Jak się przebranżowić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia specjaliści z różnych branż zmieniają pracę. Jest wiele powodów, dla których warto się przebranżowić. Niektórzy są do tego zmuszeni ze względów ekonomicznych, natomiast inni szukają nowej drogi rozwoju. Jak się przebranżowić? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie. 

Odpowiednio się przygotuj

Wszyscy możemy sobie wyobrazić, co to znaczy być lekarzem, prawnikiem, projektantem, aktorem itp., ale tylko ci, którzy wykonywali te ​​prace, wiedzą, co się z nimi wiąże. Jeśli jesteś zainteresowana zmianą kariery i zrobieniem czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiłaś, naszą pierwszą rekomendacją jest, abyś przygotowała się jak najlepiej do nowej działalności. Nie ma znaczenia, czy szukasz pracy, czy zaczynasz własną działalność gospodarczą, najważniejsza jest praktyka i odpowiednia wiedza. Dziś prawie cała wiedza jest bezpłatna i dostępna dla tych, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności. Bez problemu znaleźć można książki, filmy dokumentalne lub podcasty poświęcone praktycznie każdej tematyce.

Dlatego jeśli planujesz zmianę pracy i branży, zwiększ swoje kompetencje i poświęć możliwie jak najwięcej czasu na przestudiowanie tego, kim są główni gracze w interesującej Cię dziedzinie i co wyznacza trendy. Następnie ucz się od nich wszystkiego, przeglądaj ich historie sukcesu, a także potknięcia. Inną opcją jest powrót do lekcji. Nie musisz zapisywać się w tym celu do instytucji edukacyjnej, dziś możesz brać udział w kursach odbywających się online. 

Skoncentruj się na swoich mocnych stronach

Nikogo nie dziwi, że zmiana branży oznacza uczenie się nowych rzeczy. Bez względu na to, jakie masz doświadczenie, łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces, jeśli skoncentrujesz się na swoich mocnych stronach. Pomyśl kreatywnie, jak możesz przenieść swoje główne umiejętności z jednego zawodu do drugiego. Skorzystaj z wcześniejszych doświadczeń, aby szybciej rozwijać się w nowym kierunku. Twoje mocne strony są podstawą do zbudowania czegoś większego i zmniejszenia Twoich słabości.

Bądź optymistką

Ty musisz być pierwszą osobą, która uwierzy, że postępujesz właściwie. Profesjonalistę z optymistycznym nastawieniem i pomysłami na rozwój zawsze otaczają kreatywni, produktywni ludzie, którzy szukają nowych możliwości. Jeśli nie jesteś przekonana, że odniesiesz sukces, nikt inny Ci nie uwierzy. Można nie aprobować niektórych ludzi odnoszących największe sukcesy, ale trzeba przyznać, że są to optymistyczne osoby. W głębi duszy są przekonani, że w końcu zatriumfują we wszystkim, co robią. Ten sposób myślenia pomaga odnosić sukcesy w bardzo różnych branżach i przezwyciężać chwile kryzysu. Rozpoczęcie czegoś nowego to przygoda pełna możliwości. Pozytywne nastawienie psychicznie sprawi, że Twoja podróż będzie przyjemniejsza.

Działaj szybko i konkretnie

Pozostawanie w bezruchu przez długi czas jest bardziej niebezpieczne niż podążanie złą ścieżką. Oczywiście przed podjęciem czegoś nowego trzeba się zastanowić, przeanalizować i przygotować. Ale nigdy nie powinno to trwać na tyle długo, by zauważyć zanik impetu zmian. Nie analizuj zbyt długo różnych opcji, słuchaj bardziej swojej intuicji niż pesymistycznych komentarzy rodziny i przyjaciół. Nigdy nie spędzaj więcej czasu na zastanawianiu się, jak coś zrobić, niż byłoby potrzebne na zrobienie tego. Pamiętaj, że jedynym sposobem, aby się czegoś dowiedzieć, jest praktyka.

Uwolnij swoje aspiracje

W dzisiejszych czasach nic nie jest wieczne. Wszystko się zmienia i to naturalne, że zmieniają się też Twoje gusta i aspiracje. Nie jest dziś trudno znaleźć kogoś, kto chce się całkowicie zmienić i uczynić hobby swoim sposobem na życie. Miej więc wielkie marzenia, ponieważ nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć nową karierę lub założyć firmę. Wszystko, co warte zachodu, zostało osiągnięte, ponieważ ktoś w pewnym momencie wpadł na szalony pomysł i zrobił pierwszy krok.

Uwolnij swoje aspiracje, podziel się ze światem tym, co chcesz robić. Jeśli nie możesz od razu podjąć takiej decyzji, załóż bloga, opublikuj swoje pomysły i pokaż, dlaczego chcesz zmienić kierunek, co to dla Ciebie oznacza i jakie korzyści możesz przynieść innym. 

Uporządkuj swoje finanse

Pomyśl, że najlepsze dopiero nadejdzie, ale bądź przygotowana na wszystko. Zmiana zawodu wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, staną się one okazjami. Jeśli finanse są u Ciebie problemem, będziesz zestresowana i to właśnie w momencie, gdy to najmniej potrzebne. Jeśli zmieniasz pracę ze względu na utratę poprzedniej, prawdopodobnie nie masz żadnych oszczędności. W takim przypadku ogranicz wydatki do minimum. Przeprowadź rygorystyczną analizę podstawowych rzeczy i ustal, co nie jest w tym momencie istotne. Nie bój się ciąć wydatków i stawiać się w niewygodnej sytuacji, wykorzystaj to jako bodziec do cięższej pracy. Pomyśl, że ograniczona sytuacja ekonomiczna jest przejściowa, jeśli tak zdecydujesz. Jeśli to konieczne, znajdź pracę, w której od razu zaczniesz zarabiać, ale wykorzystaj ją tylko do zbudowania poduszki finansowej. Ten czas może pomóc Ci kontynuować naukę, nawiązać kontakty i dobrze zaprojektować strategię.

Jeśli masz jednak możliwość zaplanowania zmiany z wyprzedzeniem, ważne jest, aby jak najlepiej przygotować się finansowo. Możesz również zacząć od zmniejszenia miesięcznych wydatków i przypisania określonych oszczędności do funduszu awaryjnego. Pamiętaj, że gdy robisz coś samodzielnie, na rezultaty trzeba poczekać znacznie dłużej, niż planowałaś na początku.

Poproś o radę starszych specjalistów

Najlepsze wskazówki dotyczące rozpoczęcia pracy w nowej branży mogą pochodzić od tych, którzy już przez to przeszli i którzy na podstawie metody prób i błędów są tam, gdzie są. Rozmowa z nimi i zadawanie pytań pomogą Ci lepiej zwizualizować całą zmianę i przebranżowienie.

Źródło: pexels.com/Christina Morillo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lumene – podkłady do każdego typu cery
Lumene – podkłady do każdego typu cery
Dobór odpowiedniego podkładu do twarzy nie jest łatwy.
Jak często można stosować kwas glikolowy?
Jak często można stosować kwas glikolowy?
Jak znaleźć złoty środek i umiejętnie stosować kosmetyki z AHA?
Poznaj banalne ćwiczenia na pamięć i koncentrację!
Poznaj banalne ćwiczenia na pamięć i koncentrację!
Masz trudności z pamięcią i koncentracją? Wypróbuj te proste ćwiczenia!