Najczęstsze błędy na rozmowie o pracę. Czy też je popełniasz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Poznaj najczęściej popełniane przez kandydatów błędy. To pozwoli Ci ustrzec się przed nimi i wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Spóźnienie

Pierwszym podstawowym błędem, jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rozmowy, jest spóźnienie się na nią.

Takie zachowanie zawsze będzie źle odebrane przez rekrutera i pracodawcę, chyba że powód takiego zachowania był naprawdę istotny. W przeciwnym razie można już na wstępie przekreślić swoje szanse na zatrudnienie.

Nieodpowiedni strój

Pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz. Nawet jeśli stawimy się przed czasem lub na czas, to i tak możemy zostać źle odebrani. Dlaczego? Przez nasz nieodpowiedni strój, fryzurę i makijaż.

Rozmowa kwalifikacyjna to takie jakby spotkanie biznesowe i w ten sposób należy to traktować, nawet jeśli w danej firmie nie obowiązuje dress code.

Stylizacja zawsze musi być czysta, schludna i klasyczna, z koszulą lub chociaż bluzką koszulową w roli głównej. Nie róbmy też udziwnionej fryzury ani mocnego make-upu.

Brak przygotowania

Starając się o pracę w danej firmie musimy wiedzieć, co to za firma, czym się zajmuje, jaka jest charakterystyka oferowanych przez nią produktów bądź usług.

Jeśli na rozmowie nie odpowiemy na takie pytania, postawimy się w złym świetle – jako osoba nieprzygotowana i nieprofesjonalna. Może to być ponadto odebrane jako brak szacunku do pracodawcy, tym bardziej, że wszystkie informacje możemy zwykle bez problemu znaleźć na stronie internetowej firmy oraz na jej profilach w mediach społecznościowych.

Nieodpowiednie słownictwo i brak kultury osobistej

W zestawieniu błędów popełnianych na rozmowie o pracę nie może zabraknąć samego sposobu wypowiadania się. Absolutnie niedopuszczalne są wulgaryzmy czy aroganckie i niegrzeczne zwroty.

Nikt nie będzie chciał zatrudnić osoby, której brakuje kultury osobistej. Pracownik jest przecież niejako wizytówką firmy. Wiele zyskać można natomiast uśmiechem i przemyślanymi odpowiedziami, bez mówienia, co tylko ślina na język przyniesie.

Krytykowanie poprzedniego pracodawcy

Bez względu na to, czy padnie pytanie o poprzedniego pracodawcę, czy też nie, to nie jest w dobrym guście wyrażać się o nim negatywnie, krytykując jego samego lub współpracowników.

Może to zostać odebrane przez potencjalnego pracodawcę jako brak lojalności i wzbudzić podejrzenia, że tak samo będziemy w przyszłości narzekać na niego. Zawsze należy kierować się rozwagą w tej kwestii i lepiej powiedzieć mniej niż za dużo.

Kłamstwa i zatajanie faktów

Na koniec jeszcze zostawiliśmy kłamstwa oraz zatajanie faktów. Wielokrotnie okazuje się, że spora część kandydatów mija się z prawdą już na poziomie swoich CV – w zakresie swoich umiejętności oraz zdobytego doświadczenia.

Trzeba pamiętać, że wszystko, co napiszemy w dokumentach aplikacyjnych – również w liście motywacyjnym – może zostać zweryfikowane na rozmowie. Jeśli zostaniemy przyłapani na kłamstwie, szanse na zatrudnienie drastycznie maleją.

W wielu firmach jest wymagana znajomość chociażby języka angielskiego. Jeśli uwzględnimy w CV biegłe komunikowanie się w nim, a w rzeczywistości ledwie potrafimy powiedzieć kilka zwrotów, wypadniemy naprawdę niekorzystnie. Nie ma nic złego w przyznaniu się, że dopiero się uczymy. Zakres umiejętności zawsze podajemy zgodnie z prawdą.

Przeczytaj też: https://upwoman.pl/moda/porady-stylistki/jakiego-koloru-nie-wybierac-na-rozmowe-o-prace/

Zdjęcie główne: Christina Morillo/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wsparcie w codziennym życiu osób z zespołem Aspergera, problemami endokrynologicznymi i depresją. Praktyczne strategie i podejścia terapeutyczne
Wsparcie w codziennym życiu osób z zespołem Aspergera, problemami endokrynologicznymi i depresją. Praktyczne strategie i podejścia terapeutyczne
Artykuł poświęcony strategiom i podejściom terapeutycznym, skierowany do osób borykających się z zespołem Aspergera, problemami endokrynologicznymi i depresją. Dowiedz się, jak radzić sobie na co dzień dzięki specjalistycznym poradom.
Puder do twarzy – czym kierować się podczas wyboru
Puder do twarzy – czym kierować się podczas wyboru
W tym artykule omówimy różne rodzaje pudrów, jak dobrać puder do rodzaju cery, jak nakładać puder oraz jak wybrać odpowiedni puder do twarzy.
Karmelowy trencz – 5 pomysłów na super stylizacje dla kobiet po 40!
Karmelowy trencz – 5 pomysłów na super stylizacje dla kobiet po 40!
Karmelowy trencz to okrycie, które styliści polecają od lat. Pasuje do każdego typu figury i dobrze wygląda w wielu stylizacjach. Sprawdź nasze 5 propozycji!