z seksizmem. Jak się on objawia, na które sytuacje zwracać uwagę i jak dbać o swoje prawa? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź i walcz!

Na co możesz być narażona w miejscu pracy?

Praca to środowisko neutralne, gdzie liczą się przede wszystkim wiedza, kompetencje, doświadczenie i sumienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Płeć nie powinna mieć tutaj żadnego znaczenia. Czy aby na pewno zawsze tak jest? Otóż niestety nie. Seksizm, czyli dyskryminacja płci przeciwnej, przy czym najczęściej w stosunku do kobiet, oraz mizoginizm, czyli niechęć mężczyzn wobec kobiet, wciąż się pojawia. Odciska to swoje piętno na psychice pracownic, jak i efektywności.

Do jakich między innymi sytuacji może dochodzić w miejscu pracy zdominowanym przez mężczyzn? Do nierównego wynagradzania, nawet gdy kobieta ma takie samo lub większe doświadczenie, oraz pomijania jej przy podwyżkach awansie czy choćby przy rozdzielaniu wymagających i trudnych zadań. Do stereotypowych, krzywdzących żartów na temat kobiet wygłaszanych na forum. To również naruszanie nietykalności cielesnej, obraźliwe komentarze, publiczne poniżanie i stwarzanie wrogiej bądź upokarzającej atmosfery.

Jak walczyć z seksizmem? Jak walczyć o równe traktowanie?

Skoro wiemy już, z czym niekiedy muszą zmagać się kobiety, to teraz czas na przejście do działania. Warto tutaj podkreślić, że zgodnie z Kodeksem pracy zawsze powinniśmy być równo traktowani – nie ma znaczenia, czy chodzi o warunki zatrudnienia, rozwiązanie stosunku pracy, o dostęp do szkolenia podnoszącego kwalifikacje czy o awansowanie.

Pracując z prawie samymi mężczyznami, nie można pozwolić sobie „wejść na głowę”. Bardzo ważna jest pewność siebie i natychmiastowa reakcja, dzięki której otrzymają oni sygnał, że nie pozwalamy na takie zachowanie. Jeśli na zebraniu ktoś nie dopuszcza nas do głosu lub stale przerywa, jasno zwróćmy uwagę i się postawmy.

Zadbajmy ponadto o asertywność i umiejętność mówienia „nie”. Przyda się to w wielu sytuacjach – gdy mamy inne zdanie na dany temat, gdy ktoś próbuje zrzucić na nas obowiązki nieadekwatne do zajmowanego przez nas stanowiska. Nie bójmy się też prosić o pomoc i wsparcie – dobrze zrobi rozmowa z bliską osobą w pracy.

Czasami pewne zachowania mogą jednak wymknąć się spod kontroli. Wówczas kierujemy się do przełożonego. A jeśli to właśnie on przekracza granice, nie pozostaje nic innego, jak zgłosić go do Państwowej Inspekcji Pracy.

Podsumowując, każda pracownica powinna być traktowana dokładnie tak samo jak pracownik. Gdy tak się nie dzieje i dochodzi do którejś z wyżej opisanych sytuacji, reagujmy – to jest najważniejsze. Tylko wtedy mamy szansę skutecznie zawalczyć o swoje prawa i o siebie!

Zdj. główne: CoWomen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O te aspekty warto zadbać, prowadząc działalność
O te aspekty warto zadbać, prowadząc działalność
Dowiedz się, z jakich usług warto skorzystać, jeśli prowadzisz własną firmę.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Jesteś w trudnej sytuacji finansowej i chcesz ogłosić upadłość konsumencką. Sprawdź, co musisz wiedzieć o całej procedurze!
Jak bezigłowa mezoterapia za pomocą Dermo Pen Q1 Professional przyczynia się do poprawy stanu skóry?
Jak bezigłowa mezoterapia za pomocą Dermo Pen Q1 Professional przyczynia się do poprawy stanu skóry?
Odkryj efekty bezigłowej mezoterapii z użyciem Dermo Pen Q1 Professional! Ta innowacyjna technika znacznie przyczynia się do poprawy stanu skóry, sprawiając, że wygląda na młodszą, a nawet wspomagając walkę z trądzikiem.