Dlaczego warto znać więcej niż jeden język obcy i jak się uczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawie każdy uczył się jakiegoś języka; czy to w szkole, czy samodzielnie w domu lub na kursie. Efekty nie zawsze są zadowalające. Jak skutecznie uczyć się języka obcego, aby było widać efekty naszej nauki?

Od najmłodszych lat uczymy się języków obcych. Większość po raz pierwszy ma z nim styczność w szkole lub przedszkolu. Niekiedy rodzice już najmłodsze pociechy zapisują na dodatkowe zajęcia. Dorośli także uczą się języków, czy doskonalą już dobrze im znane. Najczęściej uczęszczają na kursy lub uczą się samodzielnie w domu. Jednak jak robić to efektywnie?

Systematyczność – klucz do sukcesu

Kluczową kwestią jest to, by nauka języka nie była zbyt przytłaczająca. Dlatego najlepszą zasadą jest ustalenie sobie czasu, który poświęcimy na naukę. Lepiej częściej – a krócej, ale co istotne – regularnie.

Systematyczność wykorzystuje kilka praw, którymi rządzi się nasz umysł. O jakie prawa dokładnie chodzi? Chociażby o tzw. efekt początku i końca. Polega na tym, że uczeń najlepiej zapamiętuje to, co pojawia się na początku. Jak to zorganizować w praktyce? Pierwszą zasadą, którą trzeba wziąć sobie głęboko do serca, chcąc nauczyć się dobrze języka obcego, jest systematyczność. Jeżeli nie będziemy uczyć się języka codziennie, to nauka na pewno nie przyniesie zadowalających efektów. Należy ustalić sobie, ile czasu możemy poświęcić w ciągu dnia na naukę. Może to być godzina czy nawet 20 minut dziennie. 

Ostatnia propozycja będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, bo nie zniechęci do nauki już na starcie. W ciągu dnia każdy jest w stanie znaleźć 20 minut lub 2 × 10 minut na krótką naukę nowych słów. Takie dawkowanie nie zmęczy, a jest bardzo jakościowe i da świetne efekty.

Różnorodność zadań i ćwiczeń

Dla wielu osób nauka języka obcego kojarzy się niestety z rozwiązywaniem zadań z gramatyki. Brzmi nudno prawda? A z nudną nauką trzeba walczyć! Możesz osiągnąć lepsze efekty, gdy zaczniesz stosować różne formy nauki. 

Bardzo przydatne jest słuchanie. Ze sposobu intonacji czy gestykulacji można wiele się domyślić. Jadąc samochodem czy biegając, możesz poświęcić ten czas na słuchanie muzyki, wykładów czy podcastów. Ważne, aby były w języku, który chcesz podszkolić. Tym samym możesz korzystać z kolejnych metod nauki – np. śpiewania. W internecie znajduje się, wiele stron z tłumaczeniami utworów. Dodatkowo zapamiętasz nie tylko podstawowe słówka, ale i całe wyrażenia/zwroty.

Oglądanie filmów to oczywiście najpopularniejsza forma nauki. Pamiętaj tylko, że na początek najlepiej wybrać serial, w którym pojawia się dużo łatwych i zabawnych słów.

Kolejną formą nauki języka obcego jest czytanie. Sięgaj po książki, e-booki, artykuły, które znajdują się w kręgu Twoich zainteresowań czy pasji. Interesujesz się sportem? Czytaj biografie różnych zawodników, a jeśli lubisz historie, które przyprawią Cię o dreszcze, sięgnij po kryminały lub thrillery. Możliwości jest naprawdę dużo. A im więcej zaczniesz czytać w danym języku, tym z każdą następną stroną będzie Ci łatwiej. 

Udzielaj się na zagranicznych stronach: blogach, forach dyskusyjnych. Wchodź w konwersację z ludźmi z innych państw. Dzięki takiej formie komunikacji sprawdzisz swoje umiejętności. A jeżeli masz taką możliwość, to rozmawiaj z ludźmi np. na Skypie. Może na takiej grupie znajdziesz osobę, która także będzie chciała się wspólnie uczyć języka poprzez rozmowę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kampanie Google Merchant – doskonały sposób na wypromowanie Twojego sklepu online
Kampanie Google Merchant – doskonały sposób na wypromowanie Twojego sklepu online
Czym jest Google Merchant? Jak to narzędzie może pomóc w wypromowaniu naszego sklepu internetowego? Wyjaśniamy.
Wybór butów na ślub
Wybór butów na ślub
Zastanawiasz się, jakie obuwie wybrać na ślub? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak unikać błędów modowych – poradnik dla stylowych i modnych
Jak unikać błędów modowych – poradnik dla stylowych i modnych
Zdarza się każdemu popełnić błąd modowy, jednak niektóre pomyłki są trudne do naprawienia i mogą zniszczyć cały nasz look. W tym artykule przedstawiamy poradnik dla osób, które chcą unikać błędów modowych i zachować stylowy i modny wygląd. Podpowiadamy, jakie ubrania i style należy unikać oraz jakie są kluczowe elementy garderoby, na które warto zwrócić uwagę.