christina-wocintechchat-com-jzonFmreWok-unsplash

Człowiek człowiekowi wilkiem czy może kobieta kobiecie wilkiem? Presja, jaka ciąży na kobietach, i tak jest duża. Po co więc dokładać kolejne złośliwości? Sprawdziliśmy, skąd biorą się takie negatywne zachowania i w jaki sposób reagować na nie. Przeczytaj nasz artykuł i zweryfikuj swoje poglądy.

Skąd może wynikać brak wzajemnego wspierania się kobiet w miejscu pracy?

Zawziętość, zazdrość, wbijanie szpilek, komentowanie wyglądu czy jeszcze inne zachowania są dość powszechne wśród kobiet. Ma to miejsce nie tylko w codziennym życiu, ale i w pracy. Na co dzień na największą krytykę i ciągłe dyscyplinowanie – tak samo ze strony najbliższych, jak i obcych – są narażone przede wszystkim młode matki oraz kobiety odbiegające od współczesnego kanonu piękna.

W pracy zaś można uznać, że dzieje się to dlatego, że zwykle kobiety muszą rozpychać się kolanami i łokciami, by zostać dostrzeżone, osiągnąć sukces. Spotykają się jednak z nierównym traktowaniem ze strony współpracowników i przełożonych, z mniejszymi zarobkami czy pomijaniem przy szkoleniach oraz awansach. Dzieje się tak nawet mimo tego, że Kodeks pracy gwarantuje każdemu pełną równość. I tak – zamiast się wspierać – uważają, że muszą walczyć o swoje, nawet kosztem innych współpracowniczek.

Niekiedy dochodzi też do sytuacji, gdy kobieta na wyższym stanowisku traktuje po macoszemu współpracowniczki na niższych szczeblach. Krytykuje, przedstawia jako nieambitne i niezaangażowane w pracę.

Nie kobieta kontra kobieta, lecz współdziałanie – dlaczego warto się wspierać?

Środowisko pracy powinno być neutralne. Dobrze sprawdzi się tutaj powiedzenie, że wszyscy grają przecież do jednej bramki. Wewnętrzne podziały, wroga atmosfera i rzucanie kłód pod nogi nie przyniesie niczego dobrego. Wpłynie też negatywnie na efektywność i obniży pewność siebie, zrodzi konflikty.

Dobrze jest więc zatrzymać się na chwilę i zastanowić, skąd wzięła się owa wrogość, dlaczego na przykład to my ją odczuwamy? Być może same źle traktujemy kobiety, z którymi pracujemy. 

Pamiętajmy też, że panie muszą też mierzyć się z problemami, jakie spadają na nie, gdy chcą założyć rodzinę albo już mają dzieci. Łączenie kariery zawodowej z domem nie jest takie proste. Warto wzajemnie się motywować, pomagać i wspierać. Dążenie po trupach do celu nie jest mile widziane. Dodatkowo, gdy wpadniemy w sidła złośliwości, może skończyć się to źle dla nas – nie tylko reprymendą przełożonego, ale i na przykład nieprzedłużeniem bądź rozwiązaniem umowy.

Podsumowując, w miejscu pracy powinniśmy zachowywać się profesjonalnie. Mowa tu i o wykonywaniu obowiązków, i o zachowaniu wobec współpracowników. Jak wiadomo, kobiety często są gorzej traktowane niż mężczyźni, mimo podobnych kompetencji. Nie ma sensu dokładać do tego jeszcze wrogiej postawy kobiet do kobiet. Walczmy z tym!

Zdj. główne: Christina @ wocintechchat.com/unsplash.com

O modzie i urodzie pisze już wiele lat i nie zamierza przestać. Chce edukować kobiety w kwestii swojego wyglądu. Ma dyplom z marketingu internetowego i doskonale zdaje sobie sprawę, że wizerunek ma ogromne znaczenie - nie tylko w przypadku marki, ale też samej siebie.

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *