Frida Kahlo – symbol feminizmu w świecie sztuki i inspiracja dla mody

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Frida Kahlo to słynna meksykańska malarka, znana najbardziej z autoportretów. Była pierwszą współczesną artystką, która na swoich obrazach pokazała poród i poronienie. Stała się symbolem feminizmu w sztuce XX wieku i inspiracją dla mody.

Postać Fridy Kahlo dostała się do mainstreamu, przełamując schemat kobiety – malarki. Frida poprzez malarstwo ukazywała całe swoje cierpienie, przez co stała się jedną z najbardziej znanych artystek na świecie. O Kahlo pisano wiele, biorąc pod lupę zarówno jej twórczość, jak i całe życie.

Niezależna, wolna osobowość

Frida Kahlo była wyjątkową artystką, ale i wyjątkową kobietą. Jej życie było ciągłym pasmem cierpień, zarówno tych fizycznych, jak i duchowych, co z korzyścią dla siebie przelewała na płótno. Meksykanka wyróżniała się dość charakterystyczną urodą. Uchodziła za kobietę odważną, ale jednocześnie dość kruchą i bardzo uczuciową. Stała się ikoną feministek i symbolem Meksyku.

Dlaczego uznano ją za ikonę feministek?

Kahlo szokowała, a zarazem też fascynowała opinię publiczną prowokującymi opiniami. Ludzi intrygowała jej swoboda seksualna i kontrowersyjne poglądy polityczne, z którymi publicznie się obnosiła. Frida była kobietą wyzwoloną. Lubiła palić cygara, nie stroniła od alkoholu i fascynowała się męską modą, sama nosiła też męskie stroje. Nie dziwi więc fakt, że ówczesne feministki wyniosły ją na piedestał i uczyniły z jej postaci swoją ikonę.  

Kobiety zaczęły podziwiać ją za przełamywanie konwenansów i ignorowanie obowiązujących norm społecznych. Doceniały to, że stworzyła własny, oryginalny styl. Meksykańskie feministki wielbiły Fridę głównie za jej niekonwencjonalną pracę w dziedzinie malarstwa, nie bała się poruszać tematyki aborcji, fizjologii, przemocy, erotyzmu, miłości fizycznej czy gender – mało popularnego w pierwszej połowie XX wieku. Obrazy malarki bardzo często szokowały, przedstawiały ból, samotność i trudne życie kobiet. Co najciekawsze Kahlo najczęściej malowała sama siebie.

Jest też druga strona medalu jej osobowości. Mimo pozornej niezależności i głębokiego wyzwolenia malarka była bardzo emocjonalną osobą i posiadała wiele słabości. Frida ponad życie kochała swojego męża i nie potrafiła bez niego żyć. On natomiast notorycznie ją zdradzał, co bardzo łamało jej serce. Mimo wielu upokorzeń, których doznała z jego strony, wciąż bardzo go podziwiała i czciła niemal jak bóstwo. Niestety też postrzegała siebie przez pryzmat jego osoby. A najbardziej marzyła o tym, by urodzić mu dziecko. Pragnęła stworzyć dom i prawdziwą rodzinę. Trzykrotnie poroniła, co doprowadziło ją do ciężkiej depresji.

Feminizm w obrazach Kahlo

W dziełach Fridy Kahlo feminizm opiera się na ukazywaniu prawdy o cierpieniu i akcentowaniu wszystkich aspektów kobiecości. Malarka nie bała się ukazać siebie jako słabej kobiety. Co więcej, z obnażania swoich słabości czerpała siłę. Inspirację malarską czerpała z wpływów kultury indiańskiej. Wyrobiła indywidualny styl i unikalną kreską ukazywała kobietę w trudnych, ale powszechnych sytuacjach życia, które wówczas w sztuce były tematem tabu. Frida Kahlo koncentrowała się na własnym cierpieniu, które napędzało ją do tworzenia. Frida Kahlo nie jest odzwierciedleniem kobiety jako figury, ale jako osobowości, która stoi w centrum wydarzeń swojego życia i pełni pierwszoplanową rolę we wszechświecie.

Postać Kahlo inspiracją dla mody

Malarka wyróżniała się również poprzez swój ubiór. Uwielbiała ubrania w mocnych kolorach, dużą biżuterię i ozdoby kwiatowe we włosach. Wpływ Fridy na współczesną popkulturę i modę można dostrzec m.in. w krzaczastych brwiach, które od lat lansuje angielska modelka Cara Delevingne. Współczesne gwiazdy inspirują się też spektakularnymi dodatkami w stylu Kahlo, np. barwnymi chustami z frędzlami. Znane światowe marki modowe co jakiś czas przypominają postać słynnej malarki, np. wypuszczając linię t-shirtów z jej wizerunkiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co założyć na komunię?
Co założyć na komunię?
Dostałaś zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą i nie masz pomysłu na kreację? Podpowiadamy, jakie stylizacje będą odpowiednie na tego typu uroczystości!
Co to jest mapa marzeń? Każdy może ją stworzyć!
Co to jest mapa marzeń? Każdy może ją stworzyć!
Mapa marzeń to skuteczne narzędzie do realizacji celów. Pomaga się skupić na własnym rozwoju i stanowi źródło samodyscypliny. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest oraz jak ją stworzyć.
Wypalenie i spadek energii – dowiedz się, jak temu zaradzić!
Wypalenie i spadek energii – dowiedz się, jak temu zaradzić!
Zmęczenie, brak energii i problemy z koncentracją? Sprawdź, jak poprawić jakość swojego życia i poradzić sobie z uczuciem wypalenia.