Obawy przed zmianą pracy. Czego się boimy i jak sobie z tym poradzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Część osób, które rozważają zmianę pracy, odczuwa lęk w związku z tą sytuacją. Jakie obawy najczęściej spędzają sen z powiek pracownikom, którzy chcą dokonać zmian na drodze swojej kariery? Sprawdźmy!

Strach przed nowymi obowiązkami i brakiem doświadczenia

Częstym lękiem, jaki towarzyszy osobom, które myślą o zmianie dotychczasowej pracy, co więcej – całkowitym przebranżowieniu, jest obawa przed tym, czy poradzą sobie w nowej dziedzinie? Czy brak doświadczenia w branży nie przyczynia się do klęski na tym polu? To oczywiste, że każdy, kto zmienia branżę, na początku musi nauczyć się nowych rzeczy, zaadaptować w nowym środowisku pracy i krok po kroku zdobywać kolejne „stopnie wtajemniczenia”.

Strach przed podjęciem ryzyka

Kolejnym źródłem wielu wątpliwości związanych z przebranżowieniem jest strach przed ryzykiem, z jakim wiąże się zmiana pracy. Nigdy nie mamy gwarancji, czy wyznaczenie nowej ścieżki zawodowej będzie dobrą decyzją. Jednak jeśli czujemy się wypaleni i obecne zajęcie nie daje nam żadnej satysfakcji, może warto zaryzykować i zmienić zawód? Nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę i odchodzić z pracy. Możemy krok po kroku wdrażać się w nowe środowisko – uczestniczyć w branżowych szkoleniach i kursach, aby zdobyć kontakty, rozkręcać nasz raczkujący biznes w wolnym czasie np. w weekendy, czy popołudniami.

Strach przed ewentualnymi problemami finansowymi

Mimo że motywacją do zmiany branży często jest chęć poprawy wysokości zarobków, niektóre osoby mają wątpliwości, czy aby na pewno stać je na dokonanie takiej zmiany w życiu. Wiadomo, że na początku wypłata będzie prawdopodobnie niższa, ale wraz z doświadczeniem nasze zarobki również pójdą w górę. 

Jak zapobiec ewentualnej katastrofie finansowej? Zanim rozkręcimy własną firmę w zupełnie nowej branży lub zaczniemy szukać pracy na etacie – zgromadźmy oszczędności, dzięki którym bez stresu przetrwamy kilka miesięcy. Rozsądnym założeniem będzie stworzenie poduszki bezpieczeństwa, która jest równowartością naszych 6 pensji.

Strach przed dużą konkurencją na rynku

Ostatnia obawa, z jaką walczy wiele osób to strach przed konkurencją. W każdej branży są firmy i ludzie, którzy mogą być dla nas konkurencyjni. Jednak nie powinno być to argumentem za tym, aby przestać walczyć o swoje marzenia. Lepszym podejściem będzie obserwowanie działań konkurentów na zasadzie inspiracji – dzięki temu, zamiast się smucić, nauczymy się np. nowych technik marketingowych, sposobu komunikacji z klientami. Pamiętajmy, każdy kiedyś zaczynał, nic nie potrafił (lub potrafił niewiele). Warto mieć pozytywne nastawienie i z uśmiechem podchodzić do nowej pracy, zamiast analizować w głowie same czarne scenariusze.

Jeżeli odczuwamy silną potrzebę nowych wyzwań zawodowych, czujemy się wypaleni, chcemy otrzymywać wyższe wynagrodzenie lub po prostu zyskać niezależność finansową, pracując na własny rachunek – warto odejść z obecnego miejsca pracy i poszukać szczęścia gdzie indziej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bransoletki z grawerem męskie – najmodniejsze modele w 2024 roku
Bransoletki z grawerem męskie – najmodniejsze modele w 2024 roku
Stylowe bransoletki z grawerem męskie należą do najmodniejszych dodatków w nadchodzącym sezonie.
Manipulant w związku – znaki ostrzegawcze!
Manipulant w związku – znaki ostrzegawcze!
Manipulacja w związku jest uznawana za formę przemocy psychicznej. Dowiedz się, jakie sygnały powinny wzbudzić twoją czujność!
O te aspekty warto zadbać, prowadząc działalność
O te aspekty warto zadbać, prowadząc działalność
Dowiedz się, z jakich usług warto skorzystać, jeśli prowadzisz własną firmę.