Najczęstsze błędy na rozmowie o pracę. Czy też je popełniasz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Poznaj najczęściej popełniane przez kandydatów błędy. To pozwoli Ci ustrzec się przed nimi i wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Spóźnienie

Pierwszym podstawowym błędem, jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rozmowy, jest spóźnienie się na nią.

Takie zachowanie zawsze będzie źle odebrane przez rekrutera i pracodawcę, chyba że powód takiego zachowania był naprawdę istotny. W przeciwnym razie można już na wstępie przekreślić swoje szanse na zatrudnienie.

Nieodpowiedni strój

Pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz. Nawet jeśli stawimy się przed czasem lub na czas, to i tak możemy zostać źle odebrani. Dlaczego? Przez nasz nieodpowiedni strój, fryzurę i makijaż.

Rozmowa kwalifikacyjna to takie jakby spotkanie biznesowe i w ten sposób należy to traktować, nawet jeśli w danej firmie nie obowiązuje dress code.

Stylizacja zawsze musi być czysta, schludna i klasyczna, z koszulą lub chociaż bluzką koszulową w roli głównej. Nie róbmy też udziwnionej fryzury ani mocnego make-upu.

Brak przygotowania

Starając się o pracę w danej firmie musimy wiedzieć, co to za firma, czym się zajmuje, jaka jest charakterystyka oferowanych przez nią produktów bądź usług.

Jeśli na rozmowie nie odpowiemy na takie pytania, postawimy się w złym świetle – jako osoba nieprzygotowana i nieprofesjonalna. Może to być ponadto odebrane jako brak szacunku do pracodawcy, tym bardziej, że wszystkie informacje możemy zwykle bez problemu znaleźć na stronie internetowej firmy oraz na jej profilach w mediach społecznościowych.

Nieodpowiednie słownictwo i brak kultury osobistej

W zestawieniu błędów popełnianych na rozmowie o pracę nie może zabraknąć samego sposobu wypowiadania się. Absolutnie niedopuszczalne są wulgaryzmy czy aroganckie i niegrzeczne zwroty.

Nikt nie będzie chciał zatrudnić osoby, której brakuje kultury osobistej. Pracownik jest przecież niejako wizytówką firmy. Wiele zyskać można natomiast uśmiechem i przemyślanymi odpowiedziami, bez mówienia, co tylko ślina na język przyniesie.

Krytykowanie poprzedniego pracodawcy

Bez względu na to, czy padnie pytanie o poprzedniego pracodawcę, czy też nie, to nie jest w dobrym guście wyrażać się o nim negatywnie, krytykując jego samego lub współpracowników.

Może to zostać odebrane przez potencjalnego pracodawcę jako brak lojalności i wzbudzić podejrzenia, że tak samo będziemy w przyszłości narzekać na niego. Zawsze należy kierować się rozwagą w tej kwestii i lepiej powiedzieć mniej niż za dużo.

Kłamstwa i zatajanie faktów

Na koniec jeszcze zostawiliśmy kłamstwa oraz zatajanie faktów. Wielokrotnie okazuje się, że spora część kandydatów mija się z prawdą już na poziomie swoich CV – w zakresie swoich umiejętności oraz zdobytego doświadczenia.

Trzeba pamiętać, że wszystko, co napiszemy w dokumentach aplikacyjnych – również w liście motywacyjnym – może zostać zweryfikowane na rozmowie. Jeśli zostaniemy przyłapani na kłamstwie, szanse na zatrudnienie drastycznie maleją.

W wielu firmach jest wymagana znajomość chociażby języka angielskiego. Jeśli uwzględnimy w CV biegłe komunikowanie się w nim, a w rzeczywistości ledwie potrafimy powiedzieć kilka zwrotów, wypadniemy naprawdę niekorzystnie. Nie ma nic złego w przyznaniu się, że dopiero się uczymy. Zakres umiejętności zawsze podajemy zgodnie z prawdą.

Przeczytaj też: https://upwoman.pl/moda/porady-stylistki/jakiego-koloru-nie-wybierac-na-rozmowe-o-prace/

Zdjęcie główne: Christina Morillo/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Top 10 kosmetyków, które cię odmłodzą!
Top 10 kosmetyków, które cię odmłodzą!
Jak dłużej zachować młody wygląd i cieszyć się piękną, jędrną i promienną cerą? Sprawdź top 10 kosmetyków, które Cię odmłodzą!
Jak zakupić odpowiednią wędkę karpiową – poradnik dla początkujących i zaawansowanych wędkarzy
Jak zakupić odpowiednią wędkę karpiową – poradnik dla początkujących i zaawansowanych wędkarzy
Chcesz wiedzieć, jak dobrze wyposażyć się na ryby? Poznaj nasze wskazówki dotyczące wyboru idealnej wędki karpiowej, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy!
Poradnik, jak przygotować się do pierwszego badania słuchu
Poradnik, jak przygotować się do pierwszego badania słuchu
Poznaj kluczowe informacje i przygotuj się odpowiednio do swojego pierwszego badania słuchu. Dowiedz się, czego się spodziewać i jak się do tego przygotować.