Czym objawia się wypalenie zawodowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach wypalenie zawodowe dotyka coraz większej ilości osób. Ciągły pęd i brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym bardzo negatywnie wpływa na postrzeganie swojej pracy. Czym dokładnie objawia się wypalenie zawodowe oraz jak go uniknąć? Dowiedz się, co robić w przypadku pierwszych objawów wypalenia zawodowego.

Czym jest wypalenie zawodowe – najczęstsze objawy

Często mówi się o wypaleniu zawodowym, jednak wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to poważne zaburzenie, która wymaga konkretnych działań. Zacznijmy jednak od tego, jak rozpoznać wypalenie zawodowe. 

Jednym z najczęstszych i najbardziej oczywistych objawów jest ciągłe zmęczenie pracą. Osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym czują się przytłoczone obowiązkami, nawet tymi, które do tej pory wydawały się proste. Nie chcą wstawać do pracy, odkładają swoje zadania na później, co jeszcze bardziej potęguje stres. Często przynoszą zaległe obowiązki do domu, przez co nie są w stanie się zrelaksować i odpocząć. Jednym z objawów wypalenia zawodowego może być także niechęć do angażowania się w życie firmy, na przykład brak kontaktów towarzyskich ze współpracownikami oraz podejmowania inicjatywy. Ponadto, jeśli praca kiedyś była także pasją, a obecnie zainteresowanie samą branżą znacząco spadło, również możemy mieć do czynienia z wypaleniem zawodowym.

Warto także zauważyć, że osoby, których dotyka wypalenie zawodowe, często przeglądają różne oferty pracy. Mogą spędzać na stronach z ofertami nawet po kilka godzin dziennie, jednak nie aplikują na żadne nowe stanowisko, ponieważ boją się ryzyka wiążącego się ze zmianą pracy.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego, koniecznie zadbaj o swój komfort i zdrowie psychiczne. Postaraj się poświęcić więcej uwagi swojemu życiu prywatnemu – work life balance jest tutaj bardzo ważny. Jak to zrobić? Nie zabieraj ze sobą pracy do domu, nie sprawdzaj telefonu służbowego lub poczty elektronicznej poza godzinami pracy i podczas urlopu. Postaraj się też nie rozmyślać i nie rozmawiać zbyt dużo o pracy ze swoimi najbliższymi.

Jeśli jednak czujesz, że praca naprawdę Cię przytłacza i nie radzisz sobie z najprostszymi obowiązkami, to warto rozważyć terapię. Wsparcie psychologiczne online lub tradycyjnie w gabinecie może mieć zbawienny wpływ na kondycję zdrowia psychicznego. Silne wypalenie zawodowe może bowiem prowadzić do ciężkiej depresji, dlatego też warto podjąć działania takie jak psychoterapia Warszawa jest miejscem, w którym znajdziesz wielu specjalistów. Jeśli szukasz dobrego terapeuty, który pomoże Ci wyjść z kryzysu, sprawdź stronę https://iwonazbikowska.pl/

Zdjęcie główne: pexels.com/Anna Shvets

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Chcesz nieco schudnąć? A może oczyścić organizm na wiosnę? Poznaj te przepisy na zielone koktajle!
Chcesz nieco schudnąć? A może oczyścić organizm na wiosnę? Poznaj te przepisy na zielone koktajle!
Zdrowe, pożywne i oczyszczające! Poznaj 5 najlepszych zielonych koktajli!
Po lecie Twoja skóra jest zmęczona. Jak ją zregenerować?
Po lecie Twoja skóra jest zmęczona. Jak ją zregenerować?
Poznaj kilka sposobów na domowe zabiegi regenerujące skórę po lecie. Dzięki nim będziesz mogła odpowiednio nawilżyć cerę, wyrównać jej koloryt i złuszczyć martwy naskórek.
Stenoza kanału kręgowego i związane z nią problemy
Stenoza kanału kręgowego i związane z nią problemy
Stenoza kanału kręgowego to poważne schorzenie kręgosłupa, które może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Definicja i przyczyny stenozy kanału kręgowego […]