9 porad, jak zaprzyjaźnić się z dzieckiem partnera

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Małżeństwa między parami, które mają już dzieci z poprzednich związków, są coraz powszechniejsze. Jednak młodzież nie zawsze z przyjemnością patrzy na nową sytuację, czując często zazdrość lub odrzucenie. Jeśli szukasz sposobu na zaprzyjaźnienie się z dziećmi partnera, być może poniższe wskazówki będą dla Ciebie przydatne.

1. Szanuj relację między Twoim partnerem a jego dzieckiem

Dzieci Twojego partnera muszą zrozumieć, że nie zagrażasz im w żaden sposób, a Twoja miłość może wzbogacić rodzinę. Pokaż się taką, jaka jesteś, pozwól im poznać się w odpowiednim czasie. Nie ingeruj także w czas, który ojciec z dziećmi spędzają bez Ciebie. Młodzi powinni wiedzieć, że jesteś ważną osobą w ich życiu, ale to nie powód do konfliktu. 

2. Szanuj postać byłej partnerki

Ta osoba, która była przed tobą, jest matką dzieci Twojego partnera i nie powinnaś się do niej porównywać. Nigdy otwarcie nie krytykuj ich zwyczajów, tradycji czy sposobu wychowywania dzieci. Jeśli masz jakieś uwagi na ten temat, poczekaj, aż zostaniesz sama ze swoim partnerem. Dobrym pomysłem jest pokazanie swojego sposobu robienia rzeczy, najlepiej w zabawny lub przyjazny sposób. Każda zmiana jest trudna i dzieci są na to szczególnie wrażliwe. Pozwól im zobaczyć, jak rozwiązujesz i planujesz sprawy w domu, i zaczekaj, aż dobrowolnie i stopniowo wejdą z Tobą w interakcję.

3. Szukaj wspólnych zainteresowań z dziećmi

Zbliż się do każdego z dzieci, wykorzystując to, co lubisz. Zwróć szczególną uwagę na drobne szczegóły, które mogą mieć dla nich duże znaczenie. Wszystko jest ważne, od Twojego ulubionego dania po imię Twojego najlepszego przyjaciela.

4. Rozmawiaj z nimi

Spokojny spacer lub popołudnie w ogrodzie mogą być idealnym miejscem do rozmowy i zbudowania trwałego związku. Pamiętaj, że dzieci na pewno chcą słuchać i być przez Ciebie słyszane. Zachęć je, aby opowiedziały Ci o swoich sprawach. Jeśli zdradzą Ci mały sekret, upewnij się, że pozostanie on nieujawniony. To, że pokładają w Tobie zaufanie, to nie lada osiągnięcie. Nie zawiedź ich.

5. Otwarcie okazuj miłość swojemu partnerowi

Nie przestawaj całować ani przytulać swojego partnera z powodu obecności dzieci. Małe wybuchy zazdrości, które się naturalnie pojawiają, są czymś, z czym muszą one sobie poradzić, ale należy je również uznać za naturalne i być cierpliwym. Dzieci z czasem zrozumieją, że jesteś nową miłością w życiu ich ojca. Z pewnością dobrze im zrobi przekonanie, że są naprawdę kochane. Wtedy prawdopodobnie odwdzięczą się tym samym.

6. Starannie i delikatnie, ale stanowczo wyznaczaj standardy w swoim domu

Jesteś ostatnią osobą, która wchodzi do rodziny, ale nie jesteś najmniej ważna. To jest Twój dom. Dzieci muszą się nauczyć Cię szanować i traktować w taki sam sposób, w jaki Ty szanujesz je. Nie pozwól im negować Twoich opinii i nawyków tylko po to, by uniknąć złości. Jeśli znają Twoje zasady, będzie im łatwiej wiedzieć, co jest dozwolone, a co ograniczone.

7. Nie próbuj namawiać dzieci, aby nazywały Cię „mamą”

Twoje imię jest najlepszą opcją, jeśli chodzi o to, jak dzieci partnera powinny się do Ciebie zwracać. Jeśli z czasem uznają, że mogą mówić w inny sposób, to świetnie, ale powinno to wyjść z ich inicjatywy.

8. Bierz udział w życiu społecznym dzieci

Towarzysz im w zajęciach, gdy są w domu. Przedstaw się innym matkom i ojcom w szczery i otwarty sposób. Jeśli są spotkania rodzinne, dołącz do nich, nawet jeśli obecna jest mama dzieci. Nie chodzi o zaprzyjaźnienie się z byłą partnerką, ale o jasne pokazanie swojej pozycji w rodzinie. Dzieci z określonymi wzorcami rodzinnymi czują się bezpieczniej.

9. Pokaż dzieciom, że je kochasz takimi, jakie są

Bądź bardzo cierpliwa, używaj poczucia humoru i staraj się emanować ciepłem. Pogódź się z małymi problemami, które pojawią się na początku. W ten sposób dzieci będą sprawdzać, jakie są Twoje granice. Pamiętaj jednak, że potomstwo jest częścią życia osoby, którą kochasz i zaakceptowałaś. Warto się postarać, aby Twoja rodzina była szczęśliwa.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zmotywować się do zmiany stylu życia?
Jak zmotywować się do zmiany stylu życia?
Nie masz wystarczająco samozaparcia, aby zmienić swój styl życia? Sprawdź, jak się zmotywować i wytrwać w postanowieniach!
Mankamenty sylwetki: jak zamaskować szerokie ramiona?
Mankamenty sylwetki: jak zamaskować szerokie ramiona?
Masz szerokie ramiona i chcesz je zamaskować? Podpowiadamy, jakie triki modowe Ci w tym pomogą!
Kursy – szansa na otworzenie własnej działalności
Kursy – szansa na otworzenie własnej działalności
Zobacz, czemu szkolenia i warsztaty są tak ważne przy zakładaniu firmy. W tym tekście skupiamy się głównie na branży kosmetycznej.