Toksyczny związek – po czym go rozpoznać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dużo się słyszy o toksycznych związkach. Okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tkwi w takiej niezdrowej relacji. Jakie sygnały i zachowania partnera bądź partnerki powinny nas niepokoić? 

Prawidłowa relacja między partnerami powinna opierać się na miłości, szacunku, zrozumieniu oraz wsparciu. Podstawą związku jest poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do drugiej osoby. A toksyczny związek ma zupełnie inne zasady i fundamenty. 

Toksyczna relacja – dominuje manipulacja i brak pewności

Toksyczny związek to tylko pozory miłości. Tu dominuje manipulacja oraz zastraszenie jednego z partnerów, który uwaga – często nie zdaje sobie z tego sprawy. Wiele osób jest przekonanych, że w takiej niezdrowej relacji nie ma bliskości między ludźmi. Otóż jest – objawia się z reguły wybuchami namiętności, które właśnie mylone są z prawdziwym uczuciem. 

Jak rozpoznać, że w związku coś jest nie tak

Będąc w związku, warto zadać sobie co jakiś czas kilka podstawowych pytań – czy partner bądź partnerka sprawiają, że czujemy się przy nich bezpiecznie, spokojnie i pewnie? A może wzbudzają w nas lęk i strach? Jeśli to drugie, powinna nam zapalić się czerwona lampka, że w związku dzieje się źle. Przecież ukochana osoba powinna być naszą ostoją, gwarantować nam poczucie stabilizacji. 

Robisz to, co chce Twój partner/partnerka, zapominając o sobie

Ukochana osoba powinna nas wspierać w naszych pasjach i zachęcać do rozwijania zainteresowań. Jeśli po kilku miesiącach czy latach związku zauważymy, że robimy jedynie to, co chce i co lubi nasz partner czy partnerka, a zrezygnowaliśmy z samego siebie (zazwyczaj dlatego, że on/ona tego chce) to coś jest nie tak. Gdy idziemy do kina i oglądamy jedynie to, co się nam narzuca np. kryminał, mimo że uwielbiamy komedie – to nie jest dobry znak. Partner/partnerka nigdy nie biorą pod uwagę naszego zdania i upodobań? To niepokojące, bowiem związek polega na tym, by szanować siebie wzajemnie. Związek to ustępstwa i poświęcenia, o czym musi pamiętać każda ze stron.

Kontrola przede wszystkim – oznaka, że ten związek nie jest dobry 

W toksycznym związku jedna ze stron często czuje się osaczona. Manipulant kontroluje swoją partnerkę czy partnera, dzwoni w dziwnych momentach, pojawia się nagle w pracy, domu, sprawdza telefon, komputer, przeszukuje rzeczy. Toksyczny partner jest osobą bardzo zaborczą i zazdrosną, nawet o kolegów czy koleżanki z pracy. Argumentuje to silnym uczuciem, a tak naprawdę chodzi o przejęcie kontroli.

Warto wiedzieć, że kontrola często nie polega tylko na tym, co robimy czy z kim się spotykamy, ale też jak wyglądamy. Zazwyczaj w pewnym momencie osoba będąca w takim związku zaczyna wątpić w swój gust i zakłada na siebie wszystko, co zostanie jej wybrane i podane pod nos. To kolejny przejaw zatracenia własnej osobowości i podporządkowania się. 

Izolacja od rodziny i przyjaciół

Manipulant od początku robi zazwyczaj wszystko, by zrazić swoją partnerkę czy partnera do przyjaciół oraz rodziny. Nie ukrywa, że nie przepada za ich towarzystwem, wpędza w poczucie winy, że czuje brak akceptacji z ich strony (nawet, jeśli nie ma ku temu podstaw). Często ucieka się do licznych intryg i pomówień, byle tylko osłabić relacje z innymi. Swoje zachowanie zawsze argumentuje troską i miłością. Osoby będące w toksycznych związkach często przyznają, że nie wiedzą nawet kiedy zaczynają izolować się od wszystkich osób, które niegdyś były im bliskie i nie mają nikogo poza toksycznym partnerem. 

Zaniżenie poczucia własnej wartości

Z biegiem czasu, gdy manipulant przejmie już kontrolę, robi wszystko, by obniżyć poczucie naszej wartości – podkreśla, że sami sobie nie poradzimy, nic nie umiemy, wyśmiewa nas nawet w codziennych czynnościach. Z czasem jawnie mówi, że na niczym się nie znamy i mamy dwie lewe ręce. Chodzi o to, by wzbudzić pełne uczucie uzależnienia, byśmy byli przekonani, że bez niego nie poradzimy sobie w życiu, więc nie możemy odejść.

Co robić, gdy znajdziemy się w toksycznym związku?

Okazuje się, że wiele osób nie potrafi samodzielnie zakończyć toksycznej relacji. Nie czuje się na siłach, by przebrnąć przez liczne poniżenia, kłótnie i próby manipulacji z tym związane. Dlatego warto skorzystać z pomocy terapeuty, który uświadomi nam, że naprawdę postępujemy słusznie. Dobrze jest zwrócić się o pomoc do dawnych przyjaciół czy rodziny, którzy z pewnością nie odmówią nam pomocy i wsparcia.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym objawia się wypalenie zawodowe?
Czym objawia się wypalenie zawodowe?
Dowiedz się, czym objawia się wypalenie zawodowe oraz jak sobie z nim radzić.
Jak wybrać odpowiedni kurs windsurfingu dla siebie?
Jak wybrać odpowiedni kurs windsurfingu dla siebie?
Rozważasz naukę windsurfingu, ale nie jesteś pewien, który kurs wybrać? Dowiedz się, co musisz wiedzieć, aby podjąć odpowiednią decyzję.
Puder do twarzy – czym kierować się podczas wyboru
Puder do twarzy – czym kierować się podczas wyboru
W tym artykule omówimy różne rodzaje pudrów, jak dobrać puder do rodzaju cery, jak nakładać puder oraz jak wybrać odpowiedni puder do twarzy.