Dlaczego kobiety nie wspierają się w pracy i dlaczego warto to zmieniać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Człowiek człowiekowi wilkiem czy może kobieta kobiecie wilkiem? Presja, jaka ciąży na kobietach, i tak jest duża. Po co więc dokładać kolejne złośliwości? Sprawdziliśmy, skąd biorą się takie negatywne zachowania i w jaki sposób reagować na nie. Przeczytaj nasz artykuł i zweryfikuj swoje poglądy.

Skąd może wynikać brak wzajemnego wspierania się kobiet w miejscu pracy?

Zawziętość, zazdrość, wbijanie szpilek, komentowanie wyglądu czy jeszcze inne zachowania są dość powszechne wśród kobiet. Ma to miejsce nie tylko w codziennym życiu, ale i w pracy. Na co dzień na największą krytykę i ciągłe dyscyplinowanie – tak samo ze strony najbliższych, jak i obcych – są narażone przede wszystkim młode matki oraz kobiety odbiegające od współczesnego kanonu piękna.

W pracy zaś można uznać, że dzieje się to dlatego, że zwykle kobiety muszą rozpychać się kolanami i łokciami, by zostać dostrzeżone, osiągnąć sukces. Spotykają się jednak z nierównym traktowaniem ze strony współpracowników i przełożonych, z mniejszymi zarobkami czy pomijaniem przy szkoleniach oraz awansach. Dzieje się tak nawet mimo tego, że Kodeks pracy gwarantuje każdemu pełną równość. I tak – zamiast się wspierać – uważają, że muszą walczyć o swoje, nawet kosztem innych współpracowniczek.

Niekiedy dochodzi też do sytuacji, gdy kobieta na wyższym stanowisku traktuje po macoszemu współpracowniczki na niższych szczeblach. Krytykuje, przedstawia jako nieambitne i niezaangażowane w pracę.

Nie kobieta kontra kobieta, lecz współdziałanie – dlaczego warto się wspierać?

Środowisko pracy powinno być neutralne. Dobrze sprawdzi się tutaj powiedzenie, że wszyscy grają przecież do jednej bramki. Wewnętrzne podziały, wroga atmosfera i rzucanie kłód pod nogi nie przyniesie niczego dobrego. Wpłynie też negatywnie na efektywność i obniży pewność siebie, zrodzi konflikty.

Dobrze jest więc zatrzymać się na chwilę i zastanowić, skąd wzięła się owa wrogość, dlaczego na przykład to my ją odczuwamy? Być może same źle traktujemy kobiety, z którymi pracujemy. 

Pamiętajmy też, że panie muszą też mierzyć się z problemami, jakie spadają na nie, gdy chcą założyć rodzinę albo już mają dzieci. Łączenie kariery zawodowej z domem nie jest takie proste. Warto wzajemnie się motywować, pomagać i wspierać. Dążenie po trupach do celu nie jest mile widziane. Dodatkowo, gdy wpadniemy w sidła złośliwości, może skończyć się to źle dla nas – nie tylko reprymendą przełożonego, ale i na przykład nieprzedłużeniem bądź rozwiązaniem umowy.

Podsumowując, w miejscu pracy powinniśmy zachowywać się profesjonalnie. Mowa tu i o wykonywaniu obowiązków, i o zachowaniu wobec współpracowników. Jak wiadomo, kobiety często są gorzej traktowane niż mężczyźni, mimo podobnych kompetencji. Nie ma sensu dokładać do tego jeszcze wrogiej postawy kobiet do kobiet. Walczmy z tym!

Zdj. główne: Christina @ wocintechchat.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szyk i elegancja na spotkaniu biznesowym – jak to osiągnąć?
Szyk i elegancja na spotkaniu biznesowym – jak to osiągnąć?
Nie wiesz co założyć na ważne spotkanie biznesowe w firmie? Zobacz, jak tworzyć eleganckie i stosowne stylizacje.
Makijaż do zadań specjalnych. Jak sprawić, by przetrwał cały dzień
Makijaż do zadań specjalnych. Jak sprawić, by przetrwał cały dzień
Aby skutecznie wydłużyć trwałość makijażu, warto poznać kilka trików wykorzystywanych przez makijażystów!
Modne trendy w sukienkach ciążowych – bądź stylowa przez całą ciążę
Modne trendy w sukienkach ciążowych – bądź stylowa przez całą ciążę
Stylowe i wygodne - sukienki ciążowe dla modnych mam!