Pandemia koronawirusa sprawiła, że duża część pracowników musiała zacząć pracować zdalnie. W praktyce oznacza to, że wykonujemy obowiązki głównie przed ekranem komputerów. Godziny spędzone w świetle ekranu mogą negatywnie wpływać na wzrok. Jak zadbać o wzrok i oczy podczas pracy zdalnej?
Jest bardzo wiele profesji, w których cały dzień spędza się przy komputerze. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż umożliwia pracę bez konieczności opuszczania domowego zacisza, jednak z czasem może być niebezpieczna w skutkach dla naszego wzroku. W poniższym tekście podpowiadamy, jak dbać o wzrok oraz jak pracować przed ekranem w bezpieczny dla oczu sposób.
W aktualnej sytuacji nie tylko praca, ale i edukacja zostały przeniesione przed ekran komputera. Kilka milionów osób zasiada rano do komputera i spędza przed nim większą część dnia. Poza obowiązkami również część dnia poświęconą na odpoczynek i rozrywkę spędzamy przed ekranem – telewizora, tabletu czy smartfona. Wielogodzinne patrzenie na szklany ekran powoduje, że oczy zmuszone są do ogromnego wysiłku i wytężenia. Nawet kiedy teoretycznie robimy sobie przerwę, często spędzamy ją na przeglądaniu zawartości telefonu – sprawia to, że oczy męczą się jeszcze bardziej. Nasz układ wzrokowy jest nastawiony raczej na patrzenie w dal i wypatrywanie potrzebnych obiektów i obrazów. Dlatego świetną formą relaksu jest wyglądanie przez okno lub wyjście na spacer, na którym możemy obserwować otoczenie.
Podczas pracy w domu nie zawsze mamy zapewnione wszystkie warunki i standardy jak w normalnym biurze, jednak warto zadbać o odpowiednie miejsce do pracy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby praca zdalna była bezpieczna i higieniczna dla wzroku? Największe znaczenie ma ustawienie ekranu komputera lub laptopa w odpowiedniej odległości – powinien być oddalony od oczu przynajmniej na długość wyciągniętej ręki. Podczas pracy powinniśmy spoglądać lekko w dół, dlatego złą praktyką jest stawianie monitora naprzeciwko lub wieszanie go ponad linią wzroku. Ważną kwestią jest również postawa ciała. Choć może to być trudne, powinniśmy być wyprostowani ze stopami leżącymi płasko na ziemi.
Za zdrowie oczu w dużej mierze odpowiedzialne są składniki odżywcze, które dostarczamy organizmowi przez odpowiednią dietę. Podstawą zdrowego odżywiania jest odpowiednie nawodnienie, dlatego należy wypijać przynajmniej 6 szklanek wody każdego dnia. Ważne, aby posiłki zawierały witaminy z grup A, C, E oraz takie substancje jak cynk, selen czy kwasy omega-3. Warto jeść duże ilości warzyw i owoców, tłuste ryby oraz orzechy.
Odpoczynek i chwila przerwy od ekranu są bardzo potrzebne – patrzenie w dal przez kilka minut pozwoli rozluźnić gałki oczne. Dzięki temu oczy będą mniej zmęczone i będą w stanie pracować dłużej. Nawet co 20 minut należy spojrzeć ponad ekranem laptopa i przez kilka sekund patrzeć przez okno na horyzont. Warto takie ćwiczenie zaproponować również swoim dzieciom, które przez pandemię uczą się zdalnie.
Najlepszym i najzdrowszym dla oczu czasem na pracę przed ekranem jest ten, w którym mamy dostęp do światła dziennego. Jednak nie zawsze możemy z niego korzystać – często dzień pracy przedłuża się do godzin wieczornych, a niekiedy pracujemy również nocą. Wówczas warto zadbać o dobre oświetlenie i nie korzystać z ekranu po ciemku. W trosce o wzrok trzeba zmniejszyć kontrast między światłem padającym z ekranu a oświetleniem pomieszczenia. Praca w słabo oświetlonym pokoju wymaga mocniejszego wytężania wzroku, przez co oczy szybciej się męczą. Osoby pracujące przed ekranem często kupują specjalny filtr na monitor, który niweluje negatywne skutki niebieskiego światła.