Powrót do pracy po macierzyńskim – jak się przygotować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim bywa trudny. To duże wyzwanie dla wielu kobiet. Przeczytaj, jak sprawić, żeby był on łatwiejszy. 

Gdzie znaleźć wsparcie?

Możesz szukać wsparcia u innych pracujących rodziców. Poszukaj ich w swoim środowisku lub na różnych forach i grupach internetowych. Wiele osób zdaje tam swoje relacje z powrotu do pracy. Dowiesz się stamtąd też jakich błędów unikać. Rozejrzyj się również w swoim środowisku. Może są kobiety po macierzyńskim także w twojej firmie. Rozmowa z nimi to bardzo wspierające działanie. Być może rozwiejesz swoje niektóre wątpliwości i obawy. Warto słuchać innych, którzy już mają doświadczenie w tym temacie. Nie bój się zadawać pytań. 

Pamiętaj, że nie jesteś z tym sama. Wiele kobiet już to przechodziło. Zobacz też warunki powrotu do pracy po macierzyńskim. Bardzo duża ilość pań trafia na niższe stanowiska, z mniejszą pensją. Dowiedz się, jak wygląda to z punktu prawnego. Jeśli masz jakieś wątpliwości i uważasz, że doszło do naruszenia przepisów, udaj się do zawodowca. Pomocny okazać się może na przykład radca prawny. Poszukaj kogoś, kto specjalizuje się w prawie pracy. 

Opieka nad dzieckiem 

Kolejną ważną kwestią jest zaplanowanie tego, kto zostanie z dzieckiem podczas twojej nieobecności. Na początku poszukaj w bliskim otoczeniu. Może uda się podzielić opiekę z partnerem. Możesz też zapytać członków rodziny. Często mamy decydują się na pomoc dziadków. To dobry pomysł, jeśli masz z nimi dobry kontakt. Postaraj się jednak się nie narzucać. To musi być też dobrowolna decyzja danej osoby. Na początku ustal, przez ile godzin będziesz potrzebować opieki nad dzieckiem. Przygotuj też rzeczy, którymi ma zajmować się opiekun. Lista obowiązków to ważna kwestia. Zaplanuj te rzeczy odpowiednio wcześnie, żeby mieć spokojną głowę przed samym powrotem do pracy. 

Popularną opcją jest też zatrudnianie opiekunki do dziecka. To bardzo wygodna opcja, ale wiąże się z kosztami. Zazwyczaj są one jednak dostępne dla wielu osób. Warto nieco wcześniej odłożyć sobie trochę pieniędzy. Niani możesz poszukać w Internecie. To najwygodniejszy sposób. Warto też zapytać znajomych rodziców, czy mają kogoś do polecenia. Opiekunkę dla dziecka znajdziesz na przykład na stronie My Nanny. Masz tam opcję wyboru niani na stałe, dorywczo lub na noc. W łatwy sposób dopasujesz ofertę do swoich oczekiwań. Możesz wybrać tam mnóstwo kryteriów, żeby idealnie dobrać opiekunkę. Są to przykładowo doświadczenie, ukończone kursy, miejsce pracy, czy edukacja. Poszukiwania ułatwi ci mapa z lokalizacją. Dodatkowo masz przedstawione ceny za godzinę. Wtedy łatwo obliczysz sobie wydatki. 

Wszystkie te opcje ułatwiają szukanie. Jest to zdecydowanie szybsze, niż poszukiwanie na własną rękę. Przed podpisaniem umowy dowiedz się o dokładnych warunkach współpracy. Szukając niani, zwróć uwagę na jej charakter. Warto, żeby była życzliwa, spokojna, cierpliwa i odpowiedzialna. Istotne jest, aby miała doświadczenie w pracy z maluchami. Najważniejsze jest to, żeby umiała dogadać się z twoim dzieckiem. Pożądane wykształcenie to pielęgniarka, położna lub pedagog. Warto zdecydować się na okres próbny, jeszcze przed rozpoczęciem przez Ciebie pracy. Zobaczysz wtedy, czy możesz być spokojna po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. 

Warto też zakupić odpowiednie artykuły dla dziecka, żeby ułatwić pracę opiekunce. Wtedy możesz być pewna, że twoja pociecha będzie dobrze się czuła. W tym celu zaopatrz się w dobry wózek do spacerów i w odpowiedni fotelik samochodowy. Kupisz je na stronie dzidzius.com. Po powrocie do pracy będziesz mieć spokojną głowę, że twoje dziecko jest bezpieczne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tej zimy chcemy błyszczeć! Do gry wracają cekiny
Tej zimy chcemy błyszczeć! Do gry wracają cekiny
Marzą Ci się cekiny? Oto stylizacje z błyskiem, które na pewno Cię zainspirują!
Praca za granicą – jak szukać?
Praca za granicą – jak szukać?
Praca za granicą - jak skutecznie szukać możliwości zatrudnienia poza granicami? Oto kilka sprawdzonych metod.
Znaczenie kształcenia w rozwoju zawodowym
Znaczenie kształcenia w rozwoju zawodowym
Kształcenie jest nieodłącznym elementem rozwoju zawodowego.