Prowadzenie księgowości – samodzielnie czy z firmą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, komu zlecić obsługę księgowości w firmie? Przeczytaj, jak zmniejszyć ryzyko błędu i w jakich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia zewnętrznych podmiotów przy rozliczeniu podatkowym.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Podatnik, zgłaszając wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest zobowiązany wskazać, jaki podmiot będzie zajmował się prowadzeniem księgowości firmy. W arkuszu do wyboru jest zlecenie prowadzenia księgowości firmy biuru rachunkowemu, zatrudnienie własnego księgowego bądź samodzielne prowadzenie księgowości. Samodzielne prowadzenie księgowości pozwala znacznie zmniejszyć koszty prowadzonej działalności, co jest ważnym argumentem, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. To dobre rozwiązanie na początek, szczególnie że firmy, których dochody nie przekraczają kwoty 1,2 mln euro, mogą stosować uproszczone procedury. 

Należy jednak pamiętać, że samodzielne prowadzenie księgowości i biznesu wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga dobrej organizacji pracy oraz sumiennego rozliczania firmy. Z czasem i wraz ze wzrostem zleceń połączenie obu funkcji może być zbyt obciążające. W takiej sytuacji dobre rozwiązanie stanowi na przykład payroll outsourcing, który pozwala przejąć profesjonalistom obsługę procesów biznesowych, takich jak rozliczanie czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń pracowników,obsługa PPK, przygotowywanie deklaracji dla Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych czy przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych dla pracowników.

Prowadzenie księgowości z firmą

O ile prowadzeniem uproszczonej księgowości w formie Księgi Przychodów i Rozchodów można zajmować się osobiście, to pełna księgowość jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga pomocy specjalisty. Należy pamiętać o tym, że za prowadzenie nierzetelnych ksiąg rachunkowych grozi grzywna lub pozbawienie wolności do lat 2, dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii. Warto skorzystać ze wsparcia podatkowego i prawnego zewnętrznego podmiotu. Doświadczone biuro podatkowe Łódź oferuje doradztwo podatkowe, optymalizacje i rozliczania podatkowe, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą samodzielnie dokonywać rozliczeń ani być na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się przepisami czy regulacjami prawnymi. Natomiast obsługę korporacyjną średnich i dużych przedsiębiorstw oraz doradztwo transakcyjne znajdziesz pod adresem: https://bgtax.pl/.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pavel Danilyuk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak odmłodzić skórę na szyi i dekolcie?
Jak odmłodzić skórę na szyi i dekolcie?
Co zrobić kiedy twoja szyja i dekolt prezentują się starzej niż twarz?
Jak dobrze dobrać akcesoria do kostiumu na imprezę tematyczną?
Jak dobrze dobrać akcesoria do kostiumu na imprezę tematyczną?
Odkryj, jak odpowiednie akcesoria mogą dopasować twój kostium na imprezę tematyczną i wpływać na twoją postać. Dowiedz się, jak dokonać wyboru, który podkreśli twoje przebranie i podniesie nastrój.
Jaki zakres usług oferuje ortodonta? Sprawdźmy!
Jaki zakres usług oferuje ortodonta? Sprawdźmy!
Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która nie tylko dodaje uroku Twojemu uśmiechowi, ale także ma głęboki wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Pojedynczy niewłaściwie ustawiony ząb może wywołać całą lawinę problemów.