Jak myć włosy? Sprawdź, czy robisz to poprawnie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mycie włosów to prosta czynność, jednak często podczas wykonywania jej popełniamy błędy. Może to nawet prowadzić do pogorszenia kondycji włosów. Zobacz, jak prawidłowo myć włosy i jakich błędów unikać.

Odpowiedni szampon

Od czego zacząć? Z pewnością od dobrze dobranego szamponu. Powinien on być przeznaczony do konkretnego rodzaju włosów. Na rynku są dostępne szampony do włosów suchych, takich potrzebujących wzmocnienia czy nawilżenia. Niezależnie od tego, jakiego potrzebujesz, zdecyduj się na taki dedykowany właśnie im. Dobrze zaopatrzony sklep oferuje różne rodzaje szamponów, wśród których z łatwością znajdziesz odpowiedni dla siebie.

Dobry szampon powinien mieć w składzie łagodne substancje myjące i oczyszczające. Czytanie etykiety ze składem jest istotne. Lepiej unikać szamponów z dodatkami parabenów i sztucznych barwników, a także silnych substancji zapachowych. Jeżeli szampon ma w składzie naturalne składniki nawilżające, zioła i proteiny – to dobrze. Bardzo dobrym wyborem będą szampony Montibello, wśród których można znaleźć idealny dla każdych włosów.

Jak często myć włosy?

Powszechnie znany jest mit, że nie powinno się myć włosów codziennie. Jeżeli stosuje się jednak delikatny szampon, a włosy wymagają częstego odświeżania, nie ma przeciwskazań, by robić to każdego dnia. Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują.

Jak myć włosy – krok po kroku

Krok 1.

Przed myciem włosów dokładnie je rozczesz. Dzięki temu, podczas mycia włosy nie będą się plątały, szybciej je zmoczysz i łatwiej będzie rozprowadzić na nich szampon. Ta zasada nie dotyczy jednak włosów kręconych, które lepiej rozczesywać na mokro, kiedy jest na nich odżywka.

Krok 2.

Woda, którą będziesz zwilżać skórę głowy i włosy, nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Za wysoka albo za niska temperatura źle wpływa na skórę głowy i gruczoły łojowe, może też osłabiać włosy.

Krok 3.

Po zwilżeniu włosów rozcieńcz szampon z wodą. Wtedy będzie łagodniejszy dla skóry i włosów, niż gdyby nalewany był bezpośrednio na włosy. Ułatwi to też rozprowadzenie szamponu na włosach i zmniejszy jego użycie.

Krok 4.

Rozmasuj szampon delikatnie na skórze głowy. Co ważne, nie trzyj włosów i nie drap skóry. Piana spływająca z głowy oczyści włosy, ale jeżeli uważasz, że trzeba umyć je dokładniej, rozprowadź delikatnie pianę na włosach w kierunku ich wzrostu.

Krok 5.

Jeżeli istnieje taka potrzeba, podziel mycie włosów na dwie części, czyli mycie wstępne i zasadnicze. Podczas wstępnego cząsteczki brudu się rozluźniają, zmywa się także z włosów pozostałości kosmetyków. Szampon może się słabo pienić, dlatego po opłukaniu włosów po wstępnym myciu należy przejść do drugiego etapu i wykonać kilkuminutowy masaż, czyszcząc dokładnie włosy i skórę głowy.

Krok 6.

Z użyciem dużej ilości ciepłej wody dokładnie spłucz szampon z włosów i z głowy.

Krok 7.

Osusz włosy, nadmiar wody odciskając ciepłym ręcznikiem. Na włosy nałóż balsam, maskę lub odżywkę. Ważne jest, żeby woda nie ściekała z włosów, ponieważ może rozrzedzać nałożony kosmetyk, osłabiając tym jego działanie.

Krok 8.

Wypłucz odżywkę czy maskę chłodną wodą. Pozwoli to domknąć łuki włosa.

Krok 9.

Odsączaj nadmiar wody, najlepiej z pomocą miękkiego bawełnianego ręcznika, bawełnianego T-shirtu albo ręcznika muślinowego. Pamiętaj, żeby nie trzeć włosów ręcznikiem, nie obwiązywać ich ściśle ani nie skręcać w supeł. Mokre włosy są bardzo podatne na wszelkie uszkodzenia.

Krok 10.

W wilgotne końcówki włosów wetrzyj serum, olejek lub inny ochronny kosmetyk i pozwól im naturalnie wyschnąć.

Zdjęcie główne: Ron Lach/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Cera naczynkowa — jak zadbać o jej pielęgnację?
Cera naczynkowa — jak zadbać o jej pielęgnację?
W poniższym artykule przedstawimy wiedzę potrzebną do zachowania właściwej kondycji skóry twarzy. 
Czy styl ubierania się ma wpływ na twoją karierę?
Czy styl ubierania się ma wpływ na twoją karierę?
Dowiedz się, jak moda w miejscu pracy kształtuje Twoją profesjonalną percepcję. Zrozum wpływ odpowiedniego ubioru na karierę i dowiedz się, jak poprawić swój image.
Mankamenty sylwetki: jak zamaskować szerokie ramiona?
Mankamenty sylwetki: jak zamaskować szerokie ramiona?
Masz szerokie ramiona i chcesz je zamaskować? Podpowiadamy, jakie triki modowe Ci w tym pomogą!