Kobiety podbijają męskie branże. Jakie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie żyjemy w czasach, gdzie panie chętnie realizują się w zawodach, w których przez lata dominowali mężczyźni. O jakich branżach mowa?

Czasy, gdy kobiety zajmowały się jedynie wychowywaniem dzieci, a mężczyźni zarabiali na dom, już dawno minęły. Teraz panie zazwyczaj realizują się zawodowo. Zanika podział na zawody męskie i damskie. Kobiety chętnie podejmują się pracy w miejscach, w których niegdyś dominowali mężczyźni. I co ciekawe, często okazuje się, że są nawet lepsze od nich!

Przybywa kobiet w budownictwie

Dawniej budownictwo było uznawane za typowo męski fach. Co ciekawe, jak wynika z raportu firmy deweloperskiej Robyg z 2019 już 20% kandydatów do pracy było płci żeńskiej! A co jeszcze ciekawsze, 23% z nich zostało przyjętych przez pracodawców. Chociaż to fakt, że dominują raczej na stanowiskach kierowniczych, w działach marketingu i HR a nie np. w murowaniu, tynkowaniu itp., co zazwyczaj wiąże się z użyciem siły. W ostatnich latach wzrosło też zainteresowanie wśród młodych dziewczyn właśnie budownictwem na uczelniach wyższych.

Branża IT – kobiety ją podbijają

Kolejną branżą, która w ostatnich latach wzbudza zainteresowanie coraz większej rzeszy kobiet, jest IT. Niegdyś trudno było spotkać specjalistki IT, dzisiaj pracują w tysiącach firm na świecie i nikogo to nie dziwi. Panie, które zostały informatykami, są często doceniane przez swoich szefów za zdolność do wielozadaniowości i dokładność. Do tego chętnie też się dokształcają i podwyższają swoje kompetencje, stając się jeszcze lepszymi pracownikami i wspinając się po szczeblach kariery. Panie w branży IT czują się doceniane, a do tego mogą liczyć na spore zarobki, które zapewniają im stabilizację oraz niezależność.

Kobiety kierowcy – coraz częściej można je spotkać na drogach

Panie kierowczynie, bo tak często są też nazywane, to obecnie powszechny widok. A jeszcze kilkanaście lat temu kobieta kierująca autobusem czy tirem wzbudzała spore poruszenie. Okazuje się, że także na tym polu płeć piękna doskonale sobie radzi. Pasażerowie autobusów często nawet uważają, że panie jako kierowcy sprawdzają się lepiej, ponieważ są ostrożniejsze, a do tego bardziej empatyczne i pomocne, jeśli zachodzi potrzeba.

Mechanik, który jest kobietą? Jak najbardziej

W branży motoryzacyjnej zmiany zachodzą powoli, jednak z roku na rok można zauważyć, że przybywa w niej pań. Kobiety chcą jednak nie tyle naprawiać, co projektować i montować samochody. Zdaniem ekspertów, w przyszłości będzie ich w tych zawodach coraz więcej, gdyż są wielokrotnie lepiej wykształcone niż panowie, a ta wiedza przekłada się na sukcesy w pracy. Mężczyźni często nie chcą od nich odstawiać wiedzą, więc też ciągle podnoszą kwalifikacje. Pracodawcy dostrzegają te zalety i coraz chętniej zatrudniają w firmach motoryzacyjnych płeć piękną – wiedzą, że im się to opłaci.

Zdj. główne: ThisisEngineering RAEng/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest Intuitive workout? Pokochasz ten nowy trend w fitnessie
Czym jest Intuitive workout? Pokochasz ten nowy trend w fitnessie
Intuitive training to sposób ćwiczeń przeznaczony dla osób zaawansowanych, które posiadają należyte doświadczenie treningowe.
Czy moda ekologiczna jest faktycznie zrównoważona?
Czy moda ekologiczna jest faktycznie zrównoważona?
Czy wybór eko-mody wpływa na ochronę środowiska? Dowiedz się, jak zrównoważona jest moda ekologiczna i jak możemy wspomóc tę filozofię poprzez nasze decyzje zakupowe.
Wypryski wokół ust i pod nosem. Jakie mogą być tego przyczyny?
Wypryski wokół ust i pod nosem. Jakie mogą być tego przyczyny?
Cierpisz z powodu krostek, zaskórniaków i pryszczy? Koniecznie dowiedz się co ci nie służy.