Dużo się słyszy o toksycznych związkach. Okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tkwi w takiej niezdrowej relacji. Jakie sygnały i zachowania partnera bądź partnerki powinny nas niepokoić?
Prawidłowa relacja między partnerami powinna opierać się na miłości, szacunku, zrozumieniu oraz wsparciu. Podstawą związku jest poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do drugiej osoby. A toksyczny związek ma zupełnie inne zasady i fundamenty.
Toksyczny związek to tylko pozory miłości. Tu dominuje manipulacja oraz zastraszenie jednego z partnerów, który uwaga – często nie zdaje sobie z tego sprawy. Wiele osób jest przekonanych, że w takiej niezdrowej relacji nie ma bliskości między ludźmi. Otóż jest – objawia się z reguły wybuchami namiętności, które właśnie mylone są z prawdziwym uczuciem.
Będąc w związku, warto zadać sobie co jakiś czas kilka podstawowych pytań – czy partner bądź partnerka sprawiają, że czujemy się przy nich bezpiecznie, spokojnie i pewnie? A może wzbudzają w nas lęk i strach? Jeśli to drugie, powinna nam zapalić się czerwona lampka, że w związku dzieje się źle. Przecież ukochana osoba powinna być naszą ostoją, gwarantować nam poczucie stabilizacji.
Ukochana osoba powinna nas wspierać w naszych pasjach i zachęcać do rozwijania zainteresowań. Jeśli po kilku miesiącach czy latach związku zauważymy, że robimy jedynie to, co chce i co lubi nasz partner czy partnerka, a zrezygnowaliśmy z samego siebie (zazwyczaj dlatego, że on/ona tego chce) to coś jest nie tak. Gdy idziemy do kina i oglądamy jedynie to, co się nam narzuca np. kryminał, mimo że uwielbiamy komedie – to nie jest dobry znak. Partner/partnerka nigdy nie biorą pod uwagę naszego zdania i upodobań? To niepokojące, bowiem związek polega na tym, by szanować siebie wzajemnie. Związek to ustępstwa i poświęcenia, o czym musi pamiętać każda ze stron.
W toksycznym związku jedna ze stron często czuje się osaczona. Manipulant kontroluje swoją partnerkę czy partnera, dzwoni w dziwnych momentach, pojawia się nagle w pracy, domu, sprawdza telefon, komputer, przeszukuje rzeczy. Toksyczny partner jest osobą bardzo zaborczą i zazdrosną, nawet o kolegów czy koleżanki z pracy. Argumentuje to silnym uczuciem, a tak naprawdę chodzi o przejęcie kontroli.
Warto wiedzieć, że kontrola często nie polega tylko na tym, co robimy czy z kim się spotykamy, ale też jak wyglądamy. Zazwyczaj w pewnym momencie osoba będąca w takim związku zaczyna wątpić w swój gust i zakłada na siebie wszystko, co zostanie jej wybrane i podane pod nos. To kolejny przejaw zatracenia własnej osobowości i podporządkowania się.
Manipulant od początku robi zazwyczaj wszystko, by zrazić swoją partnerkę czy partnera do przyjaciół oraz rodziny. Nie ukrywa, że nie przepada za ich towarzystwem, wpędza w poczucie winy, że czuje brak akceptacji z ich strony (nawet, jeśli nie ma ku temu podstaw). Często ucieka się do licznych intryg i pomówień, byle tylko osłabić relacje z innymi. Swoje zachowanie zawsze argumentuje troską i miłością. Osoby będące w toksycznych związkach często przyznają, że nie wiedzą nawet kiedy zaczynają izolować się od wszystkich osób, które niegdyś były im bliskie i nie mają nikogo poza toksycznym partnerem.
Z biegiem czasu, gdy manipulant przejmie już kontrolę, robi wszystko, by obniżyć poczucie naszej wartości – podkreśla, że sami sobie nie poradzimy, nic nie umiemy, wyśmiewa nas nawet w codziennych czynnościach. Z czasem jawnie mówi, że na niczym się nie znamy i mamy dwie lewe ręce. Chodzi o to, by wzbudzić pełne uczucie uzależnienia, byśmy byli przekonani, że bez niego nie poradzimy sobie w życiu, więc nie możemy odejść.
Okazuje się, że wiele osób nie potrafi samodzielnie zakończyć toksycznej relacji. Nie czuje się na siłach, by przebrnąć przez liczne poniżenia, kłótnie i próby manipulacji z tym związane. Dlatego warto skorzystać z pomocy terapeuty, który uświadomi nam, że naprawdę postępujemy słusznie. Dobrze jest zwrócić się o pomoc do dawnych przyjaciół czy rodziny, którzy z pewnością nie odmówią nam pomocy i wsparcia.
Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com