Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną w sezonie letnim może okazać się problematyczny. Co zrobić, kiedy temperatura przekracza 30 stopni, a trzeba prezentować się profesjonalnie i z klasą?
Na rozmowie o pracę, podobnie jak w przypadku wykonywania obowiązków zawodowych w biurze, obowiązuje pewien specjalny biznesowy dress code. Stylizacja, którą wybierze kandydat lub kandydatka jest dość istotną kwestią, ponieważ wpływa na pierwsze wrażenie oraz odczucia przyszłego pracodawcy na nasz temat.
Lato stanowi szczególną porę roku – oprócz elegancji i schludności, trzeba dodatkowo pomyśleć wtedy o komforcie. Odpowiedni strój może przyczynić się do tego, czy będziemy mieli dobre samopoczucie, a przy tym czuli się pewnie. Ważne, aby w upalne dni outfit wyróżniała lekkość. Podpowiadamy, jak zachować w tym wszystkim balans i osiągnąć zadowalający efekt.
Wybór stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną jest uzależniony nie tylko od pory roku. Warto sprawdzić, jaki dress code obowiązuje w firmie, w której ubiegamy się o pracę. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego dobrze postawić na coś uniwersalnego i bezpiecznego, co pozwoli uniknąć ewentualnej wpadki. Czasem podpowiedź stanowi sam charakter miejsca. Zasady związane ze strojem będą wymagane na pewno w urzędach, natomiast zupełnie inne podejście może panować na przykład w agencji kreatywnej. Kolejną kwestią, od której zależy to, jak się ubrać, jest rodzaj oferowanego przez firmę stanowiska.
Latem najchętniej cały czas chciałoby nosić się luźne, wakacyjne ubrania. Jednak jeśli rozmowa o pracę wypada właśnie w tym okresie, trzeba zrobić w tym miejscu wyjątek. Dobór stroju na tę okoliczność powinien pokazywać profesjonalizm przyszłego pracownika. Kluczowym pojęciem z zakresu dress code’u, które przyda się do odpowiedniego przygotowania na rozmowę, jest styl smart casual. Stanowi połączenie elegancji ze sportowym luzem, dając razem schludny, a jednocześnie wygodny i niewymuszony look.
Z czego może składać się taka stylizacja? Sprawdzi się tutaj na przykład jasny, bawełniany top z krótkim rękawem, spodnie cygaretki oraz luźna marynarka ze skróconymi lub podwiniętymi rękawami. Zawsze warto też postawić na klasyczną białą koszulę lub delikatną sukienkę o prostym kroju. Wszystkie rzeczy powinny być wykonane z lekkich materiałów. Całość można uzupełnić modnymi skórzanymi półbutami ze sprzączką z przodu.
W doborze stroju na rozmowę kwalifikacyjną istotne jest wyczucie. Należy uważać, aby nie okazał się zbyt swobodny i nieformalny. Do zakazanych elementów garderoby można tutaj zaliczyć na przykład krótkie spodenki, sandały czy mocno wycięte, odsłaniające ramiona i dekolt bluzki i sukienki.
Na rozmowie rekrutacyjnej nie powinno się przesadzać z królującymi latem kolorami i wzorami. Lepiej zrezygnować też ze smutnej czerni. Świetnym rozwiązaniem będą tutaj jasne elementy garderoby. Kolory, które warto wziąć pod uwagę to biel, beż i błękit. Strzałem w dziesiątkę może okazać się sukienka w neutralnych barwach z oddychającego materiału czy przewiewne lniane spodnie. Pierwszy z wymienionych strojów trzeba obowiązkowo uzupełnić o cienkie rajstopy lub pończochy. Warto pamiętać, że stopy powinny być zasłonięte, dlatego dobry dodatek do każdej stylizacji stanowią baleriny lub klasyczne buty na obcasie.