Artykuł sponsorowany
Higienizacja zębów to zabieg mający na celu profilaktyczne ich oczyszczenie. Jakie zabiegi są wykonywane w jej ramach, jakie przynosi korzyści i kiedy warto się na nią zdecydować? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
To oczyszczanie zębów, które wykonuje stomatolog. Może być uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. W ramach higienizacji usuwany jest kamień nazębny oraz osady powierzchniowe i bakteryjna płytka nazębna.
Na zabieg higienizacji zębów składają się cztery etapy:
– skaling
– piaskowanie
– polerowanie
– fluoryzacja.
Czas zabiegu zależny jest od ilości kamienia na zębach. Najczęściej jednak jest to 40-60 minut.
Pierwszy etap higienizacji zębów polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Ten przyczynia się do rozwoju próchnicy, rozwijania się paradontozy czy krwawienia z dziąseł, dlatego ważne jest jego usunięcie.
Polega na usunięciu płytki nazębnej oraz przebarwień. Stomatolog z użyciem wody, powietrza i drobin czyszczących czyści zęby. To ważny etap zwłaszcza w przypadku eliminacji nalotów, które powstały w skutek picia zbyt dużej ilości kawy albo herbaty czy palenia papierosów.
Na tym etapie usuwane są ewentualne pozostałości nalotów. Wygładzona zostaje również powierzchnia szkliwa.
Na zakończenie zabiegu higienizacji na zęby nakładany jest środek zawierający fluor, który ma zabezpieczyć zęby i ochronić je przed rozwojem próchnicy i nadwrażliwością szyjek zębowych. Ten etap nie jest jednak zawsze wykonywany. Fluoryzacja nie u każdego jest wskazana.
Higienizacji zębów profilaktycznie może poddać się każdy. Przed przeprowadzeniem jej warto jednak omówić tę kwestię ze stomatologiem. Może on uznać, że istnieje zwiększona potrzeba oczyszczenia jamy ustnej. Może to wynikać z predyspozycji do rozwijania się próchnicy.
Do innych wskazań do higienizacji należy leczenie ortodontyczne, osady powstałe w wyniku palenia papierosów, picia kawy albo herbaty oraz kamień nazębny.
Pacjenci ze schorzeniami jamy ustnej i zębów oraz z ogólnymi problemami zdrowotnymi czasami nie mogą skorzystać z zabiegu higienizacji. Najczęściej nie wykonuje się go przy osteoporozie, u osób z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi, w przypadku występowania opryszczki na ustach czy kiedy występuje ból błony śluzowej. Każdy przypadek należy omówić ze stomatologiem.
Po wykonaniu higienizacji stomatolog z pewnością udzieli informacji na temat prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej. Jeśli chcemy, żeby efekt wizualny po usunięciu przebarwień się utrzymał, powinniśmy zrezygnować z palenia papierosów i nadmiernego picia kawy, ponieważ mają one duży wpływ na wygląd zębów.
Większość gabinetów stomatologicznych ma w swojej ofercie ten zabieg. Warto jednak wcześniej zapytać o to swojego lekarza dentystę. Odpowie on na wszystkie istotne pytania. Jeśli zastanawiasz się, gdzie przyjmie Cię odpowiedni dentysta, Warszawa Ochota to miejsce, gdzie wykonasz zabieg higienizacji.
W większości przypadków higienizacja zębów jest bezbolesna. Skaling i piaskowanie wiążą się czasami z pewnym dyskomfortem, a po zabiegu może się pojawić lekkie podrażnienie. Po krótkim czasie znika ono jednak. W przypadku usuwania kamienia mogą się pojawić dolegliwości bólowe. Dotyczy to jednak osób z problemem nadwrażliwości albo cofniętymi dziąsłami. Dentysta jednak poinformuje o wszystkich możliwych reakcjach organizmu przed zabiegiem.
Zdj. główne: Lesly Juarez/unsplash.com