Tak jak książki nie powinniśmy oceniać po okładce, tak i człowieka nie powinniśmy oceniać po wyglądzie. Okazuje się jednak, że jest kilka istotnych kwestii związanych z naszym ubiorem, a nawet nosem czy podbródkiem, dzięki którym jesteśmy odbierani jako bardziej profesjonalni i godni zaufania. Sprawdzamy zatem, jakie cechy wyglądu wpływają pozytywnie na karierę zawodową.
W niektórych branżach wymagany jest określony wygląd – chodzi przede wszystkim o szeroko pojęty świat beauty, a także fashion, głównie modeling. Tutaj nikogo nie dziwi, że trzeba wpisywać się w konkretne standardy. Okazuje się jednak, że także w wielu innych miejscach pracy wybrane cechy zewnętrzne potrafią wpłynąć na karierę zawodową.
A zatem, czy atrakcyjne osoby mają łatwiej w pracy? Czy doświadczenie, kompetencje i odpowiednie cechy charakteru to za mało? Niestety w praktyce naprawdę tak jest – wygląd w dużej mierze przesądza o tym, czy mamy szansę na sukces, czy raczej nie.
Wygląd jest ważny, a dokładniej pod uwagę brane są głównie trzy kwestie: cera, nos i podbródek. Cera powinna być gładka i pozbawiona zmarszczek, nos proporcjonalny do reszty twarzy, a podbródek i żuchwa wyraźnie zarysowane. To wszystko sprawia, że wydajemy się godni zaufania i kompetentni.
Poza tym ważne są jeszcze paznokcie i fryzura. W żadnym razie nie powinniśmy chodzić do pracy z zaniedbanymi paznokciami, brudnymi czy obgryzionymi. Jeśli nie lubimy malować paznokci, nie róbmy tego. Zadbajmy jednak o to, by były równo przycięte, spiłowane i na przykład potraktowane odżywką. Podobnie jest z włosami – kolorowe, awangardowe i nieświeże bywają niemile widziane.
Poza wyżej wymienionymi cechami duży wpływ ma również nasz ubiór. Nie bez znaczenia jest to, że już na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy ubrani w określony sposób – schludnie, elegancko, klasycznie i w stonowanych kolorach. Pokazujemy wówczas, że szanujemy rekrutera i daną firmę. Szansę na zrobienie dobrego wrażenia mamy tylko jedną i powinniśmy o tym pamiętać oraz zadbać, by wykorzystać ją w pełni. To nie czas ani miejsce na ekstrawagancję czy odważne kroje.
Stylizacje, które komponujemy już po otrzymaniu posady, również są stale oceniane przez szefa i pozostałych współpracowników. Podświadomie chcą, by estetyczny wygląd każdej osoby w biurze wpływał jednocześnie na korzystny wizerunek firmy. Szczególnie w branżach biznesowych dobrze nosić ubrania i dodatki z konkretnej półki cenowej – wówczas roztaczamy wokół klienta atmosferę prestiżu.
Na koniec jeszcze kilka słów o samej sylwetce. Chodzimy prosto, dynamicznym krokiem i z uniesioną brodą. Wtedy nie tylko pokazujemy zaangażowanie w swoje obowiązki, ale i pewność siebie.
Zdj. główne: Humphrey Muleba/unsplash.com