Planujesz zmianę branży? Zobacz, o czym warto pamiętać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobry plan, podnoszenie kwalifikacji, oszczędności i wytrwałość – między innymi dzięki tym krokom przebranżowienie będzie przyjemniejsze i bez niepotrzebnego strachu.

Dlaczego decydujemy się na zmianę branży?

Rozpoczynając karierę zawodową, nie mamy stuprocentowej pewności, że to jest absolutnie to, co chcemy robić w życiu. Po pewnym czasie może okazać się, że chcemy podążać i rozwijać się w innym kierunku, nawet jeśli uchodzimy za specjalistę w dotychczasowej dziedzinie.

Satysfakcja i poczucie spełnienia jest w życiu zawodowym bardzo ważne. Może się zdarzyć, że dzięki przypadkowej sytuacji odkryjemy nasze powołanie i to, co chcemy robić.

Tutaj jednak często mamy duże obawy przed podjęciem drastycznych kroków, szczególnie jeśli dobrze zarabiamy, znamy ludzi, obecną branżę. Nie zawsze mamy odwagę zacząć zupełnie od nowa i iść w nieznane.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą przygotować się do zmiany pracy i przebranżowienia się.

Przebranżowienie – o tym warto pamiętać!

Dobry plan

Podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji jest ich dokładne przemyślenie. Nie należy robić tego pod wpływem chwili czy emocji. Jeśli pomysł zmiany dojrzewa w nas już długo i nie jest wynikiem przemęczenia, to warto przygotować się do wcielenia swoich planów w życie.

Zastanówmy się, co naprawdę chcemy robić, co da nam poczucie spełnienia, satysfakcję, jakie są nasze mocne strony i wyjątkowe umiejętności, w czym świetnie się sprawdzamy, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Przyda się również chłodna analiza dotychczasowej ścieżki kariery – co było w porządku, a co nie – tak aby nie wpaść z deszczu pod rynnę.

Nie ma co też pochopnie zwalniać się z dotychczasowego stanowiska. Może okazać się, że przez jakiś czas zostaniemy bez stałej pensji, nowa posada nie nadchodzi, więc pozostanie nam przyjęcie pierwszej lepszej, niekoniecznie w zawodzie. Nie ma sensu ryzykować. Ponadto nie palimy za sobą mostów. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy i czy nie będziemy chcieli wrócić.

Kursy i nowe kwalifikacje

Nowa branża równa się nowe kwalifikacje, przede wszystkim wówczas, gdy zupełnie nie posiadamy wiedzy na temat wybranej dziedziny. Możemy zadbać o swój rozwój poprzez kursy, szkolenia, konferencje, wydarzenia online, praktyki lub staż, warsztaty, studia podyplomowe, studia zaoczne, szkoły policealne, placówki doskonalenia zawodowego. Wiele z nich jest darmowych i warto brać w nich udział jeszcze podczas pracy w obecnej firmie.

Pozwoli to również zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i przekonać się, czy dana branża jest dla nas odpowiednia. Warto przy okazji porozmawiać z osobami, które już pracują na interesujących stanowiskach.

Poduszka finansowa

Zmiana branży wymaga czasu i należy się do niej przygotować nie tylko merytorycznie i psychicznie, ale również finansowo. Porzucenie pracy z dnia na dzień, bez planu, nowej posady i oszczędności jest dużym błędem, szczególnie gdy nie utrzymujemy wyłącznie siebie. Najpierw gromadzimy środki na koncie, a później podejmujmy radykalne kroki.

Wytrwałe poszukiwania

Jak już wspomnieliśmy, na efekty trzeba zwykle nieco poczekać, ale w żadnym razie nie należy się poddawać. Jeśli chcemy dojść do celu, róbmy wszystko, by go osiągnąć. Raz się nie udało? Idźmy dalej. Nie ma co łamać się, gdy rozmowa kwalifikacyjna pójdzie nie po naszej myśli. Wyciągnijmy wnioski i przygotujmy się do kolejnej.

Zdjęcie główne: krakenimages/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Cathy Engelbert – pierwsza kobieta-prezes zarządu firmy z Wielkiej Czwórki
Cathy Engelbert – pierwsza kobieta-prezes zarządu firmy z Wielkiej Czwórki
Pierwsza kobieta w roli prezesa z Wielkiej Czwórki – Cathy Engelbert. Sprawdź, dlaczego warto dać kobietom szansę!
Jak wybrać krem do rąk i paznokci, który spełni Twoje oczekiwania?
Jak wybrać krem do rąk i paznokci, który spełni Twoje oczekiwania?
Czy istnieje jeden sprawdzony i idealny krem do rąk dla wszystkich?
Jak optycznie wyszczuplić sylwetkę? 3 niezawodne triki
Jak optycznie wyszczuplić sylwetkę? 3 niezawodne triki
Podpowiadamy, jak dzięki odpowiednim ubraniom wyszczuplić sylwetkę. Zobacz sprawdzone sposoby.